اخبار و رویدادها  / .  ۱۳ اردیبهشت، روز جهانی آسم و آلرژی
روز جهانی آسم و آلرژی

بیش از ۳۵۰ ملیون انسان در جهان به آسم مبتلا هستند. شیوع آن در جهان رو به افزایش است به خصوص در کشورهای در حال توسعه. بر اساس تحقیقات ملی انجام شده در کشور، در حال حاضر ۸/۹ درصد بزرگسالان و ۱۰/۹ درصد کودکان ایرانی از مشکلات تنفسی آسم در عذاب هستند. آسم بیماری التهابی مزمن ریه است که در فرد دارای زمینه ژنتیکی و ارثی در صورت تماس با عوامل خطرزای محیطی ظاهر می شود. این عوامل می‌توانند، محیط زندگی، یا کار و شرایط اجتماعی باشند. بیماران مبتلا به آسم از مشکلات اجتماعی و روانی، هزینه سنگین درمان و دارو، و کاهش کیفیت زندگی رنج می برند .

بیماری آسم سبب کاهش توان کار و تحصیل، غیبت از محل کار و مدرسه، رکود تحصیلی، اختلال خواب، خستگی مزمن، محدودیت ورزش، در بیمار مبتلا می شود.

نتیجه آن اثرات بد روی زندگی بیمار و خانواده و جامعه است. خوشبختانه در حال حاضر به علت پیشرفت در تشخیص و تولید داروهای مؤثر، آمار مرگ ناشی از آن کاهش پیدا کرده، ولی هنوز بیماری در نیمی از بیماران خوب کنترل نمی شود.

برای رسیدن به کنترل مطلوب لازم است:

علائم آسم

و جود علایم زیر تشخیص آسم را گویا مطرح می کند:

سرفه های خشک، پشت سرهم، حمله ای، تکرارشونده‌، که مانع خواب و زندگی عادی می شوند. تشدید سرفه بدنبال ورزش، خنده، گریه، دود سیگار، آلودگی هوا .

هنگام ورزش، خندیدن، گریه .

کودک بازی نمی کند، نمی دود، وقتی همه بچه‌ها می‌خندند او نمی خندد، ترجیح می دهد به جای راه رفتن او را بغل کنند .

وجود دیگر بیماری های آلرژیک مانند، اگزما آتوپیک، آبریزش بینی آلرژیک، و آسم در بیمار و اقوام درجه یک او .

علائم پس از مصرف اسپری استنشاقی گشاد کننده برونش( سالبوتامول ) .

Asthma and allergy

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *