مطالب پزشکی  / .  علائم و نشانه های آلزایمر چیست؟
آلزایمر

علائم و نشانه های آلزایمر چیست؟

"به مناسبت روز جهانی آلزایمر"

 ۳۰ شهریور روز جهانی آلزایمر است؛ در حالیکه اکثر افراد تصور می کنند این بیماری فقط سالمندان را درگیر خود می کند، پزشکان به این نتیجه رسیده اند که شما حتی می توانید در سنین جوانی به این بیماری مبتلا شوید.

آلزایمر به انگلیسی alzheimer، یک اختلال پیشرونده‌‌ عصبی است که موجب می‌شود سلول‌های مغز به مرور زمان از بین بروند و باعث ایجاد مشکلاتی در حافظه، تفکر و رفتار بیمار می‌شود. همچنین این بیماری شایع‌ترین دلیل زوال عقل است. این بیماری پیشرونده است و به همین دلیل نشانه‌های این بیماری به آهستگی و در طول زمان بدتر می‌شود.

نشانه‌های آلزایمر در مراحل ابتدایی فراموشی متوسط است و در مراحل نهایی باعث می‌شود بیمار نتواند با محیط پیرامونش ارتباط برقرار کند و امورات زندگی را انجام دهد. پس از تشخیص بیماری آلزایمر به طور متوسط ۴ تا ۸ سال بیمار زنده خواهد ماند اما با درمان صحیح و دیگر عوامل بیمار می‌تواند تا ۲۰ سال پس از تشخیص بیماری زنده بماند.

آلزایمر

دلیل اصلی بیماری آلزایمر هنوز کاملاً کشف نشده است اما هنگامی که پروتئین‌های داخل مغز عملکرد صحیحی نداشته باشند باعث اختلال در سلول‌های عصب مغز می‌شوند. این سلول‌ها اختلال یافته ماده‌ای سمی ترشح می‌کنند که موجب آسیب به نورون‌ها می‌شود و از برقراری ارتباط مابین سلول‌های عصب مغز جلوگیری می‌کند. این آسیب معمولا در بخش حافظ مغز رخ می‌دهد و سال‌ها قبل از بروز اولین علائم آلزایمر این اختلال شروع می شود.

زوال عقل به شرایطی گفته می‌شود که بیمار توانایی انجام امور روزمره را نداشته باشد و آلزایمر یکی از بزرگترین دلایل این شرایط است. حدود ۶۰ تا ۸۰ درصد بیماران دچار زوال عقل آلزایمر داشته‌اند. آلزایمر بیشتر در سن بالای ۶۵ سال خود را نشان می‌دهد اما این بیماری در جوانان بین ۳۰ تا ۶۰ سال نیز دیده شده است و آلزایمر زودرس نام دارد و حدود ۵ درصد بیماران آلزایمری را شامل می‌شوند. در سال ۲۰۱۳ در ایالات متحده ۶.۸ میلیون بیمار مبتلا به زوال عقل ثبت شده (حدود ۲ درصد جمعیت) که ۵ میلیون نفر آن‌ها از بیماران آلزایمری تشکیل داده‌اند. انتظار می‌رود تعداد افراد مبتلا به زوال عقل در سال ۲۰۵۰ دوبرابر شده باشد.

سن شروع آلزایمر، زوال عقل از چه سنی شروع می شود؟

آلزایمر در چه سنی رخ می دهد؟ آلزایمر یکی از بیماری‌هایی است که در اکثر مواقع در سنین بالا بروز می‌کند و علائم آن در سنین بالا دیده می‌شود. اما مواردی هم وجود دارد که در سنین پایین‌تر مرد و زن علائم آلزایمر را نشان دهند. مثلا افرادی که علامت‌های الزایمر را نشان می‌دهند معمولا بالای ۶۰ سال هستند.

در واقع از ۶۰ سال به بالا تازه علائم شروع به بروز پیدا کردن می‌کند. اما مواردی هم وجود دارد که در سنین ۳۰ سال و یا ۴۰ سال هم افراد علائم آلزایمر را نشان داده‌اند. این حالت آلزایمر زودرس است. علائم و نشانه‌های اولیه آلزایمر بین افراد با هم متفاوت است و می‌تواند شروع متنوعی داشته باشد.

رایج ترین علائم آلزایمر را بشناسید

رایج‌ترین علائم الزایمر مشکل به یادآوری اطلاعات جدید است. مغز نیز مانند بدن در طول زمان تغییر می‌کند و مشکلات یادآوری و فکر کردن بخشی از این مسن شدن مغز است. اما مشکلات جدی یادآوری، سردرگمی و تغییرات فکری و رفتاری می‌توانند علائم اولیه بیماری آلزایمر و علائم فراموشی باشند. اگر بیمار دو مورد از علائم ذیل را داشته باشد بهتر است هر چه سریع‌تر به پزشک مغز و اعصاب مراجعه نماید:

آلزایمر

1 دیدگاه

  • رادمهر, ۲ مهر, ۱۴۰۲ @ ۰:۳۸ ق٫ظ پاسخ

    بسیار عالی و آموزنده بود. مصاحبه با دکتر بهرامی بسیار عالی بود. ممنون از شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *