به اطلاع شما سروران گرامی می رسانیم مرکز درمانی ابن سینا نوروز 1403 همانند سالهای گذشته در کنار شما می باشد.

به اطلاع شما سروران گرامی می رسانیم مرکز درمانی ابن سینا نوروز 1403 همانند سالهای گذشته در کنار شما می باشد.

ebnesina animals covid2

کووید ۱۹ و حیوانات خانگی

کرونا ویروس‌ها خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند. بعضی از کرونا ویروس‌ها به بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی منجر می‌شوند و برخی دیگر گروه خاصی از حیوانات را درگیر می‌کنند مانند شتر؛ خفاش و گاو. برخی دیگر مانند کرونا ویروس‌های کنین و فلین تنها حیوانات را آلوده می‌کنند و نه انسان‌ها.

 

نکات کلیدی

 • علت اصلی شیوع کرونا ویروس ۲۰۱۹ به‌صورت دقیق مشخص نیست اما تقریباً مطمئن هستیم که عامل حیوانی داشته است.
 • در حال حاضر شواهدی مبنی بر نقش حیوانات در شیوع کرونا ویروس وجود ندارد.
 • بر اساس اطلاعات محدود فعلی احتمال انتقال ویروس از حیوانات به انسان پایین در نظر گرفته شده است.
 • اطلاعات در مورد بیماری در حال افزایش است اما به نظر می‌رسد ویروس ممکن است از انسان به حیوانات منتقل شود.

کرونا ویروس‌ها خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند. بعضی از کرونا ویروس‌ها به بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی منجر می‌شوند و برخی دیگر گروه خاصی از حیوانات را درگیر می‌کنند مانند شتر؛ خفاش و گاو. برخی دیگر مانند کرونا ویروس‌های کنین و فلین تنها حیوانات را آلوده می‌کنند و نه انسان‌ها.

 

خطر انتقال ویروس عامل COVID-19 از حیوانات به افراد

برخی از کرونا ویروس‌ها که حیوانات را آلوده می‌کنند، گاهی اوقات می‌توانند در انسان شیوع پیدا کنند و سپس بین افراد انتقال پیدا کند، اما بسیار نادر است. این همان اتفاقی است که در ویروس فعلی رخ داده است که باعث شیوع COVID-19 شده است. با این حال، ما منبع دقیق این ویروس را نمی‌دانیم. مقامات بهداشت و سلامت در تلاش هستند تا منبع COVID-19 را شناسایی کنند. اولین عفونت‌ها به بازار حیوانات زنده مرتبط بودند، اما این ویروس اکنون از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود.

ویروس عامل COVID-19 عمدتاً از طریق فرد به فرد از طریق قطرات تنفسی سرفه، عطسه و صحبت کردن منتقل می‌شود. مطالعات اخیر نشان می‌دهد افرادی که به این بیماری آلوده شده‌اند و علائم ندارند احتمالاً در شیوع COVID-19 نقش دارند. در حال حاضر، هیچ مدرکی مبنی بر نقش حیوانات در انتشار ویروس عامل COVID-19 وجود ندارد. بر اساس اطلاعات محدودی که تا به امروز در دسترس است، خطر انتقال ویروس از حیوانات به افراد کم است.

 

خطر انتقال کرونا ویروس از انسان به حیوان

 

ما هنوز در حال یادگیری در مورد کرونا ویروس جدید هستیم، اما می‌دانیم که در درجه اول از فرد به فرد دیگر پخش می‌شود و به نظر می‌رسد که در برخی شرایط می‌تواند از افراد به حیوانات سرایت کند.

اولین مورد حیوان در ایالات متحده که آزمایش ویروس عامل به COVID-19 در آن مثبت بود، یک ببر با یک بیماری تنفسی در یک باغ وحش در شهر نیویورک بود. نمونه‌های این ببر جمع آوری و آزمایش شد پس از آنکه چندین شیر و ببر در باغ وحش علائم بیماری تنفسی را نشان دادند. مقامات بهداشتی معتقدند این گربه سانان بزرگ پس از قرار گرفتن در معرض کارمند باغ وحش که به ویروس عامل COVID-19 آلوده شده بود، بیمار شدند. این تحقیقات همچنان ادامه دارد.

CDC برای نظارت بر این وضعیت با شرکای بهداشتی انسان‌ها و حیوانات همکاری می‌کند و با در دسترس بودن اطلاعات، به روز رسانی های خود را ادامه خواهد داد. برای درک اینکه چگونه حیوانات مختلف ممکن است توسط COVID-19 تحت تأثیر قرار بگیرند مطالعات بیشتر لازم است.

کرونا ویروس

اگر حیوانات خانگی دارید:

نکات کلیدی

 • CDC از تعداد کمی از حیوانات اهلی در جهان، از جمله گربه‌ها و سگ‌ها، آگاه است که به ویروس عامل COVID-19 مبتلا شده‌اند و عمدتاً پس از تماس نزدیک با افراد مبتلا به COVID-19 بوده است.
 • بر اساس اطلاعات محدودی که تا به امروز در دسترس است، خطر ابتلا ویروس از حیوانات به افراد کم است.
 • به نظر می‌رسد که ویروسی که باعث COVID-19 می‌شود در برخی شرایط از افراد به حیوانات سرایت می‌کند.
 • مانند سایر اعضای خانواده، با حیوانات خانگی رفتار کنید – اجازه ندهید حیوانات اهلی با مردم یا حیوانات در خارج از خانه در تعامل باشند. اگر شخصی در داخل خانه بیمار شد، آن شخص را از همه افراد، از جمله حیوانات خانگی جدا کنید.
 • این وضعیت به‌سرعت در حال تحول است و اطلاعات در صورت تغییر به روز می‌شوند.

 

خطر انتقال ویروس از انسان به حیوانات خانگی

ما هنوز در مورد ویروس عامل COVID-19 در حال یادگیری هستیم، اما به نظر می‌رسد که در بعضی شرایط می‌تواند از افراد به حیوانات سرایت کند.

CDC از تعداد کمی از حیوانات خانگی، از جمله سگ‌ها و گربه‌ها آگاه است که گزارش شده است که به ویروس عامل COVID-19 آلوده شده‌اند، اکثر آنها پس از تماس نزدیک با افراد مبتلا به COVID-19 بوده است. فقط تعداد معدودی از حیوانات اهلی که مثبت گزارش شده‌اند علائم بیماری را نشان داده‌اند.

 

اگر حیوان خانگی دارید چه باید کرد؟

تا زمانی که اطلاعات بیشتری در مورد چگونگی اثرگذاری این ویروس بر حیوانات کسب نکنیم، مانند سایر اعضای خانواده انسانی برای محافظت از آنها در برابر عفونت احتمالی، با حیوانات خانگی رفتار کنید.

هنگامی که سگ را به پیاده روی می‌برید نکات زیر را رعایت کنید.

 • اجازه ندهید حیوانات خانگی با مردم یا حیوانات دیگر در خارج از خانه تعامل داشته باشند.
 • گربه‌ها را در صورت امکان در منزل نگه دارید تا از تعامل آنها با حیوانات یا افراد دیگر جلوگیری شود.
 • به سگ‌ها قلاده ببندید و حداقل ۶ پا (۲ متر) از افراد دیگر و حیوانات حفظ کنید.
 • از بردن سگ‌ها به پارک یا اماکن عمومی که در آن تعداد زیادی از مردم و سگ‌ها جمع می‌شوند، خودداری کنید.

تعداد کمی از حیوانات در سراسر جهان وجود دارد که به ویروس عامل COVID-19 آلوده شده‌اند، اکثراً پس از تماس با شخصی که مبتلا به COVID-19 بوده است. اگر حیوان خانگی شما مریض است یا در مورد سلامتی حیوان خانگی خود نگرانی دارید با دامپزشک خود صحبت کنید.

 

اگر بیمار هستید از حیوانات خانگی محافظت کنید

اگر مبتلا به COVID-19 هستید، باید ارتباط با حیوانات خانگی و حیوانات دیگر را محدود کنید، درست مثل آنچه با افراد دیگر انجام می‌دهید. تا زمانی که درباره این ویروس بیشتر بدانیم، افراد بیمار مبتلا به COVID-19 باید از تماس با حیوانات خانگی و حیوانات دیگر خودداری کنند.

 • در صورت امکان، در هنگام بیماری، عضو دیگری از خانواده خود را برای مراقبت از حیوانات خانگی خود داشته باشید.
 • از تماس با حیوان خانگی خود از جمله، حیوانات اهلی، دادن تنقلات، بوسه یا لیس زدن و به اشتراک گذاشتن غذا یا ملافه خودداری کنید.
 • اگر در هنگام بیماری باید از حیوان خانگی خود مراقبت کنید یا در کنار حیوان باشید، باید روپوش بپوشید و قبل و بعد از تعامل با آنها، دستان خود را بشویید.

اگر به بیماری COVID-19 مبتلا هستید و حیوان خانگی شما بیمار می‌شود، حیوان خانگی خود را به کلینیک دامپزشکی نبرید. با دامپزشک خود تماس بگیرید و به آنها بگویید که مبتلا به COVID-19 بوده‌اید. بعضی از دامپزشکان ممکن است برای دیدن حیوانات خانگی بیمار مشاوره از راه دور یا برنامه‌های دیگری ارائه دهند. دامپزشک شما می‌تواند حیوان خانگی شما را معاینه کند و مراحل بعدی برای درمان و مراقبت از حیوان خانگی شما را تعیین کند.

 

در اطراف حیوانات سالم بمانید

در ایالات متحده، هیچ مدرکی مبنی بر نقش حیوانات در گسترش COVID-19 وجود ندارد. بر اساس اطلاعات محدودی که تا به امروز در دسترس است، خطر انتقال ویروس عامل COVID-19 از حیوانات به انسان کم است. با این حال، از آنجا که همه حیوانات ممکن است میکروب‌هایی را ایجاد کنند که می‌تواند انسان را بیمار کند، همیشه ایده خوبی است که عادات سالم در اطراف حیوانات خانگی و حیوانات دیگر را تمرین کنید.

 • دستان خود را بعد از دست زدن به حیوانات، مواد غذایی، زباله یا وسایل آنها بشویید.
 • مراقب بهداشت حیوانات خانگی باشید.
 • اگر در مورد سلامتی حیوان خانگی خود نگران هستید با دامپزشک خود صحبت کنید.
 • توجه داشته باشید که کودکان ۵ سال کمتر، افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند و افراد ۶۵ سال به بالا نیز احتمالاً از میکروب‌هایی که بعضی از حیوانات قادر به حمل آنها هستند، بیمار می‌شوند.

منابع:

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/daily-life-coping/animals.html

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/daily-life-coping/pets.html

ساعات کاری