مطالب پزشکی  / .  عفونی  / .  آیا فرزند من آنفولانزا دارد؟
آنفولانزا

فصل آنفولانزا در اواخر ماه های زمستان به اوج خود می رسد. علائم آنفولانزا در کودکان معمولاً حدود دو روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ظاهر می شود. این علائم معمولاً پنج تا هفت روز طول می‌کشد، اگرچه می‌توانند تا دو هفته نیز ادامه داشته باشند.علائم آنفولانزا در کودکان بیشتر مانند بزرگسالان است.این علائم عبارتند از:

گوش درد در یک یا هر دو گوش،دردهای عضلانی یا بدن درد،ضعف و سردرد،اسهال استفراغ،شروع ناگهانی،کاهش اشتها،آبریزش بینی،حالت تهوع،سرفه کردن،تب و لرز،گلو درد،در نوزادان، کودکان نوپا که نمی توانند علائم خود را به شما بگویند، ممکن است شاهد افزایش بی قراری و گریه نیز باشید.

سرماخوردگی است یا آنفولانزا؟

سرماخوردگی و آنفولانزا هر دو بیماری تنفسی هستند، اما توسط ویروس های مختلف ایجاد می شوند. هر دو نوع بیماری علائم بسیاری مشترک دارند، بنابراین تشخیص آنها از یکدیگر دشوار است.سرماخوردگی اغلب به تدریج ظاهر می شود، در حالی که علائم آنفولانزا به سرعت ظاهر می شود. به طور کلی، اگر کودک شما به آنفولانزا مبتلا شود، بیمارتر از سرماخوردگی به نظر می رسد. آنفولانزا همچنین شامل علائمی است که معمولاً سرماخوردگی ندارد، مانند لرز، سرگیجه و دردهای عضلانی.

در صورت مشکوک شدن فرزندم به آنفولانزا،آیا باید به پزشک مراجعه کنم؟

حتی اگر کودک شما قبلاً توسط پزشک معاینه شده است، اگر علائم او بدتر شد، او را دوباره نزد پزشک ببرید یا فورا به اورژانس بروید.علائم دیگری که نشان دهنده نیاز فوری به مراقبت های پزشکی فوری، بدون توجه به سن کودک شما هستند، عبارتند از:

رنگ تقریبا آبی در اطراف لب ها یا بستر ناخن دست یا پا، یا یک رنگ مایل به آبی روی پوست

امتناع از در آغوش گرفتن یا لمس کردن، در نوزادان و کودکان نوپا

علائم کم آبی بدن و امتناع از نوشیدن یا شیر خوردن

تحریک پذیری یا بدخلقی، در کودکان نوپا و بزرگتر

افزایش تب پس از برطرف شدن تب اولیه

مشکل در تنفس،سفتی گردن

بی حالی

چگونه آنفولانزا را در خانه مدیریت کنیم؟ حتی پس از کاهش علائم اولیه،کودک شما،ممکن است احساس خستگی و ناخوشی کند.در اینجا چند راه وجود دارد که می توانید از آنها در خانه مراقبت کنید و به بهبود آنها کمک کنید.

استراحت کافی:

یکی از اصلی‌ترین کارهایی که می‌توانید برای فرزندتان در صورت ابتلا به آنفولانزا انجام دهید این است که به او کمک کنید احساس راحتی کند. استراحت در رختخواب مهم است، بنابراین باید به آنها کمک کنید تا استراحت کافی داشته باشند.

اگر کودک شما گرفتگی بینی دارد، قطره های بینی سالین یا مرطوب کننده ممکن است کمک کند.کودکان بزرگتر ممکن است بتوانند با آب نمک گرم غرغره کنند تا گلودرد را کاهش دهند.بر اساس سن و وزن کودک، داروهای OTC، مانند ایبوپروفن و استامینوفن می توانند با کاهش تب و دردهای عضلانی به کودک شما کمک کنند تا احساس بهتری داشته باشد ،با پزشک اطفال کودک خود در مورد داروهای که می توانید استفاده کنید صحبت کنید و هرگز از دوز توصیه شده تجاوز نکنید.

به کودکتان آسپرین ندهید آسپرین می تواند باعث ایجاد یک عارضه جدی در کودکان به نام سندرم ری شود.

 

فرزند خود را هیدراته نگه دارید

کودک شما ممکن است در زمانی که آنفولانزا دارد، اشتهای زیادی نداشته باشد.مهم است که برای جلوگیری از کم آبی مایعات مصرف کنند.علائم کم آبی بدن عبارتند از:

چشمهای گود رفته،لب های خشک و ترک خورده

زبان خشک،گریه بدون اشک،رنگ ادرار تیره تر از حد طبیعی

مشکل در تنفس یا تنفس بسیار سریع و کاهش در خروجی ادرار یکی دیگر از علائم کم آبی است.

احساس خشکی پوست یا لکه‌دار شدن پوست در دست‌ها و پاهایی که در لمس سرد هستند.

به کودکان خود مایعاتی مانند آب، سوپ شفاف یا آبمیوه شیرین نشده بدهید.

آیا داروهای تجویزی برای فرزندم وجود دارد؟

در موارد شدید، داروهای تجویزی به نام داروهای ضد ویروسی آنفلوانزا در دسترس هستند.برای نوزادان، کودکان نوپا و کودکانی که مبتلا به آنفولانزا تشخیص داده می شود، معمولاً اگر به شدت بیمار باشند، در بیمارستان بستری باشند یا در معرض خطر بالای عوارض آنفولانزا باشند، این داروها تجویز می شود.

این داروها توانایی ویروس آنفولانزا برای ادامه تولید مثل در بدن را کند یا متوقف می کنند.مهمتر از همه برای کودکان در معرض خطر،همچنین ممکن است بروز عوارض را کاهش دهند، از جمله:

عفونت های باکتریایی جانبی

عفونت های گوش

نارسایی تنفسی

پنومونی

مرگ

کودکان باید پس از تشخیص، مصرف این داروها را در اسرع وقت شروع کنند،زیرا اگر در دو روز اول پس از بروز علائم شروع شوند،مؤثرتر هستند. داروهای ضد ویروسی آنفولانزا به اشکال مختلفی از جمله قرص، مایع و استنشاقی وجود دارند.

چه کسانی در معرض افزایش خطر عوارض ناشی از آنفولانزا هستند؟

کودکان زیر ۵ سال و به ویژه کودکان زیر ۲ سال در معرض خطر بالای ابتلا به عوارض آنفولانزا هستند. این بدان معنا نیست که فرزند شما قطعاً دچار یک عارضه جدی خواهد شد. این بدان معنی است که شما باید به ویژه در مورد علائم آنها هوشیار باشید.برعلاوه کودکان در هر سنی که دارای تشخیص اضافی آسم، اچ آی وی، دیابت، اختلالات مغزی یا اختلالات سیستم عصبی هستند نیز در معرض خطر بالاتری از عوارض هستند.

آنفولانزا چگونه منتشر می شود و برای پیشگیری از آن چه می توان کرد؟

آنفولانزا بسیار مسری است و می تواند از طریق لمس، روی سطوح و از طریق قطرات میکروسکوپی معلق در هوا که در اثر سرفه، عطسه و صحبت کردن ایجاد می شود، منتقل شود. شما یک روز قبل از احساس هر علامتی مسری هستید و حدود یک هفته یا تا زمانی که علائم شما به طور کامل از بین برود، مسری باقی خواهید ماند.بهبودی کودکان از آنفولانزا ممکن است مدت بیشتری طول بکشد و ممکن است برای مدت طولانی تری مسری بمانند.اگر شما به آنفولانزا مبتلا هستید، تماس با فرزندتان را تا حد امکان محدود کنیدکارهای دیگری که می توانید انجام دهید عبارتند از:

دست های خود را اغلب بشویید، به خصوص قبل از تهیه غذا یا دست زدن به کودک

هنگام عطسه یا سرفه، دهان و بینی خود را بپوشانید، ترجیحاً به جای دست، در قسمت بازو قرار بگیرید..

ماسک صورت را روی بینی و دهان خود قرار دهید. این ممکن است به محدود کردن انتشار میکروب ها هنگام سرفه، عطسه یا صحبت کردن کمک کند.

آنفولانزا می تواند ۲۴ ساعت روی سطوح سخت زنده بماند. دستگیره ها، میزها و سایر سطوح خانه را با هیدروژن پراکسید، الکل، مواد شوینده یا ضد عفونی کننده های حاوی ید پاک کنید.

آیا کودک من باید واکسن آنفولانزا بزند؟

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) توصیه می کند که همه افراد ۶ ماهه یا بیشتر واکسن آنفولانزای فصلی را دریافت کنند، کودکان زیر ۶ ماه نمی توانند واکسن آنفولانزا را دریافت کنند.واکسن آنفولانزا برای همه کودکان بی خطر است مگر اینکه آنها یکی از معدود شرایط پزشکی را داشته باشند

از آنجایی که نوزادان زیر ۶ ماه نمی توانند این واکسن را دریافت کنند، مهم است که از قرار دادن کودک در معرض افرادی که ممکن است به آنفولانزا مبتلا شده اند خودداری کنید.

راه های دیگری برای محافظت از فرزندم چیست؟

هیچ راه ساده‌ای برای محدود کردن کامل خطر آنفولانزا در فرزندتان وجود ندارد، اما چند کار وجود دارد که می‌توانید انجام دهید:

یک ضدعفونی کننده دستی که می خواهند از آن استفاده کنند، برایشان تهیه کنید، مانند یک بطری با رایحه میوه ای یا بطری حاوی یک شخصیت کارتونی.

دریافت واکسن آنفولانزا بهترین دفاع کودک شما در برابر ابتلا به آنفولانزا است و احتمال عوارض جدی ناشی از آنفولانزا را کاهش میدهد.

به آنها آموزش دهید که مرتب دست های خود را بشویند و صورت خود را لمس نکنند.

خدمات درمان در منزل بیمارستان ابن سینا

دسترسی شبانه روزی به خدمات درمانی، پزشکی و پرستاری بی شک یکی از نیازهای مبرم هر خانواده است. عدم دسترسی به مطب پزشکان در هر ساعات شبانه روز ، معضلات ترافیک شهری و یا عدم امکان جابجایی بیماران سالمند، نیاز به استفاده از خدمات شبانه روزی پزشکی  را دارا می باشد.

بیمارستان ابن سینا امروزه با وجود پزشکان حاذق،پرستاران زبده و کارکنان دلسوز،شرایطی را فراهم نموده تا بهترین، سریع‌ترین، مطمئن‌ترین خدمات گروه پزشکی-پرستاری در زمینه های ویزیت پزشک در منزل، گفتار درمان، آزمایشگاه، کاردرمان، فزیوتراپی ،خدمات پرستاری و مراقبت درمانی ۲۴ ساعته در منزل شمارا ارائه کند.برای اخذ خدمت کافیست با شماره های ۰۹۳۹۷۷۸۳۳۶۲ _۴۷۹۰۰ – ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *