به اطلاع شما سروران گرامی می رسانیم مرکز درمانی ابن سینا نوروز 1403 همانند سالهای گذشته در کنار شما می باشد.

به اطلاع شما سروران گرامی می رسانیم مرکز درمانی ابن سینا نوروز 1403 همانند سالهای گذشته در کنار شما می باشد.

شیوع کرونا

متخصصان معتقدند که آخرین زیرسویه‌ها نسبت به سویه‌های گذشته مسری‌تر بوده و می‌توانند آنتی‌بادی ناشی از دریافت واکسن یا عفونت قبلی را خنثی کند.برای محافظت در برابر گونه‌های جدید ویروس، سازمان غذا و دارو اخیراً تقویت‌کننده‌های واکسن دو ظرفیتی COVID-19 را  مجاز کرده است.

دکتر روشل پی والنسکی، مدیر CDC، در بیانیه ای گفت: تقویت کننده های دو ظرفیتی کووید-۱۹ به روز شده برای محافظت بهتر در برابر جدیدترین گونه های کووید-۱۹ در گردش ساخته شده اند. آنها می توانند به بازگرداندن محافظتی که از واکسیناسیون قبلی کاهش یافته و برای ایجاد محافظت گسترده تر در برابر انواع جدیدتر طراحی شده اند، کمک کنند.

 

تقویت کننده های دو ظرفیتی جدید چیست؟

تقویت کننده های دو ظرفیتی از همان فناوری واکسن اصلی تک ظرفیتی ساخته شده اند که از RNA پیام رسان مصنوعی (mRNA) برای آموزش سلول های بدن ما برای مبارزه با ویروس استفاده می کند. با این حال، تقویت‌کننده‌های به‌روزشده حاوی یک جزء mRNA از سویه اصلی SARS-CoV-2 و جزء زیرمجموعه‌های BA.4 و BA.5 omicron هستند تا محافظت گسترده‌تری در برابر نسخه‌های جدیدتر ویروس ارائه دهند.در حالی که BA.5 در حال حاضر باعث بیشتر موارد COVID-19 می شود، انتظار می رود تعداد زیادی از انواع جدید موج دیگری از موارد را در زمستان ایجاد کنند. این به این دلیل است که ویروس به طور مداوم در حال جهش و تغییر است تا در برابر درمان ها و واکسن ها مقاومت کند تا به زنده ماندن آنها کمک کند.

 

 

 

covid 19 2

 

چه تفاوتی در مورد این تقویت کننده ها وجود دارد؟

تقویت‌کننده‌های اولیه COVID-19 واکسن‌های تک ظرفیتی نامیده می‌شوند، زیرا در برابر یک سویه SARS-CoV-2 محافظت می‌کنند. با این حال، تقویت‌کننده‌های دو ظرفیتی نه تنها در برابر سویه SARS-CoV-2 اصلی محافظت می‌کنند، بلکه در برابر انواع غالب و بسیار قابل انتقال omicron BA.4 و BA.5 نیز محافظت می‌کنند.

 

 

covid 19 3

 

چه کسی باید تقویت کننده های جدید را دریافت کند؟

CDC توصیه می کند که بزرگسالان و کودکان ۵ سال و بالاتر اگر حداقل دو ماه پس از تکمیل دوز سری اولیه یا تقویت کننده تک ظرفیتی گذشته باشد، تقویت کننده دو ظرفیتی را دریافت کنند.

FDA تقویت کننده های دو ظرفیتی COVID-19 را برای سنین زیر مجاز کرده است:

  1. تقویت کننده دو ظرفیتی مدرنا: افراد ۶ سال و بالاتر.
  2. تقویت کننده دو ظرفیتی Pfizer-BioNTech: افراد ۵ سال و بالاتر.

 

covid 19 4

 

CDC دیگر واکسن های تک ظرفیتی را به عنوان دوزهای تقویت کننده برای افراد ۱۲ سال و بالاتر توصیه نمی کند. این بدان معناست که اگر فردی قبلاً دوز تقویت کننده تک ظرفیتی دریافت نکرده بود، اکنون تقویت کننده دو ظرفیتی را برای محافظت بهتر در برابر رایج ترین سویه های COVID-19 دریافت می کند. با این حال، افراد نمی توانند بدون تکمیل حداقل یک سری اولیه از واکسن های اصلی، یک تقویت کننده دو ظرفیتی دریافت کنند.عوارض جدی COVID-19 با افزایش سن افزایش می یابد. طبق گزارش CDC، افراد ۶۵ سال و بالاتر که دو دوز از واکسن‌های تک ظرفیتی دریافت کرده‌اند، ۹۴ درصد کاهش بستری شدن در بیمارستان مربوط به COVID-19 را نشان دادند.

 

چه زمانی مردم باید تقویت کننده های جدید را دریافت کنند؟

اگر دو ماه از آخرین تقویت کننده COVID-19 شما گذشته باشد،واجد شرایط دریافت تقویت کننده دو ظرفیتی جدید هستید.این توصیه برای افرادی که یک،دو یا سه تقویت کننده قبلی دریافت کرده اند اعمال می شود.اگر فردی اخیراً به کووید-۱۹ مبتلا شده باشد، CDC توصیه می‌کند سه ماه قبل از دریافت تقویت‌کننده جدید از شروع علائم یا آزمایش مثبت که بدون علامت بود، صبر کنید.

به یاد داشته باشید: می توانید تقویت کننده های COVID-19 را همزمان با واکسن آنفولانزا دریافت کنید. در واقع، مقامات بهداشتی قویاً از مردم می‌خواهند که هر دو واکسن را دریافت کنند تا همه واکسن‌های خود را به‌روز نگه دارند تا احتمال بیماری در پاییز و زمستان، زمانی که کووید-۱۹ و سایر ویروس‌ها، مانند سرماخوردگی و آنفولانزا، تمایل به افزایش دارند.

 

آیا تقویت کننده های جدید ایمن هستند؟

تقویت کننده های جدید با استفاده از فناوری مشابه واکسن اصلی دوباره فرموله شدند.اگرچه محققان هنوز در حال انجام آزمایش‌های بالینی انسانی برای تقویت‌کننده‌های جدید هستند، مقامات بهداشتی و کارشناسان اظهار می‌کنند که واکسن‌های به‌روز شده بی‌خطر و مؤثر هستند.داده‌های اولیه که اخیراً از کارآزمایی بالینی Pfizer-BioNTech منتشر شد، نشان داد که تقویت‌کننده واکسن به‌روز شده در ایجاد یک پاسخ ایمنی قوی در برابر زیر متغیرهای omicron BA.4 و BA.5 بسیار مؤثر بوده و با عوارض جانبی خفیف مشابه واکسن اصلی به خوبی تحمل می‌شود.افرادی که واکسن کووید-۱۹ دو ظرفیتی دریافت می کنند ممکن است عوارض جانبی را تجربه کنند. این عوارض جانبی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • لرز
  • تب
  • سردرد
  • درد عضلانی
  • خستگی
  • حالت تهوع
  • درد، تورم یا قرمزی در بازوی محل تزریق واکسن

 

covid 19 5

 

مزایای سلامتی دریافت تقویت کننده های جدید چیست؟

واکسیناسیون بهترین راه برای محافظت از خود و دیگران در برابر عوارض شدید و طولانی مدت، بستری شدن در بیمارستان و مرگ ناشی از کووید-۱۹ است، اما محافظت اعطا شده از سری اولیه واکسن‌های کووید-۱۹ و تقویت‌کننده‌های بعدی موقتی است. ایمنی با گذشت زمان کاهش می یابد، اما تقویت کننده ها به بدن کمک می کنند تا نحوه مبارزه با ویروس را به یاد بیاورد.

 

covid 19 6

 

دانشگاه جامع علمی کاربردی ابن سینا

مرکز آموزش علمی_ کاربردی ابن سینا در رشته ی تعمیر و نگهداری تجهیزات پزشکی با سه گرایش اتاق عمل ، آزمایشگاه ، کنترل عفونت و استریلیزاسیون و همچنین دوره کاردانی امور بیمه و کارشناسی بیمه اشخاص شروع به جذب دانشجو کرده است. علاقه مندان به ثبت نام می توانند از طریق مراجعه به سایت سازمان سنجش به نشانی (sanjesh.org) یا مدارک خود را در پیام رسان های واتساپ و ایتا به شماره تلفن های ۰۹۰۱۲۳۰۲۴۳۳ و ۰۹۳۷۷۸۰۳۰۴۹ ارسال نمایند.

http://www.esm-uast.ac.ir/index.php?do=static&page=sarfasl

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *