مطالب پزشکی  / .  آسیب دیدگی همسترینگ چیست؟
ebnesina hospital hamstring

سیب دیدگی همسترینگ زمانی رخ می‌دهد که یکی از عضلات همسترینگ – گروهی از سه ماهیچه که در پشت ران شما قرار دارند – کش می‌آید و یا آسیب می‌بیند.

در صورتی که فرد در ورزش‌های فوتبال، بسکتبال، راگبی، تنیس و یا هر ورزش دیگری که شامل دویدن سرعتی و توقف و استارت ناگهانی باشد، فعالیت داشته باشد احتمال آسیب دیدگی همسترینگ در وی بیشتر است. آسیب همسترینگ همچنین ممکن است در دونده‌ها و رقصنده‌ها رخ دهد.

اقدامات خود مراقبتی مانند استراحت، کمپرس یخ و داروهای بدون نسخه اغلب همه چیزی هست که فرد برای کاهش درد و تورم همراه با آسیب همسترینگ به آن نیاز دارد. در برخی موارد نادر برای بهبود عضله یا تاندون همسترینگ ممکن است نیاز به جراحی باشد.

علائم آسیب همسترینگ

آسیب همسترینگ معمولاً به درد ناگهانی و تیز در قسمت پشت ران منجر می‌شود. همچنین فرد ممکن است احساس ترکیدگی و یا پارگی داشته باشد. ورم و تندرنس معمولاً بعد از چند ساعت نمایان می‌شوند. همچنین ممکن است فرد کبود شدن و یا تغییر رنگ در پشت پای خود مشاهده کند همچنین ضعف عضلانی و یا عدم توانایی به فشار وارد آوردن به پای آسیب دیده.

زمان مراجعه به پزشک

کشیدگی‌های خفیف همسترینگ را می‌توان در خانه درمان کرد؛ اما اگر فرد نتواند هیچ فشاری بر پای آسیب دیده خود وارد کند و یا بیش از ۴ قدم بدون درد بردارد باید حتماً به پزشک مراجعه کند.

ابن سینا همسترینگ

علل آسیب دیدگی همسترینگ

عضلات همسترینگ گروهی از سه عضله هستند که در پشت ران قرار دارند، از لگن تا درست زیر زانو. این عضلات این امکان را فراهم می‌کنند که پا را مستقیم در پشت بدن دراز کنید و زانوها را خم کنید. هنگامی که هر کدام از این سه عضله در حین فعالیت فیزیکی با کشیدگی بیش از ظرفیتش مواجه شود، آسیب دیدگی ایجاد می‌شود.

عوامل ریسک

عوامل ریسک آسیب همسترینگ شامل موارد زیر هستند:

  • فعالیت ورزشی. ورزش‌هایی که نیازمند دویدن سرعتی و یا دیگر فعالیت‌ها مانند رقص که ممکن است به کش آمدن زیاد داشته باشند، احتمال آسیب همسترینگ را افزایش می‌دهند.
  • آسیب دیدگی همسترینگ پیشین. در صورتی که سابقه آسیب دیدگی همسترینگ دارید احتمال آسیب دیدگی مجدد بیشتر است، به‌خصوص اگر در تلاش هستید تا فعالیت خود را به سطح پیش از آسیب دیدگی برسانید، قبل از اینکه به عضلات اجازه احیا و بازسازی قدرت بدهید.
  • انعطاف پذیری ضعیف. اگر انعطاف پذیری ضعیفی دارید، عضلات شما ممکن است قادر نباشد تا حداکثر نیروی مورد نیاز برای انجام برخی فعالیت‌های خاص را داشته باشید.
  • عدم تعادل عضلانی. گرچه همه کارشناسان با این موضوع موافق نیستند اما برخی عقیده دارند عدم تعادل عضلانی ممکن اسبت به آسیب همسترینگ منجر شود. هنگامی که عضلات جلوی ران شما – ماهیچه چهارسر ران – قوی‌تر شوند و بیش از عضلات همسترینگ توسعه پیدا کنند، احتمال آسیب دیدگی همسترینگ افزایش می‌یابد.

عوارض و پیامدها

بازگشت به فعالیت‌های شدید قبل از اینکه عضلات همسترینگ به‌صورت کامل بهبود یابند ممکن است به بازگشت آسیب دیدگی منجر شود.

پیشگیری از آسیب همسترینگ

به‌عنوان بخشی از برنامه آمادگی جسمانی، تمارین کششی و عضلانی منظم می‌تواند به حداقل کردن ریسک آسیب همسترینگ کمک کند. تلاش کنید تا با بدن رو فرم، ورزش کنید، نه اینکه ورزش کنید تا روی فرم بیایید.

اگر شغل شما نیازمند فعالیت فیزیکی است، آمادگی جسمانی منظم می‌تواند به پیشگیری از آسیب دیدگی‌ها کمک کند. از پزشک در مورد تمارین جسمانی مناسب سؤال کنید.

کلینیک ارتوپدی و کلینیک پزشکی ورزشی بیمارستان ابن سینا

بیمارستان ابن سینا با برخورداری از پزشکان مجرب و متعهد آماده ارائه خدمات به مراجعه کنندگان گرامی است. مراجعین می توانند جهت دریافت نوبت کلینیک های ارتوپدی یا پزشکی ورزشی با شماره ۴۷۹۰۰ – ۰۲۱ تماس حاصل نمایند یا به صورت اینترنتی اقدام به دریافت نوبت کنند.

ابن سینا آسیب همسترینگ 1

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *