مطالب پزشکی  / .  هموروئید چیست؟
هموروئید

هموروئید چیست؟ هموروئید ، توده هایی هستند که در داخل و اطراف مجرای مقعدی (راه خروج) ایجاد می شوند و آنها بسیار رایج هستند. بواسیر گاهی اوقات به عنوان “وریدهای واریسی” مسیر مقعدی توصیف می شود. آنها زمانی اتفاق می‌افتند که در کنار کانال مقعد ضعفی وجود داشته باشد که منجر به ضخیم شدن پوشش داخلی آن می‌شود و سپس سیاهرگ‌ها می‌توانند در داخل هموروئید بزرگ شوند و علائمی مانند خونریزی، درد و ناراحتی ایجاد کنند.

علائم هموروئید چیست؟

اگر بواسیر دارید، ممکن است هنگام مدفوع  متوجه خون قرمز روشن روی آن یا دستمال توالت شوید. ممکن است کمی خارش، ناراحتی یا درد در اطراف مقعد وجود داشته باشد. گاهی اوقات ممکن است یک توده قابل توجه وجود داشته باشد که از مقعد خارج می شود.بسیاری از مردم هیچ علامتی ندارند یا علائم بسیار خفیفی را تجربه می کنند که پس از چند روز ناپدید می شوند. برای افراد دیگر، هموروئید دردناک تر است.

بواسیرها بر اساس اندازه و شدت آنها به ۴ نوع مختلف طبقه بندی می شوند

بواسیر درجه سه باید پس از دفع مدفوع به داخل مقعد به عقب رانده شود. اگر بزرگ باشند ممکن است دردناک باشند.

بواسیر درجه یک اغلب هنگام دفع مدفوع کمی خونریزی می کند، اما در داخل مقعد باقی می ماند و معمولاً دردناک نیست.

بواسیر درجه دو هنگام دفع مدفوع خونریزی می کند و از مقعد خارج می شود. پس از اتمام حرکات روده، آنها به خودی خود در داخل مقعد ناپدید می شوند.

هموروئید درجه چهار توده های بزرگتری هستند که به طور دائم از مقعد بیرون می آیند و نمی توان آنها را دوباره داخل آن قرار داد. خون داخل این بواسیر ممکن است لخته شود و توده ها می توانند بسیار دردناک شوند.

چه چیزی باعث بواسیر می شود؟

بواسیر معمولاً به دلیل یبوست (حرکات سخت روده که دفع آن دشوار است) ایجاد می شود. یبوست باعث می شود وقتی به توالت می روید زور بزنید. این امر به عروق خونی مقعد فشار وارد می کند و باعث متورم شدن آنها می شود.موارد دیگر می تواند احتمال ابتلا به هموروئید را افزایش دهد:

 • سن بالا
 • داشتن اسهال
 • اضافه وزن داشتن
 • بلند کردن مرتب اجسام سنگین
 • گذراندن مدت زمان طولانی در توالت

بواسیر به ویژه در دوران بارداری شایع است. این به این دلیل است که یبوست در بارداری بسیار شایع است، اما همچنین:

 • خون بیشتری در بدن جریان دارد
 • کودک در حال رشد به شکم فشار وارد می کند
 • هموروئید ممکن است در برخی از خانواده ها بیشتر از سایرین باشد.
 • هورمون های تولید شده در دوران بارداری رگ های خونی را نرم می کند

چه زمانی باید به پزشکم مراجعه کنیم؟

بواسیر اغلب بدون هیچ درمانی از بین می رود. با این حال، اگر هنگام مدفوع متوجه خون شدید شدید ، مهم است که توسط پزشک معاینه شوید تا مطمئن شوید که علائم شما نشانه چیز جدی تری نیست. علائم هموروئید می تواند بسیار شبیه به علائم سرطان روده باشد.اگر متوجه شدید به پزشک خود بگویید:

 • کاهش وزن
 • تغییر در رنگ مدفوع شما
 • خون یا مخاط در مدفوع شما
 • تغییرات در عادات یا حرکات روده شما

بواسیر چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص هموروئید معمولاً شامل معاینه مجرای مقعدی برای جستجوی رگ های خونی متورم است. پزشک شما ممکن است یکی از آزمایشات زیر را انجام دهد.

معاینه رکتوم دیجیتال، که در آن پزشک دستکش می‌بندد و یک انگشت روغن کاری شده را در داخل گذرگاه پشتی قرار می‌دهد تا به آرامی هرگونه ناهنجاری را احساس کند. این احتمالاً ناراحت کننده است اما احتمالاً دردناک نخواهد بود.

پروکتوسکوپی، که در آن پزشک با استفاده از پروکتوسکوپ (یک لوله توخالی با نور کوچک در انتهای آن) داخل راست روده را بررسی می کند تا هرگونه تورم یا علائم دیگر را بررسی کند. باز هم، این ممکن است ناراحت کننده باشد، اما احتمالاً دردناک نخواهد بود.

نیازی به خجالت در مورد این آزمایش ها نیست – بواسیر یک مشکل رایج است و پزشک شما به تشخیص و درمان آنها عادت دارد.در برخی موارد، پزشک ممکن است شما را به یک جراح ارجاع دهد که می تواند بواسیر شما را ارزیابی کرده و درمان را توصیه کند.

هموروئید چگونه درمان می شود؟

بواسیر اغلب پس از چند روز بدون درمان خاصی از بین می رود. در بیشتر موارد، در صورت داشتن یبوست، پزشک اقداماتی را برای تسکین یبوست توصیه می کند.اگر هموروئید شما باعث درد یا ناراحتی شما می شود، از پزشک خود در مورد کرم ها یا پمادهای دارویی که ممکن است علائم شما را کاهش دهند، سوال کنید.

داروها:درد و التهاب را می‌توان با استفاده از درمان‌های بدون نسخه هموروئید توسط پزشک، از جمله کرم‌های دارویی، پمادها و شیاف‌ها  کاهش داد.اگر التهاب شدید باشد، پزشک ممکن است یک کرم کورتیکواستروئیدی تجویز کند.

سایر درمان ها:در برخی موارد ممکن است به درمان های دیگری نیاز باشد. رویه های رایج عبارتند از:

تزریق (اسکلروتراپی)، که در آن یک ماده شیمیایی به بواسیر تزریق می شود که درد را بی حس می کند، هر گونه خونریزی را متوقف می کند و باعث می شود اندازه هموروئید در طی یک دوره حدود ۴ تا ۶ هفته کاهش یابد.

بستن نوار لاستیکی، که در آن یک نوار الاستیک بسیار محکم در اطراف هموروئید قرار می گیرد تا جریان خون آن قطع شود. این باعث می شود که هموروئید بین ۷ تا ۱۰ روز از بدن خارج شود و از بدن خارج شود.

در موارد کمتر، ممکن است به یک روش جراحی به نام هموروئیدکتومی نیاز باشد. در اینجا، یک عمل تحت بیهوشی عمومی برای برداشتن بواسیر با جراحی انجام می شود.

آیا می توان از هموروئید پیشگیری کرد؟

بهترین راه برای پیشگیری از بواسیر، خوردن یک رژیم غذایی سالم و پر فیبر، نوشیدن آب فراوان و ورزش منظم است.جلوگیری از یبوست

برای جلوگیری از یبوست:

 • به طور منظم تمرین کن
 • غذاهای پر فیبر زیاد بخورید
 • هر روز مقدار زیادی آب بنوشید
 • مصرف فیبر خود را افزایش دهید
 • از مصرف داروهایی که باعث یبوست می شود خودداری کنید (مثلاً مسکن های حاوی کدئین)
 • در صورت نیاز، روده های خود را خالی کنید – سعی کنید برای مدت طولانی به اجابت مزاج نمانید
 • از نشستن طولانی مدت روی توالت پرهیز کنید. (همچنین بهتر است از انجام فعالیت هایی مانند پازل، خواندن یا بازی های الکترونیکی در حین توالت پرهیز کنید، زیرا این امر باعث افزایش مدت زمان سپری کردن در آنجا می شود و فشار غیرضروری بر رگ های خونی مقعد وارد می کند).
61951774

شما می توانید به تدریج مقدار فیبر را در رژیم غذایی خود با مصرف مواد غذایی از جمله:

 • آجیل و دانه ها
 • میوه و سبزیجات تازه
 • نان و غلات سبوس دار
 • حبوبات (نخود، لوبیا و عدس)
 • اطمینان حاصل کنید که فیبر خود را به تدریج افزایش می دهید تا دستگاه گوارش شما زمان مناسبی برای سازگاری داشته باشد.
 • مکمل های فیبر تجاری نیز در دسترس هستند و می توانند مفید باشند اگر فکر می کنید به اندازه کافی از غذاهای فوق را در بدن خود دریافت نمی کنید.
 • همچنین مهم است که مصرف مایعات خود را همزمان افزایش دهید. این به این دلیل است که فیبر موجود در مدفوع مانند یک اسفنج عمل می کند و رطوبت را از بدن جذب می کند. سعی کنید آب زیادی بنوشید. کاهش مصرف نوشیدنی های شیرین نیز به شما کمک می کند تا کالری هایی را که باعث افزایش وزن می شوند، کاهش دهید.

حفظ وزن سالم: اضافه وزن یکی دیگر از عواملی است که ممکن است در ایجاد هموروئید نقش داشته باشد. شما می توانید با ورزش منظم، رژیم غذایی کم چرب و تعدیل مصرف الکل وزن کم کنید.

عوارض هموروئید

در بیشتر موارد هموروئید خفیف است و هیچ مشکل جدی ایجاد نمی کند. هموروئید با افزایش خطر ابتلا به سرطان روده ارتباطی ندارد.گاهی اوقات ممکن است در نتیجه جراحی هموروئید عوارض ایجاد شود. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

عفونت.

خونریزی بیش از حد.

قبل از انجام عمل جراحی مهم است که در مورد خطرات و مزایای احتمالی با جراح خود صحبت کنید.

فیستول مقعد،که یک کانال کوچک است که بین داخل مقعد و سطح پوست نزدیک مقعد ایجاد می شود.

بی اختیاری مدفوع، که در آن کنترل داوطلبانه بر حرکات روده خود را از دست می دهید – این نادر است، و گاهی اوقات می تواند با عمل دیگری اصلاح شود.

خدمات درمان در منزل،بیمارستان ابن سینا

دسترسی شبانه روزی به خدمات درمانی، پزشکی و پرستاری بی شک یکی از نیازهای مبرم هر خانواده است. عدم دسترسی به مطب پزشکان در هر ساعات شبانه روز ، معضلات ترافیک شهری و یا عدم امکان جابجایی بیماران سالمند، نیاز به استفاده از خدمات شبانه روزی پزشکی  را دارا می باشد.

بیمارستان ابن سینا.درمان در منزل

بیمارستان ابن سینا امروزه با وجود پزشکان حاذق،پرستاران زبده و کارکنان دلسوز،شرایطی را فراهم نموده تا بهترین، سریع‌ترین، مطمئن‌ترین خدمات گروه پزشکی-پرستاری در زمینه های ویزیت پزشک در منزل، گفتار درمان، آزمایشگاه، کاردرمان، فزیوتراپی ،خدمات پرستاری و مراقبت درمانی ۲۴ ساعته در منزل شمارا ارائه کند.

برای اخذ خدمت کافیست با شماره های ۰۹۳۹۷۷۸۳۳۶۲ _۴۷۹۰۰ – ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *