مطالب پزشکی  / .  قلب و عروق  / .  قلب شما چقدر سالم است؟
قلب

آیا می دانید قلب شما چند سال دارد؟ با بهبود شیوه زندگی می توانید خطرات حمله قلبی را به عقب برگردانید.

آمار افرادی که در آزمون سن قلب شرکت کرده اند نگران کننده را ایجاد می کند. از هر ۸ نفر یک نفر دارای سن قلبی است که ده سال بزرگتر از آن است که شناسنامه  وی گفته است و یک نفر از هر ده مرد ۵۰ ساله سن قلبی او ۶۰ سال یا بیشتر است. در حقیقت ، از هر پنج نفر چهار نفر که این آزمایش را انجام داده اند،سن قلبی آنها بالاتر از سن تقویمی آنها است. خوشبختانه ، راه های  زیادی در سبک زندگی وجود دارد که می توانید برای کاهش “سن قلب” خود ایجاد کنید.بدیهی است که سن شما (سنی که در شناسنامه شما وجود دارد) بر خطر ابتلا به بیماری قلبی تأثیر می گذارد ، و سعی کنید همانطور که دوست دارید ،  آن را تغییر دهیم. جنسیت شما نیز چنین است – زنان کمتر  از مردان دچار حملات قلبی می شوند ، اما جای نگرانی نیست.

اما بیایید تمام روش هایی که می توانید خطرات خود را بهبود ببخشید بررسی کنیم:

سیگار نکش

سیگار کشیدن.قطع سیگار احتمالاً بزرگترین لطفی است که می توانید به بدن خود بکنید ، و گرچه ممکن است کار آسانی نباشد ، اما بزرگترین کاری است که برای قلب خودتان میکنید.

178243 heart

ورزش کنید

فواید ورزش منظم تقریباً بی پایان است – علاوه بر تقویت قلب و کاهش خطر حمله قلبی و مغزی ، ورزش های تحمل کننده وزن خطر پوکی استخوان (نازک شدن استخوان ها) را کاهش می دهند و می توانند روحیه شما را تقویت کنند. نکته کلیدی در مورد ورزش، ورزش های هوازی است – نوعی که قلب شما را پمپاژ می کند. PHE حدود ۱۵۰ دقیقه در هفته را توصیه می کند – یعنی معادل نیم ساعت و پنج بار در هفته. سالهاست که توصیه های “استاندارد” به افراد توصیه می شود که روزانه ۱۰ هزار قدم بردارند. اما ، در واقع ، انجام زیاد این کار یا بیشتر ممکن است به قلب شما کمک زیادی نکند. همه این کارها با سرعت آرام قدم زدن انجام می شود ، در حالی که اگر به اندازه کافی شدید باشد که ضربان قلب را کاهش دهد ، کمتر می تواند کارهای بزرگی برای قلب شما انجام دهد.

کنترل فشار خون

روزمره فشار خون خود را بررسی کنیدفشار خون بالا دقیقاً در بالای لیست وجود دارد ، جایی که عوامل خطر وجود دارد. همچنین احتمالاً تنها بزرگترین عامل خطر سکته مغزی است. شما نمی دانید که فشار خون بالا گرفته اید ، مگر اینکه آن را چک کنید – به جز در موارد بسیار نادر ، فشار خون بالا علائم کوتاه مدت ایجاد نمی کند ، اما فشار زیادی را به قلب شما وارد می کند.

فشار خون بالا را می توان به طور موثر در اکثر قریب به اتفاق با داروهای روزانه کنترل کرد – اما واضح است که شما باید قرص ها را مصرف کرده و مرتباً فشار خون خود را کنترل کنید. کاهش نمک در رژیم غذایی نیز کمک زیادی به کاهش فشار خون می کند.

کلسترول شما چگونه است؟

تقریباً همه می دانند که کلسترول بالا یک عامل خطر برای حمله قلبی است. کلسترول LDL “بد” است که عروق شما را خسته می کند – کلسترول HDL “خوب” در واقع می تواند از شما محافظت کند. پزشک عمومی یا پرستار شما می توانند در مورد تجزیه ارقام کلسترول و اینکه آیا شما باید اقدامی انجام دهید ، مشاوره دهند.

در حالی که سطح کلسترول اکثر افراد تا حد زیادی به سبک زندگی بستگی دارد ، یک بیماری ارثی وجود دارد که بدان معنی است که شما بدون درمان در معرض خطر بیشتری از حمله قلبی هستید. این بیماری در خانواده ها به عنوان هایپرکلسترولمی نامیده می شود و به این معنی است که بدن شما نمی تواند کلسترول را به درستی پردازش کند. این منجر به تجمع کلسترول آسیب رساننده در عروق ، از جمله قلب شما می شود.

اگر پدر یا مادر ، برادر ، خواهر یا فرزندی داشته باشید که زیر ۶۰ سال دچار حمله قلبی شده باشد ، یا خاله ، دایی یا پدربزرگ یا مادربزرگ که یک نفر زیر ۵۰ سال داشته باشد ، می توانید در معرض خطر باشید. علائم دیگر عبارتند از: افزایش کلسترول و توده های چربی در پلک ها ، زانوها ، زانوها یا پشت مچ پا. اگر فکر می کنید ممکن است تحت تأثیر قرار گرفته باشید و سطح کلسترول خود را نمی دانید ، بدون معطلی بررسی کنید.

رژیم غذایی سالم

داشتن یک رژیم غذایی سالم برای قلب ، همراه با میوه و سبزیجات بیشتر ، جایگزینی غذاهای تصفیه شده (سفید) برای سبوس دار یا غلات سبوس دار و کره یا چربی اشباع شده و روغن زیتون نیز کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *