مطالب پزشکی  / .  غدد  / .  اگر پرکاری تیروئید درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟
ebnesinahospital hyperthyroidism

پرکاری تیروئید که تیروئید پرکار نیز نامیده می شود، وضعیتی است که تیروئید شما سطوح بالایی از هورمون تیروئید را تولید و ترشح می کند. این وضعیت می تواند باعث افزایش سرعت متابولیسم شود. علائم پرکاری تیروئید شامل ضربان قلب سریع، کاهش وزن، افزایش اشتها و اضطراب است. پرکاری تیروئید را می توان با داروهای ضد تیروئید، ید رادیواکتیو، مسدود کننده های بتا و جراحی درمان کرد.

پرکاری تیروئید چیست؟

پرکاری تیروئید شرایطی است که در آن تیروئید شما بیش از آنچه نیاز دارید هورمون تولید و ترشح می کند. به این حالت پرکاری تیروئید نیز می گویند. هورمون های اصلی تیروئید شما عبارتند از تری یدوتیرونین (T3) و تیروکسین (T4).

تیروئید من چه می کند؟

تیروئید که در جلوی گردن شما قرار دارد غده ای پروانه ای شکل است. غدد اندام هایی هستند که در سراسر بدن شما یافت می شوند. برخی از غدد شما هورمون ها را تولید و آزاد می کنند – موادی که به عملکرد و رشد بدن شما کمک می کنند. غده تیروئید نقش مهمی در بسیاری از عملکردهای اصلی بدن شما دارد، از جمله:

 • تنظیم دمای بدن شما
 • کنترل ضربان قلب
 • کنترل متابولیسم (فرآیندی که مواد غذایی را که در بدن می‌گذارید به انرژی تبدیل می‌کند که به عملکرد بدن شما کمک می‌کند).

هنگامی که غده تیروئید شما به درستی کار می کند، بدن شما در تعادل است و همه سیستم های شما به درستی کار می کنند. اگر تیروئید شما به همان شکلی که باید کار نکند – ایجاد هورمون های تیروئید خیلی یا خیلی کم – می تواند کل بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد.

تفاوت بین پرکاری تیروئید و کم کاری تیروئید چیست؟

پرکاری تیروئید و کم کاری تیروئید شرایط پزشکی هستند که هر دو به میزان هورمون تیروئیدی که تیروئید شما تولید و ترشح می کند مربوط می شود – تفاوت در میزان آن است.

چیزی مرتبط با کلمه “hyper” را تصور کنید. به احتمال زیاد، شما فقط به چیزی سریع یا پر از انرژی فکر کرده اید. هنگامی که پرکاری تیروئید دارید، تیروئید شما بیش از حد فعال است و هورمون تیروئید بیش از حد تولید و ترشح می کند.

در دنیای پزشکی، پیشوند “hypo-” به معنای “کم” یا “ناکافی” است. وقتی کم کاری تیروئید دارید، تیروئید شما کم کار است و به اندازه کافی هورمون تیروئیدی را که بدن شما نیاز دارد تولید و ترشح نمی کند.

چه کسانی به پرکاری تیروئید مبتلا می شوند؟

هر کسی ممکن است پرکاری تیروئید داشته باشد، اما در زنان شایع تر است.

پرکاری تیروئید چقدر شایع است؟

پرکاری تیروئید نسبتا نادر است. تقریباً ۱٪ از مردم در ایالات متحده پرکاری تیروئید دارند.

ebnesinahospital hyperthyroidism 1

علائم پرکاری تیروئید چیست؟

پرکاری تیروئید علائم زیادی دارد و می تواند کل بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد. ممکن است برخی از این علائم را تجربه کنید و برخی دیگر یا بسیاری از آنها را همزمان تجربه نکنید. علائم پرکاری تیروئید می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ضربان قلب سریع (تپش قلب).
 • احساس لرزش و/یا عصبی بودن.
 • کاهش وزن.
 • افزایش اشتها.
 • اسهال و اجابت مزاج مکرر.
 • بینایی تغییر می کند.
 • پوست نازک، گرم و مرطوب.
 • تغییرات قاعدگی
 • عدم تحمل گرما و تعریق زیاد.
 • مشکلات خواب
 • تورم و بزرگ شدن گردن ناشی از بزرگ شدن غده تیروئید (گواتر).
 • ریزش مو و تغییر بافت مو (شکننده).
 • برآمدگی چشم ها (که با بیماری گریوز دیده می شود).
 • ضعف عضلانی.

چه چیزی باعث پرکاری تیروئید می شود؟

شرایط پزشکی و موقعیت هایی که می توانند باعث پرکاری تیروئید شوند عبارتند از:

بیماری گریوز: در این اختلال، سیستم ایمنی بدن به تیروئید شما حمله می کند. این باعث می شود تیروئید شما بیش از حد هورمون تیروئید تولید کند. بیماری گریوز یک بیماری ارثی است (از طریق خانواده منتقل می شود). اگر یکی از اعضای خانواده شما مبتلا به بیماری گریوز باشد، این احتمال وجود دارد که سایر اعضای خانواده نیز به آن مبتلا شوند. در افرادی که در بدو تولد به آنها زن اختصاص داده شده است نسبت به افرادی که در بدو تولد به آنها مرد اختصاص داده شده است، شایع تر است. بیماری گریوز شایع ترین علت پرکاری تیروئید است که حدود ۸۵ درصد موارد را تشکیل می دهد.

ندول های تیروئید: ندول تیروئید توده یا رشد سلول های غده تیروئید شما است. آنها می توانند بیش از نیاز بدن شما هورمون تولید کنند. گره های تیروئید به ندرت سرطانی هستند.

تیروئیدیت: تیروئیدیت التهاب غده تیروئید شما است که ممکن است دردناک یا بدون درد (بی صدا) باشد. ممکن است در عرض یک سال پس از زایمان اتفاق بیفتد (تیروئیدیت پس از زایمان). پس از تجربه تیروئیدیت، تیروئید شما ممکن است نتواند بهبود یابد، که منجر به کم کاری تیروئید می شود.

مصرف بیش از حد ید: اگر در معرض خطر پرکاری تیروئید هستید و ید بیش از حد مصرف می کنید (از طریق رژیم غذایی یا داروها)، می تواند باعث شود تیروئید شما هورمون تیروئید بیشتری تولید کند. ید یک ماده معدنی است که تیروئید شما از آن برای تولید هورمون تیروئید استفاده می کند. دریافت کنتراست یددار داخل وریدی (رنگ ید) نیز ممکن است باعث پرکاری تیروئید شود. آمیودارون، دارویی که حاوی مقدار زیادی ید است نیز ممکن است باعث پرکاری تیروئید شود.

ebnesinahospital hyperthyroidism 3

پرکاری تیروئید چگونه تشخیص داده می شود؟

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می تواند پرکاری تیروئید را به روش های مختلفی تشخیص دهد، از جمله:

 • یک معاینه فیزیکی از گردن خود برای بررسی اینکه آیا تیروئید شما بزرگتر از حد طبیعی است یا خیر.
 • آزمایش خون برای بررسی سطوح بالای هورمون تیروئید در بدن شما.
 • آزمایشات تصویربرداری برای بررسی تیروئید شما.

معاینه فیزیکی برای تشخیص پرکاری تیروئید

اگر علائم پرکاری تیروئید را تجربه می کنید، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است موارد زیر را در طول معاینه فیزیکی در مطب خود بررسی کند:

تیروئید شما: ممکن است پزشک به آرامی تیروئید شما را از قسمت بیرونی گردن شما احساس کند تا بررسی کند که آیا بزرگ، ناهموار یا حساس است.

چشمان شما: ممکن است پزشک چشمان شما را از نظر تورم، قرمزی، برآمدگی و سایر علائم بیماری چشم گریوز بررسی کند.

قلب شما: ارائه دهنده شما ممکن است از گوشی پزشکی برای گوش دادن به قلب شما برای ضربان قلب سریع و/یا نامنظم استفاده کند.

دستان شما: ممکن است پزشک از شما بخواهد که دستان خود را دراز کنید تا ببیند آیا لرزش دارید یا خیر. آنها همچنین ممکن است به دنبال تغییراتی در ناخن های شما باشند.

پوست شما: ممکن است پزشک شما پوست شما را برای دیدن گرم و مرطوب بودن آن احساس کند.

آزمایش خون برای تشخیص پرکاری تیروئید

پزشک شما ممکن است برای بررسی سطوح بالای هورمون تیروئید نمونه خون بگیرد. به این آزمایش عملکرد تیروئید می گویند. هنگامی که پرکاری تیروئید دارید، سطح هورمون های تیروئید T3 و T4 بالاتر از حد طبیعی است و هورمون محرک تیروئید (TSH) کمتر از حد طبیعی است.

تست های تصویربرداری برای تشخیص پرکاری تیروئید

نگاه دقیق تر به تیروئید می تواند به پزشک کمک کند تا پرکاری تیروئید و علت احتمالی آن را تشخیص دهد. تست های تصویربرداری که ارائه دهنده شما می تواند برای بررسی تیروئید شما استفاده کند عبارتند از:

آزمایش جذب ید رادیواکتیو (RAIU): برای این آزمایش، دوز کوچک و مطمئنی از ید رادیواکتیو (که رادیو ردیاب نیز نامیده می‌شود) را از طریق دهان مصرف می‌کنید تا ببینید تیروئید شما چه مقدار از آن را جذب می‌کند. پس از مدت زمان معینی – معمولاً شش و ۲۴ ساعت بعد – ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی گردن شما را با دستگاهی به نام کاوشگر گاما اسکن می کند تا ببیند چه مقدار از ید رادیواکتیو تیروئید شما جذب شده است. اگر تیروئید شما مقدار زیادی ید رادیواکتیو جذب کرده است، به این معنی است که غده تیروئید شما بیش از حد تیروکسین (T4) تولید می کند. اگر اینطور است، به احتمال زیاد بیماری گریوز یا ندول های تیروئید دارید.

اسکن تیروئید: این روش توسعه RAIU است، که در آن علاوه بر اندازه گیری میزان رادیواکتیویته جذب شده توسط تیروئید، در حالی که یک دوربین مخصوص (دوربین گاما) چندین عکس از آن می گیرد، روی یک میز دراز می کشید و سر خود را به سمت عقب متمایل می کنید. تیروئید شما مواد رادیواکتیو باعث می شود تمام یا قسمت های خاصی از تیروئید شما بر روی صفحه نمایش “روشن” به نظر برسد. ارائه دهنده شما ممکن است از اسکن تیروئید برای جستجوی توده ها یا گره های تیروئید، التهاب، تورم، گواتر یا سرطان تیروئید استفاده کند.

سونوگرافی تیروئید: سونوگرافی از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویری از تیروئید شما استفاده می کند. این یک روش غیر تهاجمی است که به ارائه دهنده شما اجازه می دهد تا تیروئید شما را روی یک صفحه نمایش ببیند. ارائه دهنده شما ممکن است از این آزمایش برای جستجوی گره های تیروئید شما استفاده کند.

اگر پرکاری تیروئید درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟

پرکاری تیروئید می تواند قسمت های زیادی از بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد. اگر تیروئید پرکار دارید، سیستم‌های مختلف، از سیستم عروقی (قلب) گرفته تا سیستم اسکلتی (استخوان‌ها) می‌توانند تحت تأثیر قرار گیرند.

عوارض پرکاری تیروئید درمان نشده یا درمان نشده عبارتند از:

 • فیبریلاسیون دهلیزی.
 • سکته.
 • نارسایی احتقانی قلب.
 • پوکی استخوان.

اگر علائم پرکاری تیروئید را تجربه می‌کنید، مهم است که با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود مشورت کنید تا بتواند تشخیص مناسب را تعیین کرده و درمان را توصیه کند.

عوامل خطر پرکاری تیروئید چیست؟

برخی از عواملی که می تواند خطر ابتلا به پرکاری تیروئید را افزایش دهد می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • داشتن سابقه خانوادگی بیماری تیروئید.
 • داشتن سابقه پزشکی شامل شرایطی مانند کم خونی خطرناک، دیابت نوع ۱ و نارسایی اولیه آدرنال (بیماری آدیسون).
 • داشتن مقدار زیادی ید (یک ماده معدنی که بدن شما از آن برای ساخت هورمون های تیروئید استفاده می کند) در رژیم غذایی خود.
 • باردار بودن

چه زمانی باید به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مراجعه کنم؟

اگر علائم و نشانه های پرکاری تیروئید را تجربه می کنید، مهم است که به پزشک خود مراجعه کنید تا بتواند وضعیت شما را ارزیابی کند و درمان را توصیه کند.

اگر قبلاً پرکاری تیروئید برای شما تشخیص داده شده است، احتمالاً باید به طور منظم به پزشک خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید که درمان شما مؤثر است.

اگر علائم طوفان تیروئید، یک عارضه پرکاری تیروئید، مانند تب بالا و ضربان قلب بسیار سریع را تجربه می کنید، در اسرع وقت به نزدیکترین بیمارستان مراجعه کنید.

آیا پرکاری تیروئید می تواند باعث ناباروری زنان شود؟

یکی از علائم پرکاری تیروئید می تواند سیکل های قاعدگی نامنظم (قاعدگی) باشد که می تواند باردار شدن را دشوار کند. برخی از افراد در واقع به دلیل مشکلات مربوط به باردار شدن با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس می گیرند و سپس در مورد وضعیت تیروئید یاد می گیرند.

آیا می توانم در دوران بارداری به پرکاری تیروئید مبتلا شوم؟

در اوایل بارداری، بدن شما نیاز به تولید هورمون های تیروئیدی بیش از حد طبیعی دارد تا به رشد کودک کمک کند. این هورمون ها به ویژه برای مغز و سیستم عصبی کودک شما مهم هستند. داشتن سطح هورمون تیروئید کمی بالاتر از حد طبیعی مشکلی ندارد، اما اگر سطح شما به طور چشمگیری افزایش یابد، ممکن است پزشک شما نیاز به ایجاد یک برنامه درمانی داشته باشد. سطوح بالای هورمون های تیروئید می تواند نه تنها بر شما بلکه بر جنین شما نیز تأثیر بگذارد.

تشخیص پرکاری تیروئید در دوران بارداری می تواند دشوار باشد زیرا سطح هورمون تیروئید شما به طور طبیعی افزایش می یابد و سایر علائم بارداری علائم پرکاری تیروئید را پنهان می کنند.

تشخیص جدید می تواند استرس زا باشد. خبر خوب این است که پرکاری تیروئید یک بیماری قابل کنترل و قابل درمان است. اگر علائم پرکاری تیروئید را تجربه می کنید یا عوامل خطر خاصی مانند سابقه خانوادگی بیماری گریوز دارید، حتما با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید. آنها می توانند از شما بخواهند که آزمایش های ساده ای انجام دهید تا ببینند آیا تیروئید شما بیش از حد هورمون تیروئید تولید می کند یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *