مطالب پزشکی  / .  عفونی  / .  تست آنفلونزا در منزل بیمارستان ابن سینا
تست آنفولانزا

برای تعیین اینکه آیا به آنفلوانزا مبتلا هستید یا خیر، به خصوص اگر سیستم ایمنی ضعیفی دارید یا در معرض خطرات جدی آنفلوانزا قرار دارید،انجام آزمایش آنفلونزا توصیه میشود. آزمایشگاه ابن سینا با استفاده از بهترین کیت‌ها و روش‌های تشخیصی به جهت رفاه حال شما امکان انجام نمونه‌گیری تست آنفولانزا در منزل را فراهم کرده است. لازم به ذکر است در آزمایش آنفولانزا این آزمایشگاه، همه انواع این ویروس مورد بررسی قرار میگیرد.

تشخیص آنفولانزا با نزدیک شدن به فصل سرما اهمیت بیشتری پیدا می کند. تشخیص آن با انجام آزمایش و بررسی علائم آنفولانزا صورت می گیرد،در فصل شیوع آنفولانزا پزشک برای تشخیص آنفلونزای نوع A یا B و یا رد کردن علل دیگری مانند کرونا ویروس، طی ۳ تا ۴ روز پس از شروع علائم و نشانه ها، مانند تب، سردرد، دردهای عضلانی، گلو درد، ضعف، خستگی، سرفه، گلو درد، گرفتگی بینی و آبریزش بینی آزمایش تشخیص آنفلونزا را درخواست می دهد.قابل ذکر است که دو نوع ویروس آنفلوانزا، A و B،باعث همه گیری سالانه آنفلوانزا می شوند ولی نوع C می تواند باعث بیماری خفیف تنفسی شود و تصور نمی شود که باعث همه گیری شود.

چگونگی جمع آوری نمونه برای انجام آزمایش آنفلوانزا:

تکنیک جمع آوری نمونه در آزمایش آنفلوانزا بسیار مهم است. بهترین نوع نمونه معمولاً آسپیراسیون بینی است، اما ممکن است از سواب نازوفارنکس یا ترشحات بینی نیز استفاده شود. در برخی شرایط، ممکن است از سواب گلو نیز استفاده شود، اما این نوع نمونه حاوی ویروس کمتری نسبت به ترشحات بینی و حلق است و بنابراین ممکن است برای استفاده در آزمایش سریع (Rapid) مناسب نباشد.

influenza test 1

برای تهیه نمونه، فرد جمع کننده نمونه با استفاده از یک سرنگ مقدار کمی سرم نمکی استریل را به داخل بینی می ریزد، سپس مکشی آرام را برای جمع آوری مایع حاصل (نمک و مخاط) انجام می دهد. برای حفظ ارگانیسم های موجود در نمونه، نمونه را در یک ظرف مخصوص که به آن VTM می گویند، به آزمایشگاه تحویل میدهند.

برای گرفتن نمونه با سواب نازوفارنکس، سر به عقب نگه داشته می شود، سپس یک سواب داکرون به آرامی در یکی از سوراخ های بینی قرار می گیرد تا زمانی که مقاومت حاصل شود (حدود ۲.۵ تا ۵ سانتی متر) سپس چندین بار چرخانده شده و نمونه گیری انجام میشود.

انجام RT-PCR در آزمایشگاه ابن سینا:

آزمایش واکنش زنجیره ای پلیمراز رونویسی معکوس (RT-PCR):این آزمایش ها مواد ژنتیکی ویروسی (RNA) را در نمونه های تنفسی تشخیص می دهد. این آزمایش به طور کلی حساس تر و اختصاصی تر نسبت به آزمایش های سریع تشخیص آنتی ژن هستند. آنها می توانند در صورت وجود ویروس با دقت بیشتری آن را تشخیص دهند و در صورت عدم وجود آن را رد می کنند. این روش ۶۶٪ تا ۱۰۰٪ موارد آنفلوانزا را شناسایی می کنند.روش RT-PCR می‌تواند در تشخیص سریع عفونت از طریق نمونه‌هایی تنفسی کارساز باشد.نمونه‌گیری این آزمایش از حلق و بینی توسط سواپ‌های مخصوص آزمایشگاهی انجام می‌شود.

آزمایش کرونا:

با توجه به شیوع کرونا ویروس در جهان و هم زمانی آن با فصل شیوع آنفلونزا،این آزمایش برای تشخیص قطعی ویروس کرونا به روش RT-PCR انجام میشود. نحوه نمونه گیری آن به کمک سواب حلق و بینی (نازوفارنکس) صورت میگیرد.

با خدمات آزمایش در منزل،آزمایشگاه را به منزل بیاورید.

تست حلقی کرونا در آزمایشگاه بیمارستان ابن سینا،به عنوان آزمایشگاه منتخب وزارت بهداشت انجام میپذیرد.جهت کسب اطلاعات بیشتر و اخذ خدمت با شماره ۴۷۹۰۰ – ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

آزمایش مثبت آنفلونزا به این معنی است که فرد به احتمال زیاد به آنفلوانزای A یا B مبتلا هستند و برای به حداقل رساندن علائم ممکن است درمان با داروی ضد ویروس توصیه شود.

آزمایش آنفلونزای منفی ممکن است به این معنی باشد که فرد به ویروس دیگری به غیر از آنفلوانزا (مانند کرونا ویروس و بیماری کووید۱۹) مبتلا شده است، این آزمایش قادر به تشخیص سویه آنفلوانزا نیست که ممکن است به دلیل ضعف در جمع آوری نمونه باشد یا به دلیل اینکه چندین روز از ابتلای فرد به آنفلوآنزا گذشته است و ویروس کمتری در بدن وجود دارد، باشد.

روش های غیر اختصاصی جهت غربالگری آنفولانزا

آزمایش CBC درمنزل

برای شمارش سلول های خونی استفاده می شوداین تست جهت تشخیص عفونت و کم خونی، مشکلات انعقادی و غیره ممکن است درخواست شود. در افرادی که در حالت کلی به یک عفونت ویروسی مبتلا هستند، مقادیر لنفوسیت های آن ها کاهش پیدا می کند که می تواند نشانه ای از ابتلا به بیماری باشد.البته توجه داشته باشید این تست به تنهایی جهت تشخیص کافی نیست.

آزمایش CRP در منزل:

پروتئین واکنشی C انسانی (CRP)، یک پروتئین پنج پار (پنتامری) حلقوی است که طی التهاب، توسط کبد ساخته شده و چند ساعت پس از آسیب بافتی، شروع عفونت و دیگر علل التهاب به گردش خون آزاد می شود. جواب این تست ممکن است به صورت کیفی که در افراد مبتلا به ویروس آنفولانزا با یک مثبت یا دو مثبت و حتی در مواردی سه مثبت گزارش می شود یا کمی که با عدد مشخص می شود. گزارش جواب آزمایش با یک عدد بالاتر از محدوده نرمال نشان گر وجود عامل عفونت در بدن می باشد.

آزمایش ESR در منزل

سدیمانتاسیون که به آن سرعت رسوب گلبول قرمز «ESR» یا به زبان ساده تر Sed Rate می گویند، یک نوع آزمایش خون در منزل است که میزان فعالیت التهابی را در خون نشان می دهد. تست Sed Rate تنها ابزار تشخیصی پایه نیست، اما ممکن است در فرآیند تشخیص یا نظارت بر پیشرفت یک بیماری التهابی به پزشک کمک کند. مقادیر بالای ESR نیز به همراه علائم و سایر تست ها می تواند نشانگر ابتلا به آنفولانزا باشد.

influenza test 2

پاسخ به سوالات متداول:

زمان جوابدهی تست آنفولانزا چقدر است؟ جواب تست آنفلونزا در کمتر از ۲۴ ساعت پس از نمونه گیری آماده خواهد شد.

آیا می توانم بدون حضور در آزمایشگاه،جواب آزمایشم را بگیرم؟ بله،بعد از انجام خدمت،نتیجه ی آزمایش را به بوسیله پیامک دریافت خواهید کرد.

آیا در تست آنفولانزا انواع این ویروس مورد آزمایش قرار میگیرد؟ آزمایش آنفولانزا از حلق و بینی نمونه گیری می شود و جهت تشخیص آنفلونزای نوع A و B H1N1 – انجام می گیرد.

آیا تستی برای آزمایش همزمان کرونا و آنفولانزا وجود دارد؟ بله؛ آزمایشگاه تخصصی بیمارستان ابن سینا، امکان انجام تست برای هردو ویروس آنفولانزا و کویید۱۹ به صورت همزمان را دارد.

چه زمانی نیاز به انجام تست آنفولانزا هست؟ زمانیکه با فرد مبتلا به بیماری آنفولانزا در ارتباط بوده اید یا علائمی از جمله تب ولرز، سرفه، سوزش گلو، آبریزش بینی یا کیپ شدن، بدن درد، سر درد، اسهال و استفراغ دارید.

بیماری آنفلونزا با سرماخوردگی فرق دارد؟ بله.بیماری آنفولانزا با سرماخوردگی فرق دارد چون ویروس هایی که باعث آن می شوند از خانواده متفاوتی هستند. آنفولانزا توسط ویروس های خانواده ” ارتومیکسو ویروس ها” ایجاد می شود که به سه گروه (A,B,C) تقسیم می شوند. ممکن است آنفولانزا در کودکان، سالمندان و کسانی که مشکلات قلبی – عروقی و یا تنفسی دارند، با عفونت ریه (پنومونی یا ذات الریه) همراه شود. چنین حالتی در افراد سالم کمتر دیده می شود.

خدمات درمان در منزل،بیمارستان ابن سینا:

بیمارستان ابن سینا امروزه با وجود پزشکان حاذق،پرستاران زبده و کارکنان دلسوز،شرایطی را فراهم نموده تا بهترین، سریع‌ترین، مطمئن‌ترین خدمات گروه پزشکی-پرستاری در زمینه های ویزیت پزشک در منزل، گفتار درمان، آزمایشگاه، کاردرمان، فزیوتراپی ،خدمات پرستاری و مراقبت درمانی ۲۴ ساعته در منزل شمارا ارائه کند.برای اخذ خدمت کافیست با شماره های ۰۹۳۹۷۷۸۳۳۶۲ _۴۷۹۰۰ – ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

darman dar manzel

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *