مطالب پزشکی  / .  عفونی  / .  آیا آنفولانزا خطرناک است؟
آیا آنفولانزا خطرناک است؟ بیمارستان ابن سینا

بیشتر افرادی که به آنفولانزا دچار می شوند طی یک یا دو هفته کاملاً بهبود می یابند ، اما برخی دیگر به عارضه های جدی تر و تهدید کننده حیات مانند ذات الریه دچار می شوند. از آنجا که هر فصل آنفولانزا از نظر طول و شدت آن متفاوت است ، تعداد بیماریهای خطرناک و مرگ و میرهایی که هر ساله رخ می دهد متفاوت است.

آنفلونزا چیست؟

آنفولانزا بر اثر ویروس هایی که موجب عفونت دستگاه تنفسی می شوند به وجود می آید. در مقایسه با دیگر عفونت های تنفسی مانند سرماخوردگی، آنفولانزا اغلب موجب بیماری شدید تری می شود.

علائم آنفولانزا جدید

علائم آنفولانزا شامل تب ( معمولا بین ۳۸ تا ۴۰ درجه در بزرگسالان که در کودکان ممکن است حتی بالاتر باشد ) و علائم تنفسی مانند سرفه، گلو درد، آب ریزش بینی و همچنین سر درد، درد عضلانی و اغلب خستگی شدید. اگرچه تهوع ، استفراغ و اسهال گاهی اوقات ممکن است به خصوص در کودکان همراه با آنفولانزا باشند، علائم دستگاه گوارشی نادر است. اصطلاح آنفولانزای معده اصلاً آنفولانزا نیست. اغلب برای توصیف بیماری ناشی از ویروس های دیگر استفاده می شود.

بیمارستان ابن سینا.jpg آنفلونزا

پیشگیری از آنفولانزا

بهترین راه برای جلوگیری از آنفولانزا فصلی استفاده از واکسن آنفولانزا به صورت سالانه است، اما عادت های مناسب مانند زدن ماسک هنگام سرفه و شستن دست ها اغلب می تواند به جلوگیری از گسترش میکروب ها و جلوگیری از بیماری های تنفسی مانند آنفولانزا کمک کند. همچنین داروهایی ضد ویروس آنفولانزا نیز وجود دارند که می توانند برای درمان و جلوگیری از آنفولانزا استفاده شوند.

بیمارستان ابن سینا.jpg واکسن آنفلونزا

چند نفر در اثر آنفولانزا می میرند و چه کسانی بیشتر در معرض خطر هستند؟

در ۳۰ سال گذشته ، میزان مرگ و میر سالانه ناشی از بیماری های مربوط به آنفلوانزا از ۳۰۰۰ تا ۴۹۰۰۰ مرگ در سال متغیر بوده است. عوارض مربوط به آنفولانزا می تواند در هر سنی بروز کند. با این حال ، کودکان، زنان باردار ، افراد مسن و افراد مبتلا به بیماری های مزمن احتمال بیشتری در ابتلا به عوارض جدی تر آنفولانزا نسبت به افراد جوانتر و سالم تر نشان می دهند.

بیمارستان ابن سینا 2.jpg آنفلونزا 2

آیا انواع مختلفی از ویروس آنفولانزا وجود دارد؟

ویروس های آنفولانزا به سه نوع تقسیم می شوند ، انواع A ، B و C. آنفلوانزا نوع A و B علت بیماری های تنفسی هستند که تقریباً در هر زمستان رخ می دهند و اغلب با افزایش میزان بستری در بیمارستان و مرگ همراه هستند. عفونت نوع C معمولاً باعث یک بیماری تنفسی بسیار خفیف می شود و تقریبا هیچ علائمی ندارد.

تفاوت بین انواع ویروس های آنفولانزا چیست؟

آنفلوانزا نوع C از جهات مهمی با انواع A و B متفاوت است. عفونت نوع C معمولاً باعث یک بیماری تنفسی بسیار خفیف می شود که علائمی نیز ندارد. این بیماری همه گیر نمی شود و تأثیر شدیدی در وضعیت سلامت عمومی ندارد که بر عکس انواع آنفولانزای A و B است. آنفولانزای A و B علت بیماریهای بیماری تنفسی است که تقریباً در هر زمستان رخ می دهند و همه گیر می شوند و اغلب با افزایش میزان بستری در بیمارستان و مرگ همراه هستند.

بیمارستان ابن سینا 3.jpg آنفلونزا 3

چرا مردم در برابر آنفولانزا مصون نمی شوند؟

ویروس های آنفولانزا به طور مداوم با گذشت زمان تغییر می کنند. این تغییر مداوم ویروس را قادر می سازد تا از سیستم ایمنی بدن دوری کند، به طوری که افراد در طول زندگی مستعد ابتلا به آنفولانزا هستند. این فرآیند به شرح زیر عمل می کند: فرد آلوده به آنفولانزا علیه آن ویروس آنتی بادی تولید می کند. با تغییر ویروس ، آنتی بادی های “قدیمی” دیگر ویروس “جدید” را تشخیص نمی دهند و فرد بیمار می شود. با این حال آنتی بادی های قدیمی می توانند محافظت جزئی در برابر ویروس های جدیدتر ارائه دهند.

بیمارستان ابن سینا 1.jpg جهش آنفلونزا 1

ویروس آنفلوانزا چگونه تغییر می کند؟

ویروس های آنفلوانزا A و B بطور مداوم تحت نوعی تغییر قرار می گیرند که به آن می گویند: رانش آنتی ژنیک. این فرآیند عامل بیشتر تغییراتی است که در فاصله میان فصول آنفولانزا رخ می دهند.

تغییر دیگری – به نام تغییر آنتی ژنیک – فقط به صورت گهگاه اتفاق می افتد. در صورت دخ دادن این فرآیند، تعداد زیادی از افراد و بعضی اوقات کل جمعیت ، هیچ گونه محافظت آنتی بادی در برابر ویروس ندارند. این فرآیند ممکن است به یک بیماری همه گیر در سراسر جهان منجر شود، به نام همه‌گیری جهانی یا پاندمی.

بیمارستان ابن سینا.jpg جهش آنفلونزا

خدمات درمان در منزل،بیمارستان ابن سینا:

دسترسی شبانه روزی به خدمات درمانی، پزشکی و پرستاری بی شک یکی از نیازهای مبرم هر خانواده است. عدم دسترسی به مطب پزشکان در هر ساعات شبانه روز ، معضلات ترافیک شهری و یا عدم امکان جابجایی بیماران سالمند، نیاز به استفاده از خدمات شبانه روزی پزشکی  را دارا می باشد.

بیمارستان ابن سینا.درمان در منزل

بیمارستان ابن سینا امروز با وجود پزشکان حاذق،پرستاران زبده و کارکنان دلسوز،شرایطی را فراهم نموده تا بهترین، سریع‌ترین، مطمئن‌ترین خدمات گروه پزشکی در زمینه های ویزیت پزشک متخصص در منزل، گفتار درمان، آزمایشگاه، کاردرمان، فزیوتراپی، تمام خدمات پرستاری و تزریق انواع واکسن ها(تزریق واکسن آنفلونزای خارجی و ایرانی) و مراقبت درمانی ۲۴ ساعته در منزل شمارا ارائه کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۴۷۹۰۰ – ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *