مطالب پزشکی  / .  جراحی پلاستیک و زیبایی  / .  عمل لیپوساکشن چیست؟
Liposuction patient pre surgery

لیپوساکشن روشی جراحی است که از تکنیک ساکشن برای حذف و برداشتن چربی از قسمت‌های خاصی از بدن مانند شکم، پهلو ها، ران‌ها، باسن، بازو و گردن به کار می‌رود. لیپوساکشن همچنین به شکل دهی این قسمت‌ها کمک می‌کند. از دیگر نام‌های لیپوساکشن می‌توان به لیپوپلاستی و چربی کشی اشاره کرد.

عمل لیپوساکشن به‌عنوان یک نوع جراحی کاهش وزن و یا جایگزینی برای آن در نظر گرفته نمی‌شود. اگر اضافه وزن دارید، احتمالاً با استفاده از رژیم‌های غذایی و ورزش و یا جراحی‌های لاغری مانند اسلیو معده و بای پس می‌تواند وزن بیشتری کم کنید تا لیپوساکشن.

اگر دارای چربی اضافی زیاد در قسمت‌های خاصی از بدن هستید و در دیگر قسمت‌ها بدنتان فرم خوبی دارد می‌توانید از لیپوساکشن استفاده کنید.

چرا لیپوساکشن؟

لیپوساکشن برای برداشتن چربی از قسمت‌هایی که نسبت به رژیم و فعالیت بدنی واکنش نشان نداده‌اند به کار می‌رود مانند:

 • شکم
 • بازوی فوقانی
 • باسن
 • ساق و مچ پا
 • سینه و پشت
 • ران و پهلو ها
 • غبغب

علاوه بر این از لیپوساکشن گاهی اوقات می‌توان برای کاهش سایز سینه و یا درمان ژنیکوماستیا استفاده کرد.

با افزایش وزن، سایز و حجم سلول‌های چربی افزایش پیدا می‌کند. در عوض لیپوساکشن تعداد سلول‌های چربی در ناحیه‌ای خاص را کاهش می‌دهد. میزان چربی برداشته شده بستگی به‌ظاهر آن قسمت از بدن و حجم چربی دارد. تغییرات حاصل شده معمولاً دائمی هستند – تا زمانی که وزنتان ثابت باقی بماند.

بعد از لیپوساکشن پوست خود را بافرم جدید نواحی مورد درمان قرار گرفته تطابق می‌دهد. اگر پوست خوب و الاستیکی داشته باشید بعد از عمل نیز صاف و خوب به نظر می‌رسد. اگرچه در غیر این صورت ممکن است در برخی نواحی شل و گشاد باشد.

لیپوساکشن باعث بهبود سلولیت یا سایر اختلالات سطح پوست نمی‌شود. به همین ترتیب، لیپوساکشن علائم کش آمدن را نیز از بین نمی‌برد.

برای اینکه کاندیدای لیپوساکشن باشید، باید به هیچ عارضه‌ای که بتواند جراحی را پیچیده کند مانند بیماری عروق کرونری، دیابت یا ضعف در سیستم ایمنی مبتلا نباشید.

خطرات و عوارض لیپوساکشن

مانند هر جراحی دیگری، لیپوساکشن نیز خطراتی در پی دارد مانند خونریزی و واکنش به بیهوشی. عوارض احتمالی مختص لیپوساکشن عبارت‌اند از:

 • مشکلات در کانتور. پوست ممکن است برآمده، موج دار و یا پژمرده به نظر برسد که بر اثر برداشتن چربی نامتقارن، الاستیسیته ضعیف پوست و یا ترمیم غیرعادی است. ای تغییرات ممکن است دائمی باشند. آسیب زیر پوستی ناشی از لوله نازکی (کانولا) که در لیپوساکشن استفاده می‌شود ممکن است به پوست حالت خال دار دائمی بدهد.
 • انباشت مایع. کیست‌های موقتی از مایعات می‌تواند در زیر پوست ایجاد شود. این مایعات شاید نیاز باشد که با استفاده از سوزن تخلیه شوند.
 • بی‌حسی. ممکن است به‌صورت موقت یا دائم در نواحی جراحی احساس بی‌حسی داشته باشید. سوزش و تحریک عصبی موقت نیز ممکن است ایجاد شود.
 • عفونت. عفونت پوستی نادر اما ممکن هستند. عفونت پوستی شدید می‌تواند زندگی فرد را تهدید کند.
 • سوراخ کردن ارگان داخلی. در موارد نادر که کانولا به قسمت‌های عمیق‌تر نفوذ می‌کند ممکن است یکی از اعضای داخلی را سوراخ کند. در این حالت جراحی اورژانسی مورد نیاز است.
 • آمبولی چربی. بخش‌هایی از چربی ممکن است جدا شوند و در عروق خونی قرار گیرند و در ریه‌ها انباشته شوند و یا به سمت مغز حرکت کنند. آمبولی چربی یک عارضه خطرناک است.
 • مشکلات قلبی و کلیوی. تغییرات در سطوح مایعات که با تزریق و یا ساکشن آن رخ می‌دهد ممکن است خطرات تهدید کننده حیات در کلیه، قلب و یا ریه‌ها ایجاد کند.
 • سموم لیدوکائین. لیدوکائین ماده‌ای بیهوشی است که اغلب همراه با مایعات در حین لیپوساکشن به بدن تزریق می‌شود تا بتوان درد را کنترل کرد. اگرچه عموماً ایمن هستند در برخی شرایط نادر می‌تواند خطراتی در پی داشته باشد و به مشکلات جدی در قلب و یا سیستم عصبی مرکزی منجر شود.

خطرات عوارض لیپوساکشن اگر جراح بر روی بخش‌های بزرگ‌تری از بدن و یا چندین نوع روش در حین یک عمل صورت گیرد، بیشتر می‌شود. با پزشک در مورد ریسک‌های جراحی صحبت کنید.

آماده سازی برای لیپوساکشن

غذا و دارو

قبل از انجام لیپوساکشن، با پزشک در مورد نحوه آن صحبت کنید. جراح سابقه خانوادگی شما را بررسی می‌کند و در مورد عارضه‌های دیگر که به آن مبتلا هستید و داروها و مکمل‌های مصرفی سؤال می‌کند.

همچنین جراح ممکن است استفاده از داروهای خاص مانند رقیق کننده‌های خون را حداقل سه هفته قبل از جراحی ممنوع کند. همچنین قبل از جراحی شاید به انجام برخی آزمایشات نیاز باشد.

دیگر اقدامات احتیاطی

اگر جراحی نیاز به برداشتن تنها میزان کمی از چربی داشته باشد، ممکن است در مطب صورت گیرد. در غیر این صورت به جراحی در بیمارستان و بستری نیاز است.

نتایج

بعد از لیپوساکشن معمولاً برای چند هفته تورم در بدن باقی می‌ماند. تا این زمان، ناحیه تحت درمان باید حجیم‌تر به نظر برسد. طی چند ماه، انتظار داشته باشید که ناحیه تحت درمان دارای ظاهر لاغرتری باشد.

طبیعی است که پوست با افزایش سن، استحکام خود را از دست بدهد، اما تا زمانی که وزن خود را حفظ کنید، نتایج لیپوساکشن عموماً دائمی است. اگر بعد از لیپوساکشن افزایش وزن داشته باشید، ممکن است توزیع چربی در بدن تغییر کند. به‌عنوان مثال، ممکن است بدون توجه به مناطقی که در ابتدا تحت درمان قرار گرفتند، با انباشت چربی در اطراف شکم خود مواجه شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *