مطالب پزشکی  / .  پوست، مو، زیبایی و لیزر  / .  مزوتراپی چیست؟
مزوتراپی

مزوتراپی یک تکنیک غیر تهاجمی است که در آن با تزریق انواع داروهای مختلف از جمله هورمون، ویتامین، کافئین و… در نواحی مختلف بدن چون پوست ( به صورت سطحی ) یا بافت ( به صورت عمقی) موجب ترمیم و جوان سازی و یا حذف چربی می گردد.

مزوتراپی

مزوتراپی یک تکنیک غیر تهاجمی است که در آن با تزریق انواع داروهای مختلف از جمله هورمون، ویتامین، کافئین و… در نواحی مختلف بدن چون پوست ( به صورت سطحی ) یا بافت ( به صورت عمقی) موجب ترمیم و جوان سازی و یا حذف چربی می گردد.

این روش توسط یک پزشک فرانسوی به نام مایکل پیستور در سال ۱۹۵۲ ابداع شد. در ابتدا از این روش به‌منظور کاهش درد استفاده می‌شد و به‌تدریج در دیگر نقاط جهان محبوبیت پیدا کرد.

امروزه از مزوتراپی در موارد زیر استفاده می‌شود.

  • درمان چاقی موضعی یا حذف چربی به صورت موضعی
  • حذف چربی اضافه از قسمت‌های مختلف بدن شامل شکم، ران، باسن، پاها، بازوها و صورت
  • کاهش سلولیت
  • از بین بردن چروک و خطوط پوست
  • درمان افتادگی پوست
  • درمان برخی از لکه‌های پوستی
  • درمان ریزش مو و تقویت و رشد مجدد مو

روش انجام مزوتراپی

در این تکنیک با استفاده از سوزن‌هایی بسیار ظریف مشابه سر سوزن انسولین، مواد دارویی خاص متناسب با روش درمانی در ناحیه مورد نظر و در فواصل خاص تزریق می گردد.

داروهای استفاده شده در این تکنیک بر اساس تشخیص پزشک تعیین می شوند و متناسب با روش درمانی از داروهای مختلفی استفاده می شود.

هزینه مزوتراپی

هزینه مزوتراپی به نوع روش درمانی و تعداد جلسات دارد. با توجه به اینکه این تکنیک نوعی عمل زیبایی است و از نظر پزشکی ضروری نیست، شرکت‌های بیمه معمولاً آن را تحت پوشش قرار نمی‌دهند.

تعداد جلسات مورد نیاز

تعداد جلسات مورد نیاز در مزوتراپی و همچنین فاصله ی بین جلسات بسته به روش های درمانی مختلف متفاوت است که با توجه به نظر پزشک انجام می گیرد. به طور مثال برای یک بیمار در طی یک فرآیند درمانی نیاز به یک جلسه می باشد اما ممکن است در فردی دیگر با همان روش درمان بسته به میزان پاسخ دهی به ۳ الی ۴ جلسه تزریق نیاز است.

آمادگی برای مزوتراپی

فرد قبل از انجام مزوتراپی باید با پزشک خود در مورد شیوه درمان مشاوره داشته باشد. ممکن است که به پرهیز از مصرف برخی داروها همچون آُسپرین و داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی از یک هفته قبل نیاز باشد. این داروهای کاهش درد ممکن است ریسک خونریزی و کبودی حین مزوتراپی را افزایش دهند.

مزوتراپی و لاغری

در افرادی که دارای چاقی موضعی هستند و بنا بر دلایل مختلف شرایط انجام عمل هایی چون لیپوساکشن و… برای آنها فراهم نیست، تکنیک مزوتراپی به منظور کاهش سایز در مناطق مختلف بدن پیشنهاد بسیار مناسب و کمک کننده ای است.

این تکنیک هرگز نمی تواند جایگزین روش های جراحی باشد اما افرادی که تصمیم به کاهش سایز دارند در کنار رژیم های غذایی مناسب و ورزش می توانند از این تکنیک برای حذف چربی های اضافی و همچنین سلولیت ها و جلوگیری از افتادگی پوست استفاده کنند.

در بیمارانی که جراحی یا لیپوساکشن نیز انجام داده اند، مزوتراپی روش مکمل بسیار مناسبی است، به ویژه در نواحی از بدن که چربی ها به صورت مناطق کوچک و کم حجم در نقاط جراحی شده باقی مانده اند.

فرآیند داروهای استفاده شده برای چربی سوزی با استفاده از تکنیک مزوتراپی در واقع افزایش ضربان قلب و در نتیجه افزایش خون رسانی در بدن و در نهایت افزایش متابولیسم بدن است.

مزوتراپی و تقویت رشد مو

امروزه یکی از بزرگترین دغدغه ها در خانم ها و آقایان ریزش مو است که برای درمان آن در مراحل مختلف لز روش های متفاوتی می توان استفاده کرد. در وهله اول پیشنهاد متخصصان پوست و مو بعد از ریشه یابی علت ریزش مو، تصحیح رژیم غذایی و استفاده از مواد غذایی مناسب است. پس از آن کاهش استرس می تواند در کاهش ریزش مو به خصوص در افرادی که ریزش مو سکه ای دارند می تواند بسیار تاثرگذار باشد. در نهایت پس از انجام آزمایش های مختلف و استفاده از داروهای خوراکی توصیه شده توسط پزشک، یکی از روش های بسیار کارآمد در رشد و تقویت موها استفاده از تکنیک مزوتراپی است.

با استفاده از این تکنیک داروهای موثر در تقویت و رشد مو به صورت مستقیم وارد گردش خون شده و فرآیند رشد مو را فعال و فولیکول های آسیب دیده را تقویت و ترمیم می کنند و در نهایت سبب تقویت مو و کاهش زیرش مو و نیز بهبود رشد آن می شوند.

در افرادی که کاشت مو انجام داده اند به دلیل اینکه گرف های (ریشه های) مو بسیار ضعیف و حساس هستند و مدت زمان رشد موها طولانی خواهد بود، روش مزوتراپی تاثر بسیار زیادی در تقویت گرف های کاشته شده و افزایش سرعت رشد مو خواهد داشت.

مزوتراپی و جوان سازی

برخی دیگر از روش های درمانی این تکنیک مواردی جون لیفتینگ پوست، از بین بردن برخی از لکه های پوستی و جوان سازی آن می باشد.

داروهای استفاده شده در تکنیک مزوتراپی قادر هستند با تحریک کلاژن سازی، تقویت شبکه های عنکبوتی در زیر پوست و از بین بردن رنگ دانه های تجمع یافته در زیر پوست سبب لیفت، استحکام و روشن شدن پوست شوند.

در کلیه خدمات ذکر شده تعداد جلسات بسته به نظر پزشک است و می تواند متفاوت باشد.

عوارض مزوتراپی

عوارض مزوتراپی بسیار جزئی است و در صورتی که توسط متخصص انجام شود ریسک بسیار کمی خواهد داشت.

ریکاوری و بهبود

از آنجا که این تکنیک غیرتهاجمی است معمولاً نیاز به استراحت مطلق نیست. بیشتر افراد بلافاصله به فعالیت‌های روزمره خود برمی‌گردند و برخی ممکن است به علت التهاب و درد در محل تزریق نیاز به استراحت یک روزه داشته باشند.

کلینیک پوست، مو، زیبایی و لیزر بیمارستان ابن سینا

کلینیک پوست، مو، زیبایی و لیزر بیمارستان ابن سینا با برخورداری از پزشکان متعهد و متخصص و دارا بودن تجهیزات پیشرفته و جدید آماده خدمت رسانی است. جهت گرفتن نوبت با شماره ۰۲۱ – ۴۷۹۰۰ تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *