مطالب پزشکی  / .  عفونی  / .  اثربخشی واکسن و داروهای ضد آبله میمونی
داروهای ضد آبله میمونی

موارد ابتلا به آبله میمون در چندین کشور در سرار جهان شناسایی شده و سوالاتی را در مورد در دسترس بودن واکسن برای این بیماری ایجاد کرده است.به گفته متخصصان در حالی که هیچ واکسن مشخص و گسترده ای برای خود آبله میمون وجود ندارد،اما،می توان از واکسین های طراحی شده برای جلوگیری از آبله برای کنترل شیوع این بیماری استفاده کرد زیرا ویروس های که باعث آبله و آبله میمون می شوند،از یک خانواده و از نظر بیولوژیکی کاملا مشابه هستند.

آبله میمون یک بیماری نسبتا نادر است که فقط به صورت پراکنده در مناطقی از دنیا دیده شده،بنابر این از نظر تاریخی انگیزه بزرگی برای ساخت واکسن های جدید آبله یا آبله میمون وجود نداشته است. با این حال،پس از بروز سیاه زخم در سال ۲۰۰۱ در ایالات متحده،یک واکسن جدید آبله (به نام jynneos)،در ایالات متحده و کانادا در دسترس قرار گرفت.دانشمندان نشان داده اند که این واکسن در مطالعات حیوانی برای پیشگیری از آبله میمون موثر و در مطالعات انسانی بی خطر است.این واکسن حاوی ویروسی به نام واکسینیا از همان خانواده آبله میمون و آبله است که به طور کلی برای انسان بی ضرر است و می تواند یک پاسخ ایمنی محافظتی در برابر ویروس های خطرناک این گروه ایجاد کند.

اثربخشی واکسن

از آنجایی که ویروس آبله میمون ارتباط نزدیکی با ویروس ایجاد کننده آبله دارد، واکسن آبله می تواند افراد را از ابتلا به آبله میمون محافظت کند. داده های گذشته از آفریقا نشان می دهد که واکسن آبله حداقل ۸۵ درصد در پیشگیری از آبله میمون موثر است.قابل ذکر است که واکسن‌های آبله و آبله میمون زمانی که قبل از قرار گرفتن در معرض آبله میمون تزریق می‌شوند، در محافظت از افراد در برابر آبله میمون مؤثر هستندCDC.توصیه می کند که واکسن ظرف ۴ روز از تاریخ قرار گرفتن در معرض به منظور جلوگیری از شروع بیماری تزریق شود. اگر بین ۴ تا ۱۴ روز پس از تاریخ تماس تزریق شود، واکسیناسیون ممکن است علائم بیماری را کاهش دهد،ولی از بیماری جلوگیری نمی کند و افرادی که در معرض ویروس آبله میمون قرار گرفته اند و در طی ۳ سال گذشته واکسن آبله را دریافت نکرده اند، باید واکسینه شوند.هرچه زودتر فرد واکسن را دریافت کند، در محافظت در برابر ویروس آبله میمون موثرتر خواهد بود.

راهنمای واکسن آبله میمون و آبله

زمانی که واکسن های آبله میمون به درستی تجویز شوند، در محافظت از افراد در برابر آبله میمون موثر هستند.ACAM200 و JYNNEOSTM دو واکسن مجوزدار در حال حاضر در ایالات متحده برای جلوگیری از آبله هستند.همچنین واکسن JYNNEOS نیز دارای مجوز ویژه برای جلوگیری از آبله میمون است.

۱) واکسن ACAM2000

این واکسن از ویروسی به نام واکسینیا  توسط شرکت Sanofi Pastuer Biologics ساخته شده است.واکسن زنده با مجوز FDA با نام اختصاصی ACAM2000 برای ایمن سازی فعال در برابر بیماری آبله برای افرادی که در معرض خطر بالای ابتلا به عفونت آبله هستند،توصیه شده است.این ویروس حاوی ویروس “زنده” واکسینیا است،نه ویروس مرده مانند بسیاری از واکسن های دیگر. به همین دلیل، مراقبت دقیق از محل واکسیناسیون برای جلوگیری از انتشار ویروس از محل واکسیناسیون به سایر نقاط بدن یا افراد دیگر مهم است. این واکسن سیستم ایمنی فرد را تحریک می‌کند تا آنتی‌بادی‌ها و سلول‌ها را در خون و جاهای دیگر ایجاد کند که در صورت مواجهه با آبله، بدن بتواند به مبارزه با عفونت واقعی آبله کمک کند.

monkey

آیا ACAM2000 با درایواکس، واکسنی که در ریشه کنی جهانی آبله استفاده می شود، متفاوت است؟

هر دو واکسن از سویه واکسینیا هیئت بهداشت شهر نیویورک مشتق شده‌اند، اما دریواکس روی پوست گوساله‌ها رشد کرده و سپس برای نگهداری در انجماد خشک می‌شود. در سال ۱۹۳۱ مجوز FDA دریافت کرد اما دیگر تولید نمی شود. ACAM2000، یک واکسن “نسل دوم” آبله، از یک کلون دریواکس مشتق شده، خالص شده و با استفاده از فناوری مدرن کشت سلولی تولید می شود.

آیا عوارض جانبی احتمالی در ارتباط با استفاده از ACAM2000 وجود دارد؟

بله، عوارض سلامتی ممکن است پس از دریافت واکسن رخ دهد، و خطر تجربه عوارض جانبی جدی باید با خطر ابتلا به عفونت آبله کشنده بالقوه سنجیده شود.واکسن ممکن است باعث میوکاردیت و پریکاردیت شود که التهاب و تورم قلب و بافت های اطراف آن است و می تواند بسیار جدی باشد.

چه کسانی نباید با ACAM2000 واکسینه شوند؟

monkey

اگر فردی دارای سیستم ایمنی ضعیف است مانند لوسمی، HIV، ایدز، گیرندگان پیوند، افراد مبتلا به سرطان گسترش یافته و کسانی که تحت درمان با داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مانند استروئیدها هستند، ممکن است یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تصمیم بگیرد که ACAM2000 را تجویز نکند.علاوه بر این، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ممکن است تصمیم بگیرند که افراد مبتلا به بیماری های پوستی مانند اگزما، درماتیت یا پسوریازیس را که در معرض خطر عوارض بیشتری هستند، واکسینه نکنند

۲) واکسن JYNNEOSTM

این واکسن با نام های تجاری IMVANEX و IMVAMUNEدر اتحادیه اروپا (EU) و کانادا برای درمان آبله به بازار عرضه می شود و به صورت سوسپانسیون استریل زرد کم رنگ تا سفید برای تجویز زیر جلدی در ویال های ۰.۵ میلی لیتری تک دوز موجود است.JYNNEOS حاوی یک شکل زنده و ضعیف شده از ویروس واکسینیا به نام Modified Vaccinia Ankara (MVA) است که شبیه ویروس های واریولا یا آبله میمون است، اما آسیب کمتری دارد.شایع ترین واکنش های جانبی گزارش شده در طول کارآزمایی ها شامل واکنش های محل تزریق، سردرد، حالت تهوع، گرفتگی گلو، میالژی و لرز بود.JYNNEOSTM به عنوان یک ویروس زنده که تکثیر نمی شود تجویز می شود. این دارو به صورت دو تزریق زیر جلدی به فاصله چهار هفته انجام می شود

خطرات واکسن در برابر بیماری آبله میمون

به صورت کل برای اکثر افرادی که در معرض آبله میمون قرار گرفته اند، خطرات بیماری آبله میمون بیشتر از خطرات ناشی از واکسن آبله یا آبله میمون است.بر اساس تجربیات گذشته، تخمین زده می‌شود که از هر یک میلیون نفری که واکسینه می‌شوند، بین ۱ تا ۲ نفر در نتیجه عوارض تهدید کننده زندگی ناشی از واکسن جان خود را از دست خواهند داد.

بررسی اثربخشی داروهای ضد آبله میمونی

با اینکه سیدوفوویر( Cidofovir) و برنسیدوفوویر (Brincidofovir) اثربخشی خود را در برابر ویروس‌های آبله نشان داده‌اند؛ اما هنوز در برابر بیماری آبله میمونی، اثربخشی آن‌ها مشخص نشده است با این حال، هر دو در مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی فعالیت خود را در برابر ویروس های آبله اثبات کرده اند.مشخص نیست که آیا فرد مبتلا به عفونت شدید آبله میمون از درمان با هر یک از داروهای ضد ویروسی سود می برد یا خیر، اگرچه ممکن است در چنین مواردی استفاده از آنها در نظر گرفته شود. برینسیدوفوویر ممکن است پروفایل ایمنی بهبود یافته ای نسبت به سیدوفوویر داشته باشد.البته برندسیدوفوویر قدرت ایمنی بیشتری دارد؛ اما نیاز به آزمایش‌های زیادی است تا مشخص شود که آیا می‌توان از داروهای ضدویروسی در مبتلا به عفونت شدید بیماری آبله میمونی استفاده کرد یا خیر.

monkey

داروی Tecovirimat:

داروی Tecovirimat (ST-246) توانسته مجوز ایالات متحده را دریافت کند که با نام تجاری TPOXX در بازار عرضه شده است،،یک داروی ضد ویروسی با فعالیت در برابر ویروس های ارتوپاکس مانند آبله و آبله میمون است. این اولین داروی ضد آبله تایید شده در ایالات متحده است.این دارو با مسدود کردن انتقال سلولی ویروس، در نتیجه از بیماری جلوگیری می کند.سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) آن را یک داروی درجه یک می داند.این دارو از خروج ویروس از سلول عفونی جلوگیری می کند و مانع از انتشار ویروس در بدن می شود.

واکسینیا ایمونوگلوبولین (VIG):

 داروی دیگر VIG است که  اطلاعات کافی در خصوص اثربخشی در درمان عوارض بیماری آبله میمونی آن منتشر نشده است. البته این دارو برای پیشگیری از مبتلا شدن در افرادی است که نقض ایمنی شدیدی در عملکرد سلول T خود دارند؛ در حقیقت آن‌هایی که امکان تزریق واکسن ندارند.

نکات کلیدی:

واکسن های مورد استفاده در برنامه ریشه کنی آبله، ایمنی در برابر آبله میمونی راایجاد میکند. در حال حاضر واکسنهای جدیدتری ساخته شده است که یکی از آنها برای پیشگیری از آبله میمون تایید شده است.

آبله میمونی توسط ویروس آبله میمونی، از جنس Orthopoxvirusو از خانوادهPoxviridae ،می باشد.

تظاهرات بالینی آبله میمونی شبیه عفونت ویروسی آبله که از جنس Orthopoxvirus بوده و در سال ۰۸۹۱ در دنیا ریشهکن شدهاست، میباشد. سرایت آبله میمونی و شدت بیماری ایجاد شده از بیماری آبله کمتر میباشد.

آبله میمونی معموال به صورت خود – محدودشونده بوده و علائم آن، ۲ تا ۴ هفته طول میکشد، ممکن است موارد شدید هم رخ دهد. اخیرا، نسبت کشندگی حدود ۳ تا ۶ درصد گزارش شدهاست.

آبله میمونی از یک فرد به فرد دیگر، در اثر تماس مستقیم با ضایعات پوستی، مایعات بدن، قطرات تنفسی و اجسام و مواد آلوده به ویروس مانند: رختخواب(ملحفه)منتقل میشود.

آبله میمونی معموال از نظر بالینی با تب، بثورات پوستی و غدد لنفاوی متورم تظاهر مییابد و ممکن است منجر به طیف وسیعی از عوارض بالینی شود

آبله میمونی عمدتاً در مناطق جنگلی- استوایی مرکز و غرب آفریقا رخ میدهد و گهگاه به مناطق دیگر وارد می شود.

آبله میمونی از طریق تماس نزدیک با فرد یا حیوان عفونت یافته یا اجسام آلوده به ویروس به انسان منتقل میشود.

خدمات درمان بیمارستان ابن سینا:

بیمارستان ابن سینا امروزه با وجود پزشکان حاذق،پرستاران زبده و کارکنان دلسوز،شرایطی را فراهم نموده تا بهترین، سریع‌ترین، مطمئن‌ترین خدمات گروه پزشکی-پرستاری در زمینه های ویزیت پزشک متخصص در منزل، گفتار درمان، خدمات آزمایشگاه، کاردرمان، فزیوتراپی،کارشناس زخم، خدمات پرستاری،تزریق انواع واکسن هاو مراقبت درمانی ۲۴ ساعته در منزل شمارا ارائه کند.

darman dar manzel

.برای اخذ خدمت کافیست با شماره های ۰۹۳۹۷۷۸۳۳۶۲ _۴۷۹۰۰ – ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

منابع:

https://www.cdc.gov/poxvirus/monkeypox/clinicians/smallpox-vaccine.html

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/monkeypox

https://www.fda.gov/vaccines-blood-biologics/vaccines/acam2000-smallpox-vaccine-questions-and-answers

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *