به اطلاع شما سروران گرامی می رسانیم مرکز درمانی ابن سینا نوروز 1403 همانند سالهای گذشته در کنار شما می باشد.

به اطلاع شما سروران گرامی می رسانیم مرکز درمانی ابن سینا نوروز 1403 همانند سالهای گذشته در کنار شما می باشد.

ebnesinahospita

درین مقاله پژوهشی طبق تحقیقاتی که توسط جناب آقای مجید احمدی هدایت(مترون بیمارستان فوق تخصصی ابن سینا)با همکاری دوگی مارکز(یکی از اساتید انگلستان)در خصوص صداقت پرستاران و عدم آن در بخش های ویژه که بیماران در آن شرایط خاصی دارن، شرایط حاکم پرستاران را در خصوص دادن اطلاعات به چالش می کشد می پردازد.

راستگویی یک هنجار اخلاقی و ویژگی رفتار حرفه ای است

unnamed file 1

به عقیده ی جناب احمدی،راستگویی یک هنجار اخلاقی و ویژگی رفتار حرفه ای است. هم چنان اظهار داشتند پرستاران باید درک درستی از استدلال اخلاقی داشته باشند تا حقوق بیماران خود را بدون به خطر انداختن وجدان اخلاقی خود حفظ کنند.

دلایل عدم صداقت پرستاران چیست؟

در پژوهشی که انجام شد،در عدم صداقت پرستاران برای ارائه اطلاعات به بیماران دلایل زیادی وجود داشت،از جمله:محافظت از خود پرستار، ترجیحات خود بیمار یا خانواده اش، مرزهای حرفه ای نامشخص، وفاداری به همکاران و سازمان، و شرایط کاری،که به هر یک از موارد نامبرده میبردازیم.

۱)محافظت از خود:

اولین دلیل عدم صداقت در ارائه اطلاعات، محافظت از خود بود.پرستارانی که اعتراف کردند در ارتباط با بیمار (حتی تا حدی) ناصادق بوده‌اند، دلیل اصلی را محافظت از خود عنوان کردند.ترس از مجازات، شکایت کردن، محکوم شدن و اخراج شدن به دلیل شکست و/یا قصور، و حفظ امنیت شغلی و شهرت، انگیزه های اولیه برای کتمان حقیقت بودند.

OIP 4

۲) مرزهای حرفه ای نامشخص:

اغلب پرستاران مطمئن نبودند که آیا اجازه ی داده شدن اطلاعات به بیمار را دارند. در برخی موارد، حتی پرستاران نمی دانستند چه کسی باید این خبر را به بیمار بدهد زیرا دستورالعمل خاصی وجود ندارد.

طبق پژوهش انجام شده مشخص شد که، پزشکان از پرستاران می خواهند که بدون هماهنگی با بیماران هیچ اطلاعاتی را در اختیار آنها قرار ندهند که این امر در برخی موارد منجر به کاهش  عزت نفس و  رفتار مصلحت گرا شده و در نتیجه بیمار از اطلاعات درمانی محروم می گردید.

ebnesinal

۳) وفاداری به همکاران و سازمان:

یکی از دلایل دیگر  عدم صداقت در ارائه اطلاعات،صیانت از سازمان بهداشت و درمان و سایر همکاران نیز از دلایل کتمان حقیقت شناخته شد.این در حالیست که هنگامی یک خطای پزشکی رخ می دهد، پرستاران برای محافظت از کادر پزشکی و شهرت سازمان اطلاعات را پنهان می کنند.

۴) شرایط کار برای پرستاران:

آخرین دلیل بی صداقتی که پرستاران ذکر کردند، شرایط سخت و طاقت فرسا برای پرستاران بود.شرایطی مانند محدودیت منابع، حجم کار سنگین، کار در چندین بیمارستان، شیفت کاری متوالی و کمبود پرستار منجر به خستگی، فرسودگی شغلی و بی‌شکیبایی پرستاران میشد. در واقع همه ی این عوامل با هم باعث عدم صداقت پرستار شناخته شده و در برخی موارد باعث می شد که پرستار تمام جزئیات را در اختیار بیمار قرار ندهد.

ابن سینا

چرا چالش های شغلی عذاب آور اند؟ 

 بر اساس یافته های این پژوهش، وقتی پرستاران برای دفاع از خود مجبور به دروغ گفتن می شوند، دچار عذاب وجدان می شوند و این پشیمانی همیشه همراه آنهاست.خود پرستاران این موقعیت‌ها را به‌عنوان یک جنبه چالش برانگیز شغلی شناسایی می‌کنند که منجر به فرسودگی شغلی و ناراحتی اخلاقی می‌شود.

 

استراتژی حمایتی 

به عقیده پرستاران در اغلب موارد یکی از دلایل پنهان ماندن حقیقت، توجه به ترجیحات بیماران و خانواده آنها بود.به نظر آنها پرهیز از گفتن حقیقت می تواند به عنوان یک اقدام مراقبتی صادقانه برای محافظت از یک عزیز مورد استفاده قرار گیرد. جناب احمدی اظهار داشتند که ما فهمیدیم که گاهی پرستاران مجبور می شوند برای محافظت از بیماران حقیقت را نگویند. شاید این یک استراتژی حمایتی باشد و هدف پرستاران حفظ انگیزه، امید و روحیه بیماران برای مبارزه برای بهبودی در وضعیت وخیم بیماران باشد.و در برخی موارد هم ماهیت داده ها دلیل اصلی پنهان شدن است زیرا انتشار اخبار بد یا ارائه اطلاعات بسیار تخصصی به بیماران در شرایط بحرانی چالش برانگیز است.

بیمارستان ابن سینا 1

به صورت کل تصمیم گیری در مورد گفتن یا پنهان کردن حقیقت یک چالش اخلاقی است که مستلزم آگاهی از اصول اخلاقی است.اگرچه پرستاران از مسائل اخلاقی آگاه هستند و دستورالعمل های اخلاقی زیادی برای پرستاران وجود دارد، با وجود توافق پرستاران در مورد مسائل اخلاقی، آنها گهگاه با مسائل سازمانی خاصی مواجه می شوند که به اعتبار سازمان آسیب می رساند.

کلام آخر

صداقت یا عدم صداقت پرستاران همچنان یک موضوع چالش برانگیز در بخش‌های مراقبت‌های ویژه و حیاتی است و دانستن دلایل عدم صداقت بین پرستاران به خصوص در بخش های ویژه در یک موقعیت خاص، در مورد چگونگی رفع موانع به ما در انجام مراقبت های اخلاقی کمک  می کند تا چنین تجربیاتی در آینده تکرار نشود.

بیمارستان ابن سینا 2

خدمات درمان در منزل،بیمارستان فوق تخصصی ابن سینا

بیمارستان ابن سینا با دارا بودن برترین پرسنل مجرب و آموزش دیده،با سابقه کاری خدمات پرستاری در منزل بصورت شبانه روزی در خدمت شماست،برای دریافت خدمات درمانی و انجام تمامی خدمات پرستاری،نمونه گیری و انجام امور آزمایشگاهی،بر علاوه خدمات فیزیوتراپی و مراقبت درمانی ۲۴ ساعته در منزل شما،در کوتاه ترین زمان آماده ارائه خدمت می باشد.

بیمارستان ابن سینا.درمان در منزل

برای اخذ خدمت کافیست با شماره های ۰۹۳۹۷۷۸۳۳۶۲ و ۴۷۹۰۰ – ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *