مطالب پزشکی  / .  قرمزی چشم،علامت جدی کرونا
eyes

مطالعات اخیر محققان نشان می دهد درگیری کرونا در چشم به صورت کونژنکتویت فولیکولر و احتقان ملتحمه با شکایت اشکریزش خارش و قرمزی چشم مشاهده شده است.

 

ملتحمه (conjunctiva):

 

غشای نازک و شفافی که سفیدی چشم ها و داخل پلک ها را می پوشاند، ممکن است اولین علامت یک عفونت ویروسی باشد. این امر ناشی از التهاب غشای مخاطی روشنی است که چشم را در بر می گیرد. علامت اولیه ملتحمه یک رنگ صورتی یا قرمز رنگ است و زمانی رخ می دهد که رگ های خونی ملتهب شده و آن ها را بیشتر قابل مشاهده می کند.به گزارش آکادمی چشم پزشکی آمریکا (AAO) کروناویروس ممکن است منجر به ملتحمه (چشم صورتی) در حدود ۱٪  تا ۳٪  از افراد شود، درواقع شایع‌ترین علائمی که این ویروس در چشم‌ها ایجاد می‌کند، علائم کونژکتیویت (التهاب ملتحمه) است که اغلب هر دو چشم را درگیر می‌کند. محققان به افراد توصیه می‌کنند درصورت مشاهده قرمزی و التهاب بی‌دلیل چشم، حتما با پزشک مشورت کنند تا در صورت نیاز تست کرونا بدهند.

 

علائم التهاب ملتحمه ویروسی که ناشی از کرونا ویروس است ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

علائم مرتبط با چشم کرونا ویروس می تواند شامل سوزش چشم ها، چشم های خارش دار، فوتوفوبیا (حساسیت به نور) چشم های قرمز، چشم درد، چشم های پف کرده، پلک های متورم و چشم های آبکی باشد. چنین علائمی تمایل بیشتری به شایع بودن در بیماران مبتلا به موارد شدید COVID-19 دارند.

 

عوارض کمتر شایع،مشکلات چشمی مرتبط با COVID19:

 

آسیب عصب قرنیه:

این امر می تواند منجر به تاری دید و درد چشم شود، افراد مبتلا به آسیب عصبی قرنیه در خطر ابتلا به عفونت های چشمی و زخم هایی بر روی قرنیه خود میباشند.

 

ایجاد انسداد عروقی چشمی:

این عارضه نیاز به درمان های اورژانسی دارد و در صورت مراجعه نکردن به موقع می تواند عوارض جبران ناپذیری را برای فرد ایجاد کند.

 

تغییرات شبکیه چشم:

تغییرات میکروواسکولار شبکیه بر روی تصویربرداری چشمی در افراد مبتلا به COVID19 اشاره شده است. شبکیه چشم بخش پشت چشم است که تصاویر را پردازش می کند. COVID19 می تواند باعث خونریزی و التهاب در شبکیه چشم شود،این مشکل می تواند روی دید شما تاثیر بگذارد.

 

درگیری عصب اپتیک:

فرضیه های پیشنهادی درگیری این عصب شامل حمله مستقیم نورونی توسط ذرات ویروسی،اختلال عملکرد سلول اندوتلیال که منجر به ایسکمی، و کوآگولوپاتی، یا طوفان گسترده التهابی سیتوکین ناشی از این ویروس است.

 

نوریت نوری:

که التهاب عصب نوری است، در چندین بیمار مورد توجه قرارگرفته است. این وضعیت منجر به از دست دادن ناگهانی بینایی، نقص نسبی مردمک چشم، درد با حرکات چشم، و edema دیسک بینایی می شود.

 

تورم چشم:

ممکن است نشانه ای از التهاب ملتحمه یا نشانه ای از شیمیوز باشد. یک مطالعه کوچک از ۳۸ بیمار نشان داد که برخی از بیماران مبتلا به COVID-19 نیز مبتلا به شیمیوز هستند. شیمیوز تورم ملتحمه، غشای نازکی که جلوی چشم و داخل پلک ها را می پوشاند.علائم شیمیوز ملتحمه شامل چشم های قرمز، چشم های خارش دار، چشم های آبکی، چشم های پف کرده، پلک های متورم و احساس جسم خارجی در چشم است. برخی از بیماران نیز یک «تاول» قرمز یا صورتی بر روی سفیدی چشم دارند.

 

نکته: پزشکان هنوز در حال  بررسی در مورد COVID19 و مشکلات چشمی هستند، بنابراین نمیتوان  به طور قطعی بدانیم پیشروی و ماندگاری عوارض کرونا در آینده روی چشم چطور خواهد بود.با ای حال قابل ذکر است که اگر شما دچار علائمی مانند تاری دید ، قرمزی ، و یا درد چشم مواجه شدید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید، یک معاینه کامل چشم به پزشک چشم اجازه خواهد داد که مشکل شما تشخیص داده شود و درمان مناسبی را آغاز کند.

 

مهم است که توجه داشته باشید که مشکلات چشم در یک فرد مصاب با کروناویروس نیز ممکن است از ویروس های دیگر منجر شود و در برخی از بیماران نیز از یک لیست بی پایان از چشم قرمز شامل: عوامل باکتریایی، ملتحمه آلرژیک، کراتیت ویروس هرپس،uveitis، سایش قرنیه، سندرم چشم خشک، بلفاریت (التهاب فولیکول های مژه) و غیره…..عوامل زیدخل باشند، به همین دلیل ایده خوبی نیست که فرض کنیم تنها COVID-19 علت آن است.

 

چگونه از چشم های خود در برابر کروناویروس جدید محافظت کنیم؟

محافظت از چشم در برابر قطرات تنفسی ممکن است به کاهش احتمال آلوده شدن به ویروس کمک کند.

 

برای محافظت از چشمان خود:

 

  • از تماس با افراد بیمار پرهیز نموده و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نمایید.
  • از مالیدن چشمان خود بپرهیزید، به ویژه زمانی که در مکان عمومی قرار دارید و دست هایتان را نیز نشسته اید.
  • عینک را جایگزین لنز تماسی کنید. اگر چه هیچ گونه شواهدی مبنی بر اینکه استفاده از عینک دودی باعث کاهش احتمال عفونت می شود وجود ندارد، با این حال ممکن است برخی افراد به دلیل استفاده از لنزهای تماسی بیشتر از دیگران چشم های خود را بمالند.

 

چه کاری می توانید انجام دهید برای حفظ بینایی خود پس از تشخیص COVID-19؟

 

اگر به تازگی با COVID-19 تشخیص داده شده است، می توانید برای محافظت از چشمانتان موارد زیر را رعایت فرمایید:

 

  • دست هایتان را اغلب با آب و صابون بشویید.
  • درمان برای مسائل جدی چشم را به تاخیر نیندازید.
  • تا حد امکان از دست زدن به چشمانتان اجتناب کنید.
  • اگر نیاز است که چشمان خود را لمس کنید، به جای استفاده از انگشتان از دستمال استفاده کنید.
  • اگر لنزهای تماسی می پوشید، مطمئن شوید که لنزهایتان را به درستی تمیز و ذخیره می کنید.
  • حوله یا دیگر وسایل شخصی را که به نزدیک صورت و چشمان شما می روند به اشتراک نذارید.

 

آیا قرمزی چشم مسری است؟

 

اومیکرون ممکن است شما را با چشمان قرمز، تحریک شده یا درد، گاهی اوقات با ترشحات یا حساسیت به نور ترک کند. گاهی اوقات، می تواند مشکلات مختلفی را به چشم ها ایجاد کند . سازمان بهداشت جهانی چشم های تحریک شده» را به عنوان نشانه ای کمتر شایع از این ویروس فهرست می کند، با این حال، انتقال احتمالی کوید ۱۹توسط ملتحمه بحث برانگیز است اما به گفته ی تعداد زیادی از محققین، مانند هر ملتحمه ویروسی، عفونت چشم COVID باید بسیار مسری در نظر گرفته شود و ملتحمه ویروسی با سرفه، عطسه و دست زدن به چشمان قابل پخش می باشد.با این وجود، سازمان جهانی و آکادمی چشم پزشکی آمریکا (AAO)iii پوشیدن چشم(مانند عینک یا شیلد) را در هنگام مواجه فرد آلوده به COVID-19 برای جلوگیری از انتقال  توصیه می کنند.

 

مجتمع درمان در منزل ابن سینا:

 

ebnesinahospital

بیمارستان ابن سینا امروزه با وجود پزشکان حاذق،پرستاران زبده و کارکنان دلسوز،شرایطی را فراهم نموده تا بهترین، سریع‌ترین، مطمئن‌ترین خدمات گروه پزشکی-پرستاری در زمینه ی خدمات:

سرم تراپی،تعویض سوند مثانه با وسایل مصرفی،خون گیری وریدی،تزریق داخل عضله،تزریق داروی داخل وریدی،تعویض پانسمان(زخم بسترفزخم دیابتی و سوختگی)،کشیدن بخیه،اکسیژن تراپی با ماسک و نازال،گرفتن فشار خون و کنترل علائم حیاتی،تنظیم دستگاه مراقبت های ویژه،انجام گاواژ،تعویض بگ کلستومی،حمام بیمار در منزل،فصد خون توسط پرستار،کار شیفت ۲۴ ساعته ICU پرستار ویژه،گفتار درمان، آزمایشگاه، کاردرمان، فزیوتراپی ،کمک پرستار ۲۴ ساعته،،ویزیت پزشک عمومی،ویزیت پزشک متخصص،ویزیت پزشک فوق تخصص را در منزل شمارا ارائه کند.برای اخذ خدمت کافیست با شماره های زیر تماس حاصل نمایید:

 

ebnesina tell

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *