مطالب پزشکی  / .  جراحی پلاستیک و زیبایی  / .  همه چیز درباره عمل بینی
عمل بینی

بررسی اجمالی عمل بینی (رینوپلاستی) جراحی است که شکل بینی را تغییر می دهد. انگیزه جراحی زیبایی بینی ممکن است تغییر شکل بینی ، بهبود تنفس یا هر دو باشد. قسمت فوقانی ساختار بینی استخوانی است و قسمت پایین آن غضروف است. رینوپلاستی می تواند استخوان ، غضروف ، پوست یا هر سه مورد را تغییر دهد. با جراح خود صحبت کنید که آیا عمل بینی برای شما مناسب است و به چه عواملی می توانید برسید؟

عمل بینی یا رینوپلاستی چیست؟

رینوپلاستی جراحی است که شکل بینی را تغییر می دهد. انگیزه برای انجام رینوپلاستی ممکن است تغییر ظاهر بینی، بهبود تنفس یا هر دو باشد.

قسمت فوقانی ساختار بینی، استخوان است و قسمت پایین آن غضروف است. رینوپلاستی می تواند استخوان، غضروف، پوست و یا هر سه را تغییر دهد. با جراح بینی خود صحبت کنید که آیا رینوپلاستی برای شما مناسب است یا خیر.

در هنگام برنامه ریزی عمل بینی ، جراح بینی شما ویژگی های دیگر چهره شما، پوست روی بینی و آنچه را که می خواهید تغییر دهید را، در نظر می گیرید. اگر کاندید مناسبی برای جراحی هستید، جراح شما یک طرح سفارشی برای شما ایجاد خواهد کرد.

رینوپلاستی به چه منظور انجام می شود؟

رینوپلاستی می تواند اندازه، شکل یا تناسب بینی شما را تغییر دهد. این عمل ممکن است برای اصلاح ناهنجاری های ناشی از جراحات، تصحیح نقص مادرزادی یا بهبود برخی مشکلات تنفسی انجام شود.

ebnesinahospital Rhinoplasty

خطرات_جراحی_بینی

همانند هر جراحی بزرگ، رینوپلاستی نیز خطراتی مانند خونریزی، عفونت و واکنش نامطلوب به بیهوشی را داراست. سایر خطرات احتمالی مربوط به رینوپلاستی عبارتند از:

 • اسکار
 • تکرار خونریزی بینی
 • سوراخ در تیغه بینی
 • تنفس دشوار از طریق بینی
 • احتمال ایجاد بینی نامتقارن
 • بی حسی دائمی در داخل و اطراف بینی شما
 • درد، تغییر رنگ یا تورم که ممکن است ادامه یابد

لازم است توجه داشته باشید که با انتخاب یک جراح بینی باسابقه، احتمال بروز تمام این عوارض به طور چشمگیری کاهش خواهد یافت.

اقدامات لازم قبل از رینوپلاستی

قبل از برنامه ریزی رینوپلاستی، شما باید با جراح خود ملاقات کنید تا عوامل مهمی را که تعیین کننده این هستند که آیا جراحی برای شما مناسب است، بررسی شوند. این جلسه به طور کلی شامل موارد زیر است:

سابقه پزشکی شما.

مهمترین سؤالی که پزشکتان از شما می پرسد انگیزه شما برای انجام عمل جراحی و اهداف شما است. پزشک شما همچنین درباره سابقه پزشکی شما، از جمله سابقه انسداد بینی، جراحی و هر نوع دارویی که مصرف می کنید، سوال می کند. اگر دچار اختلال خونریزی نظیر هموفیلی هستید، ممکن است کاندید مناسبی برای رینوپلاستی نباشید. در جلسه مشاوره توضیح در مورد داروهایی که در حال مصرف آن ها هستید و گزارش بیماری های خاص خود، جزو الزامات است.

معاینه.

پزشک شما یک معاینه کامل، شامل آزمایش هایی مانند آزمایش خون انجام خواهد داد. او همچنین پوست و داخل و خارج بینی شما را بررسی خواهد کرد. معاینه به پزشک شما کمک می کند که متوجه شود چه تغییراتی مورد نیاز است و ویژگی های جسمی شما – مثلا ضخامت پوست و یا قدرت غضروف در انتهای بینی شما – که ممکن است روی نتایج شما تاثیر گذارند، چگونه است. معاینه همچنین برای تعیین تاثیر رینوپلاستی بر تنفس شما ضروری است.

عکس ها.

فردی در دفتر دکتر شما ممکن است عکس هایی از زوایای مختلف از شما بگیرد. جراح شما ممکن است با استفاده از نرم افزار کامپیوتر عکس های شما را دستکاری کند تا به شما نشان دهد که چه نوع نتایجی ممکن است از جراحی بینی شما حاصل شود. پزشک شما از این عکس ها برای ارزیابی های قبل و بعد از عمل، مرجع در طی عمل جراحی و بررسی های طولانی مدت استفاده خواهد کرد. مهمتر از همه، عکس ها اجازه بحث در مورد اهداف جراحی را می دهند.

بحث درباره انتظارات شما.

شما و دکتر شما باید در مورد انگیزه ها و انتظارات خود صحبت کنید. او توضیح می دهد که رینوپلاستی چه کارهایی می تواند و یا نمی تواند برای شما انجام دهد و نتایج شما به چه صورت است. این طبیعی است که مردم خجالت بکشند در مورد ظاهر خود بحث کنند، اما بسیار مهم است که با جراح خود در مورد خواسته ها و اهداف جراحی خود گفتگو کنید. گاهی اوقات جراح شما ممکن است راجع به انجام عمل جراحی برای زاویه دهی چانه شما صحبت کند. این به این دلیل است که یک چانه کوچک باعث توهم یک بینی بزرگتر می شود. لازم نیست در این شرایط جراحی چانه انجام شود، اما اینکار می تواند مشخصات صورت شما را متعادل سازد.

هنگامی که عمل جراحی برنامه ریزی شده است، در صورتی که از یک روش سرپایی استفاده می کنید، باید همراهی داشته باشید که شما را به خانه ببرد. برای چند روز اول بعد از بیهوشی، ممکن است دچار اختلال حافظه، زمان واکنش آهسته و اختلال در قضاوت شوید. بنابراین از یک عضو خانواده یا دوست  بخواهید که یکی دو روز به شما برای انجام مراقبت های شخصی کمک کند تا شما ریکاوری شوید.

ebnesinahospital 18

چگونه برای این عمل آماده شوید؟قبل از برنامه ریزی رینوپلاستی ، شما باید با جراح خود ملاقات کنید تا در مورد عوامل مهمی که تعیین می کند احتمالاً جراحی برای شما مفید باشد ، صحبت کنید. این جلسه به طور کلی شامل موارد زیر است:

غذاها و داروها

دو هفته قبل و بعد از جراحی، از مصرف داروهای حاوی آسپیرین یا ایبوپروفن Advil، Motrin IB، غیره اجتناب کنید. این داروها ممکن است خونریزی را افزایش دهند. فقط داروهای مورد تایید یا تجویز شده توسط جراح بینی خود را مصرف کنید.اگر سیگار می کشید، سیگار را ترک کنید. سیگار کشیدن بهبود پس از عمل جراحی را کند می کند و احتمال ایجاد عفونت را بالا می برد.

از عمل رینوپلاستی چه انتظاری باید داشت؟

رینوپلاستی یک روش با مجموعه ای از مراحل نیست. هر عمل منحصر به فرد است و برای آناتومی و اهداف خاص فرد تحت معالجه سفارشی سازی می شود.رینوپلاستی ممکن است در داخل بینی یا از طریق یک برش خارجی کوچک در پای بینی، بین سوراخ ها انجام شود. جراح شما احتمالا استخوان و غضروف زیر پوست شما را تنظیم می کند.

جراح شما می تواند استخوان بینی یا غضروف بینی شما را به طرق مختلف، بسته به اینکه چقدر تغییر نیاز است، ساختار بینی چگونه است و مواد موجود چه چیزهایی هستند، زاویه سازی کند. برای تغییرات کوچک، جراح ممکن است از غضروف استخراج شده از عمق بیشتری در داخل بینی یا از غضروف گوش شما استفاده کند. برای جراحی های بزرگتر، جراح می تواند از غضروف دنده، ایمپلنت یا استخوان از دیگر مناطق بدن شما استفاده کند.

اقدامات لازم در طول رینوپلاستی

با توجه به پیچیدگی جراحی و ترجیحات جراح شما، جراحی زیبایی بینی به بی حسی و مسکن یا  بیهوشی عمومی نیاز دارد. پیش از عمل با دکتر خود مشورت کنید که کدام نوع برای مورد شما مناسب تر است.بی حسی محلی با مسکن. این روش معمولا در یک بستر سرپایی استفاده می شود و محدود به یک منطقه خاص از بدن شما است. پزشک شما داروهای بی حس کننده را به بافت های بینی تان تزریق می کند و مسکن از طریق سرم داخل وریدی (IV) به بدن شما وارد می شود. این باعث می شود که شما تسکین یابید و درد را حس نکنید اما به طور کامل به خواب نروید

بیهوشی عمومی.

شما داروی (بی حس کننده) را با استنشاق آن یا از طریق یک لوله کوچک خط IV که در یک رگ در دست ، گردن یا قفسه سینه شما قرار می گیرد دریافت می کنید. بیهوشی عمومی بر تمام بدن شما تأثیر می گذارد و باعث می شود در حین عمل بیهوش شوید. بیهوشی عمومی به لوله تنفسی نیاز دارد.جراحی زیبایی بینی ممکن است در داخل بینی یا از طریق یک برش کوچک خارجی (برش) در پایه بینی، بینی شما انجام شود. جراح شما احتمالاً استخوان و غضروف های زیر پوست شما را مجدداً تنظیم می کند.

جراح شما بسته به میزان نیاز به از بین بردن یا اضافه شدن ، ساختار بینی و مواد موجود ، می تواند شکل استخوان های بینی یا غضروف شما را از چندین طریق تغییر دهد. برای تغییرات کوچک ، جراح ممکن است از غضروف گرفته شده از عمق داخل بینی یا گوش شما استفاده کند. برای ایجاد تغییرات بزرگتر ، جراح می تواند از غضروف دنده ، ایمپلنت یا استخوان سایر قسمتهای بدن شما استفاده کند. بعد از ایجاد این تغییرات ، جراح پوست و بافت بینی را به عقب قرار داده و برش ها را در بینی شما می بخشد.اگر دیواره بین دو طرف بینی (سپتوم) خم یا کج (انحراف) باشد ، جراح نیز می تواند آن را برای بهبود تنفس اصلاح کند.بعد از عمل ، شما در اتاق ریکاوری قرار خواهید گرفت ، جایی که کارکنان بر بازگشت شما به حالت بیداری نظارت می کنند.اگر سایر مشکلات سلامتی دارید ، ممکن است یک شب بمانید.

اقدامات لازم پس از رینوپلاستی

پس از جراحی، شما باید در رختخواب بطوریکه سر شما بالاتر از سینه قرار گرفته باشد استراحت کنید. اینکار به منظور کاهش خونریزی و تورم است. بینی شما ممکن است به علت تورم یا آتل داخل بینی که در طول عمل در بینی شما قرار گرفته است مسدود شود.

در اغلب موارد، پانسمان های داخلی برای یک تا هفت روز پس از جراحی باقی می مانند. پزشک شما همچنین ممکن است برای محافظت و پشتیبانی بیشتر یک آتل به بینی شما بچسباند. این آتل معمولا در حدود یک هفته می ماند.خونریزی کم و تخلیه مخاط و خون برای چند روز پس از جراحی یا بعد از برداشتن پانسمان رایج است. پزشک شما ممکن است یک “پد قطره” – یک قطعه کوچک از گاز که با چسب نگه داشته می شود – در زیر بینی شما برای جذب زهکشی قرار دهد. گاز را طبق دستور پزشک خود تعویض کنید. پد قطره  را محکم کنار بینی خود قرار ندهید.

برای کاهش بیشتر احتمال خونریزی و تورم، پزشک ممکن است از شما بخواهد که تا چندین هفته بعد از عمل از این اقدامات احتیاطی پیروی کنید:

 • به بینی خود ضربه نزنید
 • اجتناب از حالات شدید چهره، مانند لبخند یا خنده.
 • اجتناب از فعالیت های شدید مانند ایروبیک و دوییدن.
 • محدود کردن سدیم رژیم غذایی باعث می شود تا تورم سریع تر درمان شود.
 • زمانی که در بینی خود بانداژ دارید برای حمام کردن بجای دوش از وان استفاده کنید.
 • مسواک زدن دندان ها را برای محدود کردن حرکت لب فوقانی خود به آرامی انجام دهید.
 • لباسهایی را که از جلو بسته می شوند بپوشید. لباس های مثل تی شرت که مجبور هستید روی سر خود بکشید نپوشید.
 • علاوه بر این، حداقل چهار هفته پس از عمل جراحی از عینک طبی یا آفتابی استفاده نکنید تا از ایجاد فشار روی بینی شما جلوگیری شود.
 • برای جلوگیری از یبوست، غذاهای غنی از فیبر مانند میوه ها و سبزیجات بخورید. یبوست می تواند شما را تحت فشار قرار داده و در نتیجه روی محل جراحی فشار وارد شود.
 • بعضی از مواقع ممکن است تورم یا کبودی در اطراف چشم شما به مدت دو تا سه هفته پس از جراحی بینی رخ می دهد. رفع تورم بینی مدت زمان بیشتری به طول خواهد انجامید.
 • هنگامی که به بیرون از خانه می روید، به ویژه روی بینی خود از کرم ضد آفتاب SPF 30 استفاده کنید. آفتاب بیش از حد می تواند تغییرات رنگ دائمی در ناحیه پوست بینی شما ایجاد کند.
 • چه عمل جراحی انجام دهید یا انجام ندهید بینی شما در طول زندگی شما تغییر می کند. به همین دلیل، دشوار است مشخص کرد که چه زمان شما “نتیجه نهایی” خود را به دست می آوردید. با این حال، بیشتر تورم در عرض یک سال از بین می رود

نتایج

تغییرات بسیار کمی در ساختار بینی شما – که اغلب در حد میلیمتر اندازه گیری می شود – می تواند تفاوت زیادی در ظاهر بینی شما ایجاد کند. اغلب اوقات، یک جراح با تجربه می تواند نتایجی بدست آورد که هر دوی شما از آن راضی هستید. اما در بعضی موارد، تغییرات جزئی کافی نیست و شما و جراح شما ممکن است تصمیمی جهت جراحی دوم برای بهبود بیشتر بگیرید. در صورتی که این حالت برای شما پیش بیاید، شما باید حداقل یک سال برای عمل جراحی بعدی صبر کنید، زیرا بینی شما در طول این مدت ممکن است تغییر کند.

کلینیک جراحی پلاستیک و زیبایی بیمارستان ابن سینا:

کلینیک جراحی پلاستیک و زیبایی بیمارستان ابن سینا با برخورداری از پزشکان مجرب و متعهد قادر است کلیه خدمات درمانی را با کیفیت مناسب و به نحو شایسته به مراجعین ارائه کند.ما در این کلینیک طیف جامعی از خدمات درمانی را با رعایت استانداردهای کیفی ارائه می کنیم و اطمینان حاصل می کنیم که عمل جراحی پلاستیک شما بدون دغدغه انجام می شود و به نتایج مطلوب مورد نظر دست پیدا می کنیم.اگر به دنبال جراحی پستان، لیپوساکشن، رینوپلاستی، لیفت صورت و یا ابدومینوپلاستی هستید جراحان پلاستیک ما در انجام این جراحی ها و به دست آوردن نتایج عالی و طبیعی شهره هستند.

جهت اخذ نوبت با شماره ۴۷۹۰۰ – ۰۲۱ تماس حاصل نمایید و یا از سیستم نوبت دهی اینترنتی موجود در سایت استفاده فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *