مطالب پزشکی  / .  جراحی ارتوپدی  / .  در رفتگی شانه و در رفتگی کتف
In shoulder sprain

در رفتگی کتف آسیبی است که در آن استخوان بازوی فوقانی از جای خود خارج می‌شود که بخشی از تیغه شانه است. شانه متحرک‌ترین مفصل بدن است که آن را مستعد در رفتگی می‌کند.

اگر مشکوک به در رفتگی شانه هستید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. اکثر افراد طی چند هفته عملکرد کامل شانه خود را بازیابی می‌کنند. با این حال هنگامی که دچار دررفتگی شانه شوید، مفصل ممکن است ناپایدار شود و مستعد تکرار دررفتگی شود.

علائم در رفتگی کتف و شانه

علائم و نشانه‌های در رفتگی شانه عبارت‌اند از:

 • تغییر شکل یا در رفتگی واضح شانه
 • تورم یا کبودی
 • درد شدید
 • عدم توانایی در حرکت مفصل

دررفتگی شانه همچنین ممکن است باعث بی‌حسی، ضعف یا سوزن سوزن شدن در نزدیکی جراحت مانند گردن یا پایین بازو شود. عضلات موجود در شانه ممکن است بر اثر در رفتگی دچار اسپاسم شوند که اغلب درد را افزایش می‌دهد.

زمان مراجعه به پزشک

در صورت مشکوک شدن به در رفتگی در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. مرکز تماس و نوبت دهی بیمارستان ابن سینا به شماره ۴۷۹۰۰ – ۰۲۱ آماده خدمت رسانی به مراجعین محترم است.

تا پیش از مراجعه به پزشک اقدامات زیر را انجام دهید.

 • از حرکت مفصل جلوگیری کنید. مفصل شانه را در موقعیت فعلی خود نگاه دارید. سعی نکنید شانه را جابجا کنید یا آن را با زور به‌جای خود برگردانید. این کار می‌تواند به مفصل شانه و عضلات اطراف آن، رباط‌ها، اعصاب یا رگ‌های خونی آسیب برساند.
 • از کمپرس یخ استفاده کنید. استفاده از کمپرس یخ بر روی قسمت آسیب دیده می‌تواند به کاهش درد و تورم با کنترل خونریزی داخلی و انباشت مایعات در اطراف مفصل شانه جلوگیری کند.

ebnesinahospital Shoulder Pain

علل در رفتگی کتف

مفصل شانه شایع‌ترین مفصلی است که دچار در رفتگی می‌شود. چرا که در چندین جهت می‌چرخد، شانه ممکن است از جلو، عقب، پایین و یا به‌صورت کامل یا جزئی دچار در رفتگی شود، گرچه اکثر در رفتگی‌ها در قسمت جلوی شانه رخ می‌دهد. علاوه بر این بافت فیبری که به استخوان‌های شانه پیوند می‌خورد می‌تواند کشیده یا پاره شود و اغلب در رفتگی را پیچیده‌تر می‌کند.

یک نیروی قوی مانند ضربه ناگهانی به شانه نیاز است تا استخوان‌ها را از جای خود بیرون بیاورد. چرخش شدید مفصل شانه نیز می‌تواند توپی استخوان بازوی فوقانی را از محل خود خارج کند. دررفتگی جزئی – که در آن استخوان بازوی فوقانی تا حدودی از مکان خود خارج می‌شود – نیز ممکن است رخ دهد.

دررفتگی کتف ممکن است ناشی از:

 • آسیب ورزشی. دررفتگی شانه یک آسیب شایع در ورزش‌های تماسی، مانند فوتبال و هاکی است و در ورزش‌هایی که ممکن است فرد دچار سقوط شود، مانند اسکی، ژیمناستیک و والیبال.
 • آسیب دیدگی غیرورزشی. ضربات سخت به شانه در حین تصادف وسیله نقلیه موتوری عامل اصلی دررفتگی است.
 • زمین خوردن. شانه فرد ممکن است در اثر سقوط از روی یک نردبان یا زمین خوردن روی یک فرش شل دچار در رفتگی شود.

عوامل خطر در رفتگی شانه

مردان در سنین نوجوانی یا ۲۰ سالگی، افرادی که تمایل زیادی به فعالیت جسمی دارند، بیشتر در معرض خطر دررفتگی شانه هستند.

رفتگی کتف 1

خطرات در رفتگی کتف

عوارض دررفتگی شانه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • پارگی عضلات، رباط‌ها و تاندون‌هایی که مفصل شانه را تقویت می‌کنند
 • آسیب به عصب یا عروق خونی در مفصل شانه یا اطراف آن
 • ناپایداری شانه، به‌ویژه اگر دررفتگی شدید یا دررفتگی‌های مکرر داشته باشید که باعث می‌شود بیشتر در معرض آسیب دیدگی قرار بگیرید.

اگر دچار پارگی یا کشیدگی در تاندون‌ها و رباط‌های شانه شوید یا به اعصاب یا رگ‌های خونی اطراف مفصل شانه آسیب وارد شود، ممکن است برای ترمیم این بافت‌ها به عمل جراحی نیاز باشد.

پیشگیری از در رفتگی شانه

برای جلوگیری از دررفتگی کتف:

 • مراقب باشید که به زمین نخورید
 • هنگام انجام ورزش‌های تماسی، از وسایل محافظ استفاده کنید
 • به‌طور مرتب ورزش کنید تا قدرت و انعطاف پذیری در مفاصل و ماهیچه‌ها حفظ شود

پس از در رفتگی مفصل کتف، ممکن است فرد مستعد در رفتگی در آینده نیز باشد. برای جلوگیری از بروز مجدد، تمرینات قدرتی و پایداری خاصی را که پزشکتان بعد از آسیب دیدگی تجویز کرده است را انجام دهید.

کلینیک جراحی شانه، آرنج و کتف بیمارستان ابن سینا

کلینیک جراحی شانه، آرنج و کتف بیمارستان ابن سینا با برخورداری از پزشکان فوق تخصص جراحی شانه و کتف آماده ارائه خدمات به مراجعین است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و نوبت دهی با شماره ۴۷۹۰۰ – ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

رفتگی کتف 2

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *