مطالب پزشکی  / .  زنان و زایمان  / .  مراحل رشد هفته های جنین
Stages of fetal growth weeks 1

اگر باردار هستید، تبریک می‌گوییم. آیا در مورد جنین در حال رشد کنجکاو هستید؟ دوست دارید بدانید که بچه به چه شکل در بدن شما رشد می‌کند؟ چه موقع حرکت آن را احساس می‌کنید؟ نگاهی زیر چشمی به رحم بیندازید تا ببینید بچه به شکل ماهیانه چطور رشد می‌کند و مراحل رشد هفته های جنین چگونه است؟

مراحل رشد هفته های جنین:

لقاح یا باروری

باروری زمانی اتفاق می‌افتد که یک اسپرم به تخمک نزدیک شود و به آن نفوذ کند. به این فرآیند لقاح نیز می‌گویند. در این لحظه آرایش ژنتیک کامل می‌شود، از جمله جنس نوزاد. حدود سه روز پس از لقاح، تخمک بارور شده بسیار سریع به تعداد زیادی سلول تقسیم می‌شود. از طریق لوله رحم به رحم منتقل می‌شود که در آنجا به دیوار رحم متصل می‌شود. جفت که کودک را تغذیه می‌کند نیز شروع به تشکیل می‌کند.

Stages of fetal growth weeks2

رشد در ۴ هفته

در این نقطه، کودک در حال ایجاد ساختاری است که در نهایت چهره و گردن او شکل را شکل می‌دهد. قلب و عروق خونی به رشد خود ادامه می‌دهند و ریه‌ها، معده و کبد شروع به توسعه می‌کنند. در این مرحله تست بارداری خانگی مثبت خواهد بود.

Stages of fetal growth weeks3

رشد در ۸ هفته

بچه در این مرحله کمی بیش از ۱۲ سانتی متر است. پلک‌ها و گوش‌ها در حال شکل گیری هستند و نوک بینی قابل مشاهده است و دست‌ها و پاها به‌خوبی شکل گرفته‌اند. انگشتان دست و پا بلندتر و متمایزتر می‌شوند.

Stages of fetal growth weeks4

رشد در ۱۲ هفته

در این مرحله بچه حدود ۵ سانتی متر است و شروع به انجام حرکت می‌کند. فرد ممکن است شروع به احساس رحم بالای استخوان لگن کند. پزشک ممکن است ضربان قلب کودک را با ابزار خاصی بشنود. اندام‌های جنسی کودک باید شروع به واضح‌تر شدن کنند.

Stages of fetal growth weeks5

رشد در ۱۶ هفته

بچه در این مرحله حدود ۱۱ تا ۱۳ سانتی متر اندازه و ۱۰۰ گرم وزن دارد. شما باید بتوانید قسمت بالای رحم خود را حدود ۳ اینچ زیر شکم (۷.۵ سانتی متر) احساس کنید. چشم‌های کودک می‌توانند چشمک بزنند و قلب و عروق خونی به‌طور کامل تشکیل شده‌اند. انگشتان پا و دست کودک اثر انگشت دارند.

Stages of fetal growth weeks6

رشد در ۲۰ هفته

بچه حدود ۲۸۰ گرم وزن دارد و کمی بیش از ۱۵ سانتی متر است. رحم شما باید در ناحیه شکم باشد. کودک می‌تواند انگشت خود را بمکد، خمیازه بکشد، کش بیاید و حالت چهره خود را تغییر دهد. به‌زودی – اگر قبلاً نتوانسته‌اید – حرکت کودک خود را احساس خواهید کرد که “لگد زدن” نامیده می‌شود.

Stages of fetal growth weeks7

زمان انجام سونوگرافی

سونوگرافی معمولاً برای همه زنان باردار در هفته ۲۰ انجام می‌شود. در طول سونوگرافی، دکتر اطمینان حاصل خواهد کرد که جفت سالم است و به‌طور طبیعی متصل شده است و کودک شما به‌درستی رشد می‌کند. شما می‌توانید ضربان قلب کودک و حرکت بدن، بازوها و پاها را در سونوگرافی مشاهده کنید. معمولاً در ۲۰ هفتگی می‌توان جنسیت کودک را مشاهده کرد.Stages of fetal growth weeks8

 در اینجا یک سونوگرافی دو بعدی (inset) را در مقایسه با یک سونوگرافی چهار بعدی در هفته ۲۰ مشاهده می‌کنید.

رشد در ۲۴ هفته

کودک در حال حاضر حدود ۶۳۰ گرم وزن دارد و با حرکت یا افزایش ضربان قلب، به صداها پاسخ می‌دهد. می‌توانید حرکات و تکان‌های ناشی از عطسه را احساس کنید. با رشد کامل گوش داخلی، بچه ممکن است بتواند برعکس قرار گرفتن در رحم را احساس کند.

Stages of fetal growth weeks 9

رشد در ۲۸ هفته

بچه حدود ۱۱۰۰ گرم وزن خواهد داشت و در این مرحله اغلب موقعیت خود را تغییر می‌دهد. اگر شما مجبور به زایمان زودرس شدید، شانس خوبی برای زنده ماندن نوزاد وجود دارد. از پزشک در مورد علائم هشدار دهنده درد زایمان زودرس بپرسید. اکنون زمان ثبت نام برای کلاسهای تولد است. کلاس‌های بارداری شما را برای بسیاری از جنبه‌های زایمان آماده می‌کند، از جمله زایمان و درد آن و مراقبت از نوزاد.

Stages of fetal growth weeks 10

رشد در ۳۲ هفته

بچه حدود ۱۸۰۰ گرم وزن خواهد داشت و اغلب به اطراف حرکت می‌کند. پوست کودک دارای چین و چروک‌های کمتری خواهد داشت و در زیر پوست یک لایه چربی شروع به شکل گرفتن می‌کند. بین الان و به دنیا آمدن نوزاد، کودک تا حدود نیمی از وزن تولد خود را به دست می‌آورد. از دکتر خود بخواهید که چگونه یک نمودار حرکت جنین ایجاد کنید. به شیردهی فکر کنید. ممکن است با خروج مایع زرد رنگ از سینه‌های خود مواجه شوید. این مایع آغوز است و برای آماده سازی سینه‌ها برای ایجاد شیر اتفاق می‌افتد.اکثر زنان هر دو هفته در این مرحله از بارداری به دکتر مراجعه می‌کنند.

Stages of fetal growth weeks11

رشد در ۳۶ هفته

بچه‌ها در اندازه متفاوت هستند و به عوامل زیادی بستگی دارد از جمله جنسیت، تعداد نوزادان و سایز والدین؛ بنابراین میزان کلی رشد کودک شما به میزان اندازه واقعی مهم است. به‌طور متوسط بچه در این مرحله حدود ۴۶ سانتی متر طول و نزدیک به ۲۷۰۰ گرم وزن دارد. مغز به‌سرعت در حال رشد است. ریه‌ها تقریباً به شکل کامل رشد کرده‌اند. دست معمولاً به سمت پایین و لگن موقعیت پیدا کرده‌اند. در این مرحله کودک در شرایط ۳۷ هفتگی قرار دارد. زایمان بین ۳۷ تا ۳۹ هفتگی زود، ۳۹ تا ۴۰ هفتگی مناسب و در ۴۱-۴۲ هفتگی دیر است.

Stages of fetal growth weeks12

تولد!

تاریخ رسمی زایمان مادر، پایان هفته ۴۰ است. تاریخ زایمان با استفاده از اولین روز از آخرین قاعدگی محاسبه می‌شود. بر این اساس، حاملگی می‌تواند بین ۳۸ تا ۴۲ هفته طول بکشد و زایمان کامل در حدود ۴۰ هفتگی اتفاق می‌افتد. برخی از حاملگی‌های پس از زمان مناسب – کسانی که بیش از ۴۲ هفته طول می‌کشد – چندان دیر محسوب نمی‌شوند. تاریخ زایمان ممکن است چندان دقیق نباشد. به دلایل ایمنی، بیشتر نوزادان بعد از مدت ۴۲ هفته متولد می‌شوند.

Stages of fetal growth weeks13

خدمات درمان در منزل بیمارستان ابن سینا:

دسترسی شبانه روزی به خدمات درمانی، پزشکی و پرستاری بی شک یکی از نیازهای مبرم هر خانواده است. عدم دسترسی به مطب پزشکان در هر ساعات شبانه روز ، معضلات ترافیک شهری و یا عدم امکان جابجایی بیماران سالمند، نیاز به استفاده از خدمات شبانه روزی پزشکی  را دارا می باشد.

neuromuscular tape10

بیمارستان ابن سینا امروزه با وجود پزشکان حاذق،پرستاران زبده و کارکنان دلسوز،شرایطی را فراهم نموده تا بهترین، سریع‌ترین، مطمئن‌ترین خدمات گروه پزشکی-پرستاری در زمینه های ویزیت پزشک در منزل، گفتار درمان، آزمایشگاه، کاردرمان، فزیوتراپی ،خدمات پرستاری و مراقبت درمانی ۲۴ ساعته در منزل شمارا ارائه کند.برای اخذ خدمت کافیست با شماره های ۰۹۳۹۷۷۸۳۳۶۲ _۴۷۹۰۰ – ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *