مطالب پزشکی  / .  آنکولوژی  / .  علائم سرطان ریه را بشناسید
lung cancer 1

در مراحل اولیه سرطان ریه، بیماری معمولاً علائمی که قابل مشاهده و احساس باشد، ندارد. با پیشرفت آن، اغلب سرفه، خس‌خس، درد قفسه سینه و خلط خونی در فرد ظاهر می‌شود.

آیا به سرطان ریه مبتلا شده‌ام ؟

در مراحل اولیه سرطان ریه، بیماری معمولاً علائمی که قابل مشاهده و احساس باشد، ندارد. با پیشرفت آن، اغلب سرفه، خس‌خس، درد قفسه سینه و خلط خونی در فرد ظاهر می‌شود. با این حال برخی دیگر اثرات هستند که کمتر شناخته شده هستند و در قسمت‌هایی که انتظار نمی‌رود خود را نشان می‌دهند. ( البته باید به خاطر داشت که این علائم ممکن است بر اثر بیماری دیگری ایجاد شوند.

lung cancer 2

چاق‌تر شدن انگشتان دست

برخی تومورهای ریه هورمون‌هایی مانند مواد شیمیایی ایجاد می‌کنند. یک نوع از این مواد شیمیایی خون و مایعات بیشتری به بافت‌های انگشتان دست روانه می‌کند بنابراین ضخیم‌تر و بزرگ‌تر از حالت معمول به نظر می‌رسند. پوست اطراف ناخن‌ها ممکن است براق و درخشان به نظر برسد و یا ناخن‌ها هنگامی که از کنار به آنها نگاه می‌کنیم، خمیده‌تر به نظر برسند. چماقی شدن ناخن به‌شدت با سرطان ریه ارتباط دارد اما چندان شایع نیست: حدود ۸۰ درصد افرادی که مبتلا به آن هستند دارای سرطان ریه نیز هستند.

lung cancer 3

مشکلات شکمی

یک یا دو نفر از هر ۱۰ نفر مبتلا به سرطان دارای سطح کلسیم بالا هستند، عارضه‌ای که هایپرکلسمی نامیده می‌شود. سطح بالای کلسیم خون ممکن است به درد کمر و تهوع و یبوست منجر شود. اشتهای فرد ممکن است از بین برود و همواره تشنه باشد. ماده‌ی دیگری شبیه هورمون است که برخی تومورها ایجاد می‌کنند و می‌توانند کلیه‌ها را دچار مشکل کنند و به گرفتگی عضلات و حالت تهوع منجر شود.

مسائل بهداشت روانی

در یک پژوهش در کشور دانمارک، احتمال ابتلا به سرطان ریه سلول‌ کوچک در افرادی که برای اولین بار در سال گذشته به متخصص بهداشت روان برای بیماری‌هایی مانند اضطراب، افسردگی و زوال عقل مراجعه کرده‌اند، بیشتر بوده است. این ممکن است به علت چگونگی تأثیر تومور بر سیستم ایمنی و هورمون‌ها باشد و یا ممکن است به مغز شیوع پیدا کند. سطح بالای کلسیم به سرطان مرتبط است و همچنین می‌تواند به سرگیجه، ناخوشی و افسردگی منجر شود.

درد پشت یا شانه

تومور پانکوست نوعی از سرطان ریه است که در قسمت فوقانی ریه رشد می‌کند و به دنده‌ها، مهره‌های ستون فقرات، اعصاب و عروق خونی شیوع پیدا می‌کند. با توجه به مکان ایجاد این تومورها، به‌ندرت بر سیستم تنفسی اثر می‌گذارند. در عوض بیشتر احتمال دارند تا به درد تیغه شانه، قسمت فوقانی پشت و بازو منجر شود.

lung cancer 4

خستگی و ضعف

کاهش تعداد سلول‌های خونی قرمز یا آنمی یکی از اثرات رایج سرطان ریه است. آنمی ممکن است فرد را دچار خستگی کند چرا که به بافت‌های بدن اکسیژن کافی نمی‌رسد. به‌صورت کلی سلول‌های سرطانی علاقه دارند تا از مواد مغذی مورد نیاز برای انجام فعالیت‌های روزانه بدن تغذیه کنند. بنابراین در مواقع ابتلا به این بیماری فرد ممکن است در طول روز احساس خستگی کند.

احساس عدم تعادل

سلول‌های سرطان ریه سلول کوچک ممکن است به حمله سیستم ایمنی بدن به سیستم عصبی منجر شوند که می‌تواند بر کارکرد عضلات اثر بگذارد. ممکن است ایستادن و بلند شدن از زمین برای فرد سخت باشد و یا فرد احساس عدم تعادل کند. فرد ممکن است بر اثر آنمی و یا در صورت وجود تومور در قسمت فوقانی ریه راست و مشکل در بزرگ سیاهرگ فوقانی، رگ بزرگی که خون را از سر به قلب منتقل می‌کند، دچار سرگیجه شود.

تغییرات وزن

برخی افراد مبتلا به سرطان ریه سلول کوچک ممکن است به سندروم کوشینگ دچار شوند. سرطان ممکن است بدن را مجاب به ایجاد هورمونی به نام ACTH کند که سطح کورتیزول را افزایش دهد. این منجر به حفظ مایعات و افزایش وزن می‌شود. (همچنین ممکن است فرد  به‌راحتی دچار کبودی شود و یا احساس کسلی کند.)

از سوی دیگر، هیپرکلسمی و SIADH، یک مشکل هورمونی که بر کلیه‌های فرد تأثیر می‌گذارد، سبب می‌شود که فرد اشتهای خود را از دست بدهد، بنابراین ممکن است بدون تلاش شروع به کاهش وزن کنید.

مشکلات چشم

تومورهای پانکوست همچنین ممکن است اعصاب موجود در چشمان و بخشی از صورت را تحت تأثیر قرار دهند که به آن سندروم هورنر می‌گویند. علائم شامل ایجاد مردمک کوچکی در یکی از چشمان و پژمرده شدن پلک‌ها می‌شوند.

سرطان سلول کوچک که سیستم ایمنی بدن را مجاب به حمله به سیستم عصبی می‌کند نیز می‌تواند به بروز مشکلات در بینایی منجر شود.

زمان مراجعه به پزشک:

در صورت موجودیت هریک از نشانه ها فورا به پزشک مراجعه نمایید

تورم سینه‌ها در مردان

ژنیکوماستیا یکی از موارد نادر اثر سرطان ریه است اما احتمال آن وجود دارد. سرطان سلول بزرگ می‌تواند بالانس هورمون‌ها را دچار اخلال کند و به حساسیت و تورم سینه‌ها منجر شود.

سردرد

وجود تومور در جای مناسب می‌تواند منجر به فشار در بزرگ سیاهرگ فوقانی شود و آن را تنگ کند و عبور خون از آن را با مشکل مواجه کند. خون انباشته می‌تواند موجب آسیب به سر شود که ممکن است به مرگ منجر شود. سطوح بالای کلسیم نیز اغلب به سر درد منجر می‌شود.

سردردهای جدید و یا تغییر در الگوی سر دردها می‌تواند دلیلی باشد تا به پزشک مراجعه کرد.

مشکلات قلبی

هر دوی هیپرکلسمی و آنمی می‌توانند به تپش قلب و یا آریتمی منجر شوند. اگر مشکلات قلبی ناشی از هیپرکلسمی باشند می‌توانند شدید باشند و به حمله قلبی و به اغما رفتن منجر شوند. آنمی شدید نیز ممکن است درد قفسه سینه و تنگی نفس را در پی داشته باشد.

باد کردن صورت، گردن و یا بازو

هنگامی که بزرگ سیاهرگ فوقانی توسط تومور مسدود شده باشد، خون قسمت‌های فوقانی بدن جایی برای رفتن نخواهد داشت. گردن، بازوها و صورت ممکن است بر اثر مایعات اضافی که در انتظار عبور هستند متورم شود. همچنین ممکن است رنگ پوست سینه قرمز متمایل به آبی شود.

ضعف و درد

در صورت شیوع سرطان (متاستاز)، سلول‌ها اغلب از طریق جریان خون به سلول‌ها حرکت می‌کنند و تومورها و جراحت‌های جدیدی را شکل می‌دهند. این جراحت‌ها معمولاً به استخوان‌ها آسیب می‌زنند و آنها را شکننده‌تر می‌کنند. عدم توازن مواد معدنی ناشی از هیپرکلسمی و SIADH نیز می‌تواند به ضعف و درد در سراسر بدن منجر شود. اگر سرطان بر سیستم عصبی تأثیر بگذارد، می‌تواند عضلات را ضعیف کند بنابراین در صحبت کردن و بلعیدن مشکل ایجاد می‌شود.

لخته‌های خونی : DVT و PE

فرد مبتلا به سرطان ریه بیشتر احتمال دچار شدن به لخته خونی در پاها و دستان (ترومبوز سیاهرگی عمقی) و ریه‌ها (آمبولی ریه) شود. دلیل آن به‌خوبی مشخص نیست. سرطان ممکن است به التهاب منجر شود و فرآیند لخته شدن را تحریک کند و یا مواد شیمیایی ناشی از خود تومور به‌تنهایی ممکن است به لخته خونی منجر شود. در سرطان ابتلا به لخته خونی و یا دیگر علائم سرطان مانند کاهش وزن غیرمنتظره پزشک تست‌های بیشتری انجام می‌دهد.

خدمات درمان در منزل بیمارستان ابن سینا:

دسترسی شبانه روزی به خدمات درمانی، پزشکی و پرستاری بی شک یکی از نیازهای مبرم هر خانواده است. عدم دسترسی به مطب پزشکان در هر ساعات شبانه روز ، معضلات ترافیک شهری و یا عدم امکان جابجایی بیماران سالمند، نیاز به استفاده از خدمات شبانه روزی پزشکی  را دارا می باشد.

darman dar manzel

بیمارستان ابن سینا امروزه با وجود پزشکان حاذق،پرستاران زبده و کارکنان دلسوز،شرایطی را فراهم نموده تا بهترین، سریع‌ترین، مطمئن‌ترین خدمات گروه پزشکی-پرستاری در زمینه های ویزیت پزشک در منزل، گفتار درمان، آزمایشگاه، کاردرمان، فزیوتراپی ،خدمات پرستاری و مراقبت درمانی ۲۴ ساعته در منزل شمارا ارائه کند.برای اخذ خدمت کافیست با شماره های ۰۹۳۹۷۷۸۳۳۶۲ _۴۷۹۰۰ – ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *