مطالب پزشکی  / .  غدد  / .  آزمایش‌های مربوط به عملکرد تیروئید
آزمایش تیروئید آزمایشگاه بیمارستان ابن سینا

تست‌های بررسی عملکرد تیروئید یک سری از آزمایش‌های خون هستند که به‌منظور اندازه گیری صحت عملکرد غده تیروئید انجام می‌شوند. آزمایش‌های در دسترس شامل T3، T3RU، T4 و TSH هستند.

آزمایش های مربوط به بررسی عملکرد تیروئید چه تست‌هایی هستند؟

تست‌های بررسی عملکرد تیروئید یک سری از آزمایش‌های خون هستند که به‌منظور اندازه گیری صحت عملکرد غده تیروئید انجام می‌شوند. آزمایش‌های در دسترس شامل T3، T3RU، T4 و TSH هستند.تیروئید غده کوچکی در قسمت پایین جلوی گردن قرار دارد. مسئولیت آن تنظیم بسیاری از فرآیندهای بدن است مانند متابولیسم، تولید انرژی و حالت و خلق و خوی فرد.

تیروئید دو هورمون مهم تولید می‌کند: تری‌یدوتیرونین (T3) و تیروکسین (T4). اگر غده تیروئید به میزان کافی از این هورمون‌ها تولید نکند، فرد ممکن است دچار عوارضی همچون اضافه وزن، فقدان انرژی و افسردگی شود. به این عارضه کم‌کاری تیروئید می‌گویند.

اگر غده تیروئید میزان زیادی هورمون تولید کند فرد ممکن است دچار کم شدن وزن؛ سطح بالای اضطراب، تومور و احساس بالا بودن کند. به این عارضه پرکاری تیروئید گویند.معمولاً پزشکی که در مورد سطوح هورمون‌های تیروئید نگران است طیف وسیعی از آزمایش‌ها را تجویز می‌کند، مانند تست T4 یا هورمون شبیه ساز تیروئید TSH. اگر نتایج آزمایش‌ها غیرعادی باشد پزشک تست‌های تکمیلی تجویز می‌کند تا علت دقیق مشکل را مشخص کند.

نمونه گیری خون برای آزمایش تست عملکرد تیروئید

با پزشک در مورد داروهای مصرفی خود صحبت کنید و در صورت بارداری حتماً وی را مطلع کنید. برخی داروهای خاص و بارداری می‌تواند بر نتایج آزمایش تأثیر بگذارد. 

نمونه گیری خون یا خون‌گیری وریدی روشی است که در آزمایشگاه یا مطب پزشک صورت می‌گیرد. هنگامی که برای تست وارد آزمایشگاه می‌شوید، از شما خواسته می‌شود که در یک صندلی راحت نشسته یا روی یک تخت دراز بکشید. اگر لباس آستین بلند پوشیده‌اید باید آستین خود را بالا بزنید.تکنسین یا پرستار با استفاده از یک نوار اطراف بازو را محکم می‌بندد تا رگ‌های خونی متورم شوند.

هنگامی که کارشناس آزمایشگاه رگ مناسبی پیدا کند، سوزن را وارد رگ می‌کند. در هنگام وارد شدن سوزن به پوست ممکن است کمی احساس سوزش ایجاد شود. تکنسین خون نمونه گیری شده را در لوله‌های آزمایش نگهداری می‌کند و برای آنالیز به آزمایشگاه ارسال می‌کند.

بعد از جمع آوری خون مورد نیاز برای آزمایش، سوزن از بدن خارج می‌شود و فرد باید محل وارد شدن سوزن را فشار دهد تا خونریزی متوقف شود.فرد می‌تواند بعد از انجام این فرآیند بلافصله به فعالیت عادی خود بازگردد.

ebnesinahospital

اثرات جانبی و مراقبت‌های بعد از آزمایش

نمونه گیری خون روشی عادی و حداقل تهاجمی است. تا چند روز بعد از آزمایش ممکن است کمی کبودی و یا درد در محل وارد شدن سوزن به بدن احساس شود. استفاده از کمپرس یخ و یا آرام‌بخش می‌تواند کمک کند.اگر درد شدیدی احساس کردید و یا اطراف ناحیه وارد شدن سوزن قرمز و یا متورم شود در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید، می‌تواند از علائم عفونت باشد.

تفسیر نتایج آزمایش

نتایج T4 و TSH:

آزمایش T4 و TSH دو تست رایج بررسی عملکرد تیروئید هستند. این دو معمولاً با هم درخواست می‌شوند.T4 به‌عنوان تست تیروکسین معروف شده است. سطح بالای T4 نشان دهنده پرکاری تیروئید است. علائم آن شامل اضطراب، کاهش وزن بی‌دلیل، تب و لرز و اسهال است.

آزمایش TSH میزان هورمون شبیه ساز تیروئید در خون را اندازه گیری می‌کند. حد نرمال TSH بین ۰.۴ و ۴.۰ واحد بین‌المللی هورمون در هر لیتر خون است.اگر علائم کم کاری تیروئید داشتید و میزان TSH بالا باشد، فرد در معرض ابتلا به کم کاری تیروئید است.

علائم شامل افزایش وزن، افسردگی و ناخن و موهای شکننده است. در این صورت پزشک حداقل انجام سالیانه تست بررسی عملکرد تیروئید را تجویز می‌کند. همچنین پزشک ممکن است درمان دارویی را شروع کند مانند داروهای لووتیروکسین تا علائم را کاهش دهد.

هر دوی آزمایش‌های T4 و TSH به‌طور معمول بر روی نوزادان تازه متولد شده انجام می‌شوند تا غده تیروئیدهای با عملکرد ضعیف را تشخیص دهند. اگر این بیماری که کم کاری تیروئید مادرزادی نامیده می‌شود درمان نشود، می‌تواند به ناتوانی رشدی منجر شود.

نتایج T3:

آزمایش T3 میزان هورمون تری‌یدوتیرونین را چک می‌کند. این آزمایش معمولاً در شرایطی که نتایج تست‌های T4 و TSH نشان دهنده پرکاری تیروئید باشند تجویز می‌شود. همچنین در صورتی که فرد دارای علائم غده تیروئید بیش فعال باشد انجام می‌شود.

طیف مناسب T3 بین ۱۰۰ الی ۲۰۰ نانوگرم هورمون در هر دسی لیتر خون است. سطوح بالای غیرعادی آن معمولاً نشان دهنده عارضه‌ای به نام بیماری گریوز است. این یک اختلال خود ایمنی همراه با پرکاری تیروئید است.

نتایج T3 resin uptake

T3 resin uptake که به T3RU مشهور است، آزمایش خونی ست که هورمونی به نام لوبولین متصل شونده به تیروکسین (TBG) را اندازه گیری می‌کند. اگر سطح T3 فرد افزایش یابد، سطح TBG باید پایین باشد.

سطوح بالای غیرعادی TBG اغلب نشان دهنده مشکلی در کلیه‌ها و یا عدم جذب پروتئین به میزان کافی است. سطوح پایین غیرعادی آن نیز می‌تواند نشان دهنده سطوح بالای استروژن در بدن باشد. استروژن بالا ممکن است به علت بارداری، مصرف غذاهای سرشار از استروژن، چاقی یا درمان جایگزینی با هورمون باشد.

نتیجه گیری

اگر نتیجه آزمایش نشان دهنده بیش فعالی غده تیروئید یا کم کاری آن باشد، پزشک انجام تست تیروئید uptake یا سونوگرافی تجویز می‌کند. این تست‌ها مشکلات ساختاری غده تیروئید را چک می‌کند و می‌تواند وجود هر غده‌ای که علت مشکل باشد را تشخیص دهد.اگر نتایج آزمایش طبیعی باشد، پزشک داروهایی برای تنظیم فعالیت غده تیروئید تجویز می‌کند.

ebnesinahospital 3

پزشکان در ادامه نیز انجام تست‌های تیروئید را تجویز می‌کنند تا از صحت عملکرد داروها اطمینان حاصل کنند.

خدمات آزمایش در منزل،بیمارستان فوق تخصصی ابن سینا

با خدمات آزمایش در منزل ، آزمایشگاه را به منزل بیاورید.بیمارستان ابن سینا با بهره گیری از مجهزترین آزمایشگاه‌هاو برخورداری از تجهیزات مدرن و پیشرفته آماده ارائه خدمات جهت اخذ نمونه گیری در منزل شما می باشدبرای دریافت خدمات در کوتاه ترین زمان کافیست در هرساعت از شبانه روز،با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید:

۰۹۳۹۷۷۸۳۳۶۲

 ۴۷۹۰۰ – ۰۲۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *