به اطلاع شما سروران گرامی می رسانیم مرکز درمانی ابن سینا نوروز 1403 همانند سالهای گذشته در کنار شما می باشد.

به اطلاع شما سروران گرامی می رسانیم مرکز درمانی ابن سینا نوروز 1403 همانند سالهای گذشته در کنار شما می باشد.

سوالات متداول جراحی چاقی

فواید،عوارض و پاسخ به سوالات متداول جراحی چاقی

جراحی چاقی چیست؟

جراحی چاقی گروهی از مداخلات جراحی را تعریف می کند که به افراد کمک می کند وزن خود را کاهش دهند، بیماری های مرتبط با چاقی وکیفیت زندگی را بهبود بخشند. هدف اصلی جراحی های چاقی مختلف، کاهش چربی اضافی بدن و بهبود مشکلات ناشی نظیر آپنه خواب دیابت نوع ۲، بیماری های قلبی عروقی،استئوآرتریت و غیره است. در صورتی که فرد با رژیم لاغری و ورزش نتواند وزن کم کند و یا به علت وزنش به بیماری های جدی مرتبط با چاقی مبتلا شده باشد، جراحی چاقی گزینه ایده آلی برای کاهش وزن چشمگیر و بدون بازگشت وی محسوب می شود.

جراحی چاقی

محبوب ترین جراحی های چاقی تا به امروز عبارتند از:

جراحی چاقی

سوالات متداول با جراحان ما، در خصوص جراحی چاقی :

چاقی یک وضعیت پزشکی پیچیده است که با انواع زیادی از عوارض همراه است که بیشتر اندام ها را از طریق مسیرهای مختلف تحت تاثیر قرار می دهد.

در حال حاضر شواهد قابل توجهی وجود دارد که نشان می دهد کاهش وزن عمدی از طریق جراحی چاقی با مزایای بالینی مرتبط با اکثر مسائل سلامتی مرتبط است.

 • اول از همه، کاهش وزن قابل توجه، تأثیر مثبتی بر فشار خون فرد دارد، به ویژه عملکرد قلب را بهبود می بخشد و خطر حوادث قلبی عروقی را کاهش می دهد.
 • علاوه بر این، به طور مداوم با کاهش مرتبط بالینی در تری گلیسیرید و افزایش کلسترول HDL، که به عنوان کلسترول "خوب" نیز شناخته می شود، مرتبط است.
 • جراحی متابولیک ممکن است مخصوصاً برای بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ مناسب باشد، زیرا این بیماران ممکن است از بهبود کنترل قند خون در مقایسه با بیمارانی که تنها با داروها درمان می شوند، بهره مند شوند.
 • علاوه بر این، چاقی به طور گسترده به عنوان یک عامل خطر کلیدی قابل اصلاح برای استئوآرتریت شناخته شده است و با بهبود قابل توجهی در درد و عملکرد با کاهش وزن گزارش شده است.

جراحی چاقی

 • آپنه انسدادی خواب و سندرم هیپوونتیلاسیون چاقی حتی زمانی که مقدار متوسطی از وزن کم می‌شود بهبود می‌یابد.
 • شایان ذکر است که به نظر می رسد کاهش وزن پایدار با بهبود قابل توجه علائم آسم نیز همراه باشد.

به طور کلی، پر اهمیت ترین موضوع این است که، چندین مطالعه نشان می دهد کاهش وزن طولانی مدت نه تنها کیفیت زندگی مرتبط با سلامت را بهبود می بخشد، بلکه تأثیر بسیار مثبتی بر عزت نفس بیمار دارد و بنابراین می توان تصویر مثبت تری از خود ایجاد کرد.

 • BMI

مهم ترین معیار انتخاب بیمار برای جراحی چاقی شامل شاخص توده بدنی (BMI)، وجود بیماری های همراه و سابقه تلاش های قبلی برای کاهش وزن است.

جراحی چاقی

جراحی چاقی زمانی توصیه می شود که BMI بین ۳۵ تا ۴۰ باشد و شرایط مرتبط با چاقی مانند دیابت یا آپنه انسدادی خواب وجود داشته باشد، یا زمانی که BMI 40 یا بیشتر بدون توجه به بیماری های مرتبط با وزن باشد.

 • سلامت کلی :

با این حال، ارزیابی فردی قبل از عمل، یک فرآیند پیچیده است که شامل بررسی روان شناختی، جراحی، رژیم غذایی و پزشکی است. زیرا مزایای این روش باید نسبت بر خطر عمل، برای هر بیمار بیشتر باشد.

 • سازگاری بیمار :

برای ارزیابی صحیح اینکه آیا یک بیمار می‌تواند تغییرات رفتاری مادام‌العمر را برای کاهش وزن پایدار ایجاد کند، باید نه تنها از نظر فیزیکی، بلکه از نظر روانی نیز برای انجام عمل جراحی آماده باشد.

 • شرایط پزشکی

برخی از شرایط پزشکی یا سابقه بیماری های گذشته، مانع قطعی برای جراحی چاقی هستند. به طور مثال  بیماری عروق کرونر ناپایدار یا یک فردی که دارای بیماری پیشرفته کبدی همراه با فشار خون می باشد.

نتیجه موفقیت آمیز کاهش وزن پس از جراحی چاقی به عنوان کاهش حداقل ۵۰ درصد وزن اضافی تعریف شده است.ولی این روند با کاهش کالری دریافتی با کاهش وزن قابل توجهی همراه می باشد.

 

عامل اصلی در عدم کاهش وزن درازمدت عدم پایبندی به توصیه های غذایی و فعالیتی است.علاوه بر این، داروهای روانگردان، مانند داروهای ضد افسردگی، به احتمال زیاد باعث افزایش وزن در بیماران بعد از عمل می شوند.

جراحی چاقی

تغییر سبک زندگی پس از جراحی چاقی :

غذا :

برای جلوگیری از پرخوری، بیماران باید از اندازه های تجویز شده پیروی کنند. غذا باید خوب جویده شود و خیلی آهسته مصرف شود.

مایعات را نباید با غذاهای جامد مصرف کرد.

مکمل های غذایی :

علاوه بر این، نظارت مکرر بر وضعیت تغذیه و مکمل های غذایی، در صورت نیاز، می تواند به نتایج عمل و روند بهبودی کمک شایانی می کند.

فعالیت بدنی :

فعالیت بدنی یکی از اثرگذار ترین عوامل در موفقیت جراحی لاغری به حساب می آید. ورزش می تواند به بیماران جراحی لاغری کمک کند تا علاوه بر کاهش وزنی ایده آل و حفظ وزن جدید خود، سالم زندگی کنند.

تعهد مادام العمر برای داشتن خود بهتر و شادتر :

اگرچه جراحی چاقی اغلب به عنوان یک درمان موثر برای چاقی شدید توصیه می شود، اما تعهد مادام العمر برای داشتن خود بهتر و شادتر اساسی ترین نکته است .

 

برای درک عمیق تر در مورد جراحی چاقی باید خطرات آن همراه با مزایای قابل توجه ارزیابی شود. عوارض گوارشی بعد از عمل جراحی چاقی شایع است.

تهوع و استفراغ

تهوع و استفراغ در بیش از ۵۰ درصد از بیمارانی که تحت عمل‌های محدودکننده قرار می‌گیرند، تا حدودی در نتیجه غذا خوردن بیش از حد یا خیلی سریع، اما گاهی به دلیل تنگی آناستوموز یا سایر پیامدهای عمل رخ می‌دهد.

سندرم دامپینگ

سندرم دامپینگ، مجموعه ای از علائم با واسطه عصبی هورمونی که شامل گرگرفتگی صورت، سبکی سر، تپش قلب، خستگی و اسهال است، در برخی از بیماران پس از بای پس معده Roux-en-Y رخ می دهد.

این سندرم که معمولاً با مصرف قند غلیظ ایجاد می شود، ممکن است بیماران را از خوردن غذاهایی با محتوای قند بالا منصرف کند، بنابراین به اثرات مفید عمل کمک می کند.

کمبود مواد مغذی

کمبود آهن، کلسیم، فولات، ویتامین B12، و سایر مواد مغذی پس از انجام اقداماتی با یک جزء سوءجذب، مانند بای پس معده، رخ می دهد.

با روش های گسترده تر، مانند انحراف بیلیوپانکراس، سوء تغذیه پروتئین و کمبود ویتامین های محلول در چربی A، D، E و K ممکن است رخ دهد.

همه این کمبودها نیاز به نظارت و ارزیابی منظم دارند.

سایر عوارض گوارشی :

سایر عوارض گوارشی عبارتند از کم آبی، انسداد روده، نشت آناستوموز، انسداد، فرسایش، زخم، چسبندگی، فتق داخلی و سنگ کلیه  می باشد .

نشت آناستوموز :

علاوه بر این، مطالعات نشان داده اند که جدی ترین عارضه جراحی های چاقی معمولی مانند بای پس معده، نشت آناستوموز است که ممکن است به طور بالقوه منجر به پریتونیت تهدید کننده زندگی شود.

جراحی چاقی

همه موارد در نظر گرفته شده، بیمارانی که در معرض خطر بیشتری برای عوارض بعد از عمل هستند، مردان، سیگاری‌ها، و افرادی با BMI بالاتر، سن بالاتر یا بیماری‌های متعدد همراه هستند.

 

آمادگی صحیح برای جراحی چاقی بخش مهمی از خود عمل است زیرا موفقیت عمل و کیفیت بهبودی پس از آن را تعیین می کند.

شیوه زندگی سالم را تمرین کنید. ورزش منظم، رژیم غذایی متعادل و هیدراته ماندن بدن شما را تقویت می کند و بهبودی پس از جراحی را تسریع می بخشد.

 • حداقل ۱ ماه قبل از عمل از مصرف محصولات تنباکو و مصرف الکل خودداری کنید.
 • برای جلوگیری از عوارض بعد از عمل، حداقل ۲ هفته قبل از عمل باید از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهاب و سایر رقیق‌کننده‌های خون خودداری شود، مگر اینکه پزشک عمل خلاف آن را توصیه کرده باشد.
 • در مورد آلرژی ها، جراحی های قبلی و داروهای روزانه خود با جراح مشورت کنید.
 • اگر از قبل شرایطی دارید که نیاز به استفاده روزانه از داروها دارد، باید پزشک عمل کننده شما در این مورد مطلع شود.

 

۰۲۱۴۷۹۰۰

شما می توانید در هر ساعت از شبانه روز به صورت تلفنی از ما مشاوره بگیرید

کلینیک چاقی بیمارستان ابن سینا

با برخورداری از پزشکان فوق تخصص و مجرب آماده ارائه انواع مختلف جراحی های چاقی و کاهش وزن است.
اینجا کلیک کنید

محبوب ترین روش های جراحی چاقی این روزها، "مروری سریع بر روش ها" :

 • بای پس معده

عمل بای پس معده، یکی از متداول ترین انواع جراحی لاغری برای کاهش وزن است که شامل ایجاد یک کیسه کوچک از معده و اتصال کیسه تازه ایجاد شده مستقیما به روده کوچک است. پس از عمل بای پس معده، غذای بلعیده شده به درون این کیسه کوچک معده و سپس مستقیماً به روده کوچک وارد می شود، در نتیجه بیشتر معده و قسمت اول روده کوچک شما را دور می زند.

جراحی چاقی

عمل بای پس معده هنگامی انجام می شود که رژیم غذایی و ورزش جواب نداده باشد یا به دلیل وزنتان مشکلات جدی سلامتی داشته باشید.

 • عمل جراحی باندینگ معده حلقه ی دور معده

باندینگ معده نوعی درمان جراحی برای چاقی است که معمولاً باند دور نامیده می شود، وسیله ای بادی سیلیکونی است که برای درمان چاقی در قسمت بالای معده قرار گرفته و قصد دارد مصرف غذا را کاهش دهد.

این شامل قرار دادن یک باند بادی در اطراف بالای معده است ، که در نتیجه فرد با غذای کمتری احساس سیری می کند.

جراحی چاقی

پس از جراحی ، رعایت رژیم غذایی سخت فقط با مایعات همراه با غذاهای نرم تا ۶ هفته ضروری است.

جراحی باندینگ معده قابل تنظیم و نمونه ای از جراحی چاقی است که برای بیماران چاق با شاخص توده بدنی (BMI) ۴۰ یا بیشتر طراحی شده است . همچنین برای بیماری های خاص که با کاهش وزن بهبود می یابد ، مانند آپنه خواب ، دیابت ، آرتروز ، فشار خون بالا یا سندرم متابولیک و سایر موارد روش بسیار موثری می باشد.

 • اسلیو معده

عمل اسلیو معده روش نوین لاغری (جراحی لاغری) با حداقل تهاجم است که تا ۸۰ درصد اضافه وزن در افراد با چاقی مفرط را کاهش می دهد. به عنوان مثال اگر شخصی ۸۰ کیلو اضافه وزن داشته باشد با انجام این عمل می تواند حدود ۶۰ کیلو از آن را کم کند. همچنین افرادی که جراحی اسلیو انجام می‌دهند، علاوه بر رسیدن به وزن ایده‌آل، به درمان کامل یا بهبود چشمگیر بیماری های مرتبط با چاقی می رسند.

جراحی چاقی

شایان ذکر است که در این مورد نیازی به بازآرایی روده مانند جراحی بای پس معده و قرار دادن جسم خارجی مانند باندینگ قابل تنظیم معده نیست.

خواندن مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *