به اطلاع شما سروران گرامی می رسانیم مرکز درمانی ابن سینا نوروز 1403 همانند سالهای گذشته در کنار شما می باشد.

به اطلاع شما سروران گرامی می رسانیم مرکز درمانی ابن سینا نوروز 1403 همانند سالهای گذشته در کنار شما می باشد.

نوار عصب و عضله

نوار عصب و عضله یک روش تشخیصی است که می تواند سلامت اعصاب و عضلات را بررسی کند و واکنش های آنها (نورونهای حرکتی) به تحریک های عصبی را کنترل نماید. کلینیک نوار عصب و عضله بیمارستان فوق تخصصی ابن سینا با بهره گیری از پزشکان متخصص و تجهیزات جدید و مدرن آماده خدمت رسانی به مراجعین محترم در همه سنین است.

نوار عصب عضله چه کاری انجام می‌دهد؟

به بیان ساده بدن انسان از میلیونها نورون عصبی تشکیل شده است که وظیفه انتقال پیام را از عضلات به سمت مغز و باالعکس را به عهده دارند، وجود اختلال در هر کدام از این نورونها چه به لحاظ تخریب پوسته میلین، تخریب خود عصب و ایجاد اسکار، گیرکردن و له شدن عصب و امثال آن می تواند در انتقال پیام ها مشکل ایجاد کند و نمود این مشکلات از طریق علاتمی مانند بی حسی دست و پا، گزگز، درد در عضلات و … خواهد بود، تست نوار عصب و عضله می تواند این مشکلات را تشخیص داده و سپس بر اساس تشخیص دکتر متخصص مغز و اعصاب راههای درمان انتخاب شود.

نوار عصب و عضله برای تشخیص چیست؟

تست نوار عصب و عضله یا الکترومیوگرافی، برای سنجش سلامت و عملکرد عصب و عضله انجام می‌شود. نمونه نوار عصب و عضله ، با قرار دادن الکترود روی عضله یا ناحیه مورد نظر آغاز می‌شود تا فعالیت‌های الکتریکی عضله درگیر، ثبت شود. زمانی که عصب به درستی کار نمی‌کند و وظایف خود را انجام نمی‌دهد، انتقال پیام دچار اختلال می‌شود. در این زمان یکی از راه‌های تست عصب و عضله، روش تشخیصی الکترود است که در آن شدت، سرعت و دیگر خصوصیات جریان الکتریکی که در عصب شما جریان دارد، ثبت می‌شود.

neuromuscular tape2

این آزمایش چگونه انجام می‌شود؟

در طول این آزمایش الکترودهای صاف با فواصل زمانی روی عصبی که باید تحت آزمایش قرار بگیرد قرار می‌گیرند. یک جریان الکتریکی با شدت کم برای تحریک اعصاب وارد می‌شود. سرعت انتقال تکانه‌های الکتریکی از طریق اعصاب زمانی مشخص می‌شود که تصاویر تکانه‌های الکتریکی روی یک اسیلوسکوپ یا صفحه کامپیوتر نمایش داده شوند. اگر واکنش بسیار کندتر از سرعت طبیعی باشد، به معنای صدمه دیدن غلاف میلین است. اگر واکنش عصبی به تحریک توسط جریان کاهش پیدا کند اما در هدایت، سرعت نسبتاً طبیعی داشته باشد، آسیب به اکسون عصب وارد شده است.به طور کلی در این آزمایش احساس ناراحتی اندکی وجود دارد زیرا محرک الکتریکی کوچک بوده و معمولاً توسط بیمار به کمترین میزان ممکن احساس می‌شود.در طول نوار عصب و عضله سوزن ریزی که مستقیما به عضله وارد می شود فعالیتهای الکتریکی عضله را ثبت می کند و الکترودهایی که بر روی پوست قرار می گیرند سرعت و قدرت سیگنالها را ثبت می کنند.

نوار عصب و عضله دست

زمانی که دست شما مدام مورمور شده یا احساس خواب رفتن و گزگز کردن در دست‌تان دارید، برای بررسی علت و پیدا کردن دلیل آن، نوار عصب دست گرفته می‌شود. به این ترتیب محل گیر افتادن عصب، ضعیف شدن عضلات دست، یا فشار دیسک گردن روی عصب از مواردی است که با این تست، تشخیص داده می‌شود. از شایع‌ترین بیماری‌هایی که با نوار عصب و عضله دست تشخیص داده می‌شود، سندروم تونل کارپ است. در این بیماری، عصب در ناحیه مچ دست فرد تحت فشار است و در اثر آن، فرد در کف دست خود احساس درد و تورم می‌کند یا علائم خواب رفتگی در سه انگشت کناری خود دارد. در این زمان از نوار عصب و عضله استفاده می‌شود.

neuromuscular tape3

نوار عصب کمر

در صورتی که در کمر یا لگن شما، عصبی درگیر آرتروز یا آسیب باشد، مثلا در اثر دیسک کمر، به عصب شما فشار آمده باشد، تشخیص دلیل بی حسی یا گزگز کردن پای شما، با نوار عصب و عضله انجام می‌شود.

neuromuscular tape4

نوار عصب پا چه چیزی را مشخص می‌کند؟

دقیق‌تر بگوییم نوار عصب پا برای چیست؟باید گفت در صورتی که بیماری‌ داشته باشید که عصب شما را درگیر کرده باشد مثل نوروپاتی یا میوپاتی، نوار عصب و عضله برای تشخیص استفاده می‌شود. اغلب دردهای شدید پا و حتی درد زانو می‌تواند به علت تحت فشار قرار گرفتن اعصاب مربوط به ستون فقرات باشد. همچنین برای تشخیص دلیل ضعف عضله پا، داغ یا سرد بودن مداوم کف پا، یا گیر کردن عصب در کف یا مچ پا، از نوار عصب عضله پا استفاده می‌شود.

neuromuscular tape5

نوار عصب و عضله برای تشخیص ام اس

برای تشخیص علت بی حسی در ناحیه دست یا بررسی علائم مربوط به ام اس، از نوار عصب و عضله استفاده می‌شود. این تست صرفا برای تشخیص مشکلات ایجاد شده در اثر ام اس کاربرد دارد و برای تشخیص ام اس به کار نمی‌رود.

neuromuscular tape6

نوار عصب گردن چیست؟

در بیمارانی که دچار دیسک یا آرتروز گردن هستند، از روش تشخیص نوار عصب و عضله گردن استفاده می‌کنند.

neuromuscular tape7

خطرات نوار عصب و عضله چیست؟

ولتاژ پالس های الکتریکی مورد استفاده در طول نوار عصب بسیار کم بوده و خطری برای بیمار ندارد و درد زیادی ایجاد نمی کند.در نوارعضله ، یک سوزن نازک بداخل عضله وارد می شود که با سوزن تزریقات بسیار متفاوت بوده و ناراحتی مختصری ایجاد می کند .خطرات به وضعیت پزشکی خاص شما بستگی دارد ، اگر دستگاه پیس میکر قلب دارید ، به پزشک خود بگویید ، زیرا ممکن است اقدامات احتیاطی انجام شود.تست نوار عصب عضله علاوه بر نشان دادن شدت آسیب، محل درگیری عصب را نیز نشان می‌دهد و کمک بسیاری به پزشک می‌کند تا به راحتی بتواند تصمیم بگیرد که بیمار طی عمل جراحی درمان شود یا با همان درمان‌های غیر جراحی برای بهبود بیمار تلاش کند.

neuromuscular tape8

چرا نوار و عصب و عضله؟

پزشک شما ممکن است در مواقعی که علائم و نشانه هایی مبنی بر اختلال در عضله یا سلول های عصبی دارید، انجام نوار عصب و عضله را تجویز کند. برخی از این علائم عبارتند از:

درد یا گرفتگی عضلات

درد در برخی اعضاء

ضعف عضلانی

مورمور شدن

بی حسی

 

در نوار عصب و عضله سوزنی، یک سوزن الکترودی به صورت مستقیم وارد عضله می شود تا تا فعالیت های الکتریکی در عضله را ثبت و ضبط کند.مطالعه هدایت عصبی که بخشی دیگر از نوار عصب و عضله است از الکترود هایی که بر روی پوست چسبانده می شوند (الکترود های سطحی) برای اندازه گیری سرعت و قدرت انتقال سیگنال ها بین دو نقطه استفاده می کند.در نهایت نتایج تست نوار عصب و عضله می تواند اختلال عصبی، اختلال عملکرد عضله یا دیگر مشکلات مربوط به انتقال سیگنال از عصب به عضله را آشکار سازد.

خدمات درمان در منزل بیمارستان ابن سینا:

بیمارستان ابن سینا امروزه با وجود پزشکان حاذق،پرستاران زبده و کارکنان دلسوز،شرایطی را فراهم نموده تا بهترین، سریع‌ترین، مطمئن‌ترین خدمات گروه پزشکی-پرستاری در زمینه های ویزیت پزشک در منزل، گفتار درمان، آزمایشگاه، کاردرمان، فزیوتراپی ،خدمات پرستاری و مراقبت درمانی ۲۴ ساعته در منزل شمارا ارائه کند.

neuromuscular tape9

برای اخذ خدمت کافیست با شماره های ۴۷۹۰۰ – ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

neuromuscular tape10

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *