مطالب پزشکی  / .  آرتروسکوپی شانه چیست؟
آرتروسکوپی شانه

آرتروسکوپی شانه

با توجه به اینکه شانه یکی از پیچیده‌ترین اندام‌های بدن است. مفصل آن دارای دامنه حرکتی بسیار زیادی می باشد. مفصل شانه از تلاقی سه استخوان بازو، کتف و ترقوه تشکیل شده است. همین موضوع سبب شده تا هر گونه آسیب به مفصل شانه همراه با اثر گذاری بالایی بر استخوان‌های اطراف آن باشد.

آرتروسکوپی روشی است که جراحان ارتوپدی از آن برای مشاهده، تشخیص و ترمیم مشکلات درون یک مفصل استفاده می‌کنند. کلمه‌ی آرتروسکوپی از دو واژه‌ی یونانی “آرترو” به معنی مفصل و “اسکوپین” به معنی نگاه کردن ساخته‌شده و معنی تحت‌اللفظی آن به‌صورت “نگاه کردن به درون مفصل” است.

آرتروسکوپی شانه

چه زمانی آرتروسکوپی شانه توصیه می‌شود؟

زمانی که شما وضعیت دردناکی داشته باشید و به درمان غیر جراحی پاسخ ندهید، دکتر آرتروسکوپی شانه را به شما توصیه می‌کند. درمان غیر جراحی شامل استراحت، ورزش درمانی و داروها یا تزریق که می‌تواند التهاب را کاهش دهد می‌باشد.

آسیب شانه، استفاده بیش از حد و سن برای فرسودگی شانه دلیل بسیاری از مشکلات شانه می‌باشد. آرتروسکوپی شانه، ممکن است نشانه‌های دردناک خیلی از مشکلات شامل تاندون روتاتور کاف، لبروم، غضروف مفصلی و دیگر بافت‌های نرم اطراف مفصل که آسیب‌دیده‌اند را از بین ببرد.

جراحی آرتروسکوپی شانه در شرایط زیر انجام می‌شود

اقدامات قبل از آرتروسکوپی شانه

قبل از آرتروسکوپی شانه باید اقدامات مهمی در نظر گرفته شوند از جمله:

  • مشاوره‌های خاص و تمامی آزمایش‌های لازم انجام ‌شود.
  • بیمار باید هرگونه مشکلات زمینه‌ای و بیماری‌هایی را که دارد از جمله مشکلات قلبی و یا دیابت، به متخصص جراح خود اطلاع دهد.
  • حدود یک هفته قبل از عمل نباید داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی و آسپرین مصرف شوند.
  • بیمار باید جراح خود را در جریان تمامی داروها و مکمل‌هایی که مصرف می‌کند، قرار دهد.
  • بیمار باید حدود ۸ ساعت قبل از جراحی کاملا ناشتا باشد.
  • در صورتی که بیمار سیگاری باشد، باید مدتی قبل از جراحی آن را کنار گذاشته باشد، زیرا سیگار می‌تواند خطر ابتلا به قفسه سینه و عفونت زخم را افزایش دهد. باید بدانید که سیگار می‌تواند اثرات منفی خود را حتی بعد از درمان نیز داشته باشد.

آرتروسکوپی شانه چگونه انجام می‌شود؟

بعد از اینکه بی حسی به بیمار تزریق می‌شود، موقعیت بدن او را در موقعیت مشخصی تثبیت می‌کنند تا جراح دسترسی بهتری به مفصل شانه داشته باشد. پس از آن مایعی را به درون مفصل تزریق می‌کنند که باعث باد شدن آن می‌شود. همچنین این باد شدن باعث می‌شود تا ساختارهای شانه به صورت واضح‌تری دیده شود و کار را برای جراح راحت‌تر کند. مرحله بعد ایجاد  سوراخی کوچک بر روی شانه به منظور ورود آرتروسکوپ است و تصاویری که توسط آرتروسکوپ فرستاده می‌شود بر روی صفحه نمایش بزرگی به جراح  نمایش داده می‌شود و پزشک می‌تواند مشکل را شناسایی کند و پس از آن برای درمان آن اقدامات لازم را انجام دهد.

آرتروسکوپی شانه

مراقبت‌های بعد از عمل شانه در منزل

ممکن است تا چند هفته اول بعد از جراحی، بیمار از احساس درد و ناراحتی در شانه شکایت داشته باشد که مصرف داروهای مسکن می‌تواند به تسکین درد کمک کند. استفاده از کمپرس یخ نیز از شدت التهاب مفصل کم می‌کند.

توصیه می‌شود تا چند روز اول بعد از جراحی، بخیه‌ها خیس نشوند. نکته دیگر این است که مراقب ساییده شدن بخیه‌ها با سطوح باشید.

گاهی اوقات ممکن است طاق باز خوابیدن با احساس درد و ناراحتی در شانه همراه باشد. توصیه می‌شود در خصوص پوزیشن صحیح خوابیدن حتماً با پزشک مشورت داشته باشید.

انجام یک سری تمرینات ورزشی کمک می‌کند تا قوای عضلانی و استحکام شانه سریع‌تر به حالت طبیعی و اولیه برگردد. معمولاً پزشک به شما می‌گوید که انجام کدام تمرینات مناسب‌تر هستند.

در خصوص زمان انجام کارها و فعالیت‌های بدنی باید بگوییم، این که بیمار چه زمانی می‌تواند کارهای خود را به راحتی انجام دهد، به این موضوع بستگی دارد که تا چه میزان از بازو و شانه خود کار می‌کشد. بیمار می‌تواند از چند هفته بعد کارهای سبک را انجام دهد و یا به محل کار خود برگردد.

اما انجام فعالیت‌های شدید؛ مانند بلند کردن اشیای سنگین و یا ورزش، به مدت دو تا شش ماه ممنوع است. حتی اگر احساس بهبودی در شانه‌های خود کردید، از انجام این قبیل حرکات خودداری کنید. اجازه ترمیم و بهبودی را به مفصل بدهید.

در این دوران از رانندگی اکیداً خودداری کنید

در رانندگی به فعالیت هر دو دست نیاز است، پس از این رو تا وقتی پزشکتان تأیید نکرد، شروع به رانندگی نکنید.

نشانه‌ها و علائمی که باید بعد از عمل مراقب آنها باشید

سوالات متداول

در این جراحی نیاز به ماندن طولانی مدت در اتاق ریکاوری نمی‌باشد و بیمار ۱ الی ۲ ساعت در اتاق ریکاوری می‌ماند. نسبت به نظر جراح ارتوپدی ممکن است بیمار در بیمارستان بستری شود و یا خیر که در اکثر مواقع نیاز به بستری شدن ندارد .

ممکن است بهبودی کامل مفصل شانه هفته‌ها تا ماه‌ها طول کشد و یا حداقل برای چند هفته درد و تورم داشته باشید که بسیار طبیعی است.

کمپرس یخ و داروهای مسکن می‌توانند به تسکین درد کمک کنند. همچنین می‌توانید چند روز پس از جراحی روی صندلی یا تخت بتوانید بخوابید. همچنین شما باید از گردن آویز استفاده کنید.

بهترین راه برای کاهش درد بعد از عمل آرتروسکوپی استفاده از مسکن است. همچنین بیمار نباید فشار اضافی به این ناحیه وارد کند که درد افزایش یابد. یکی از بهترین کارها برای کاهش و از بین بردن درد، استراحت و پرهیز از فعالیت اضافی است. برای مراقبت از زخم‌ها هم باید به طور مداوم پانسمان را عوض کرد. بیمار باید زخم‌ها را ضدعفونی کند تا از بروز عفونت در این ناحیه خودداری شود. زخم‌های ناشی از عمل آرتروسکوپی شانه بسیار کوچک بوده و خیلی زود هم بهبود می‌یابند. اما بیمار نباید فریب این موضوع را بخورد و از آنها مراقبت نکند. باید مراقب باشد تا زمانی که زخم‌ها بهبود نیافته‌اند آب به آنها نرسد؛ زیرا می‌تواند زمینه ساز عفونت باشد.

انتخاب بیهوشی مناسب بیمار برای آرتروسکوپی شانه به موارد زیادی بستگی دارد. متخصص بیهوشی بر اساس شرایط فرد و میزان سنگین بودن عمل انتخاب می‌کند که از چه روشی استفاده کند. برای بی حس کردن بیمار داروهایی در ناحیه شانه تزریق می‌شوند. این داروها باعث می‌شوند ناحیه شانه و اطراف آن به طور کامل بی حس شوند و بیمار در حین جراحی دردی را احساس نکند. داروی بیهوشی هم باعث می‌شود که فرد در حین عمل به خواب فرو رفته و احساس درد نداشته باشد. در برخی موارد نیز از بی حسی اسپاینال یا نخاعی استفاده می‌شود.

اگر روش عمل جراحی شما روش باز بوده باشد،  پانسمان خود را پنج روز بعد از عمل باید بردارید و به حمام بروید.

به این توجه داشته باشید که استفاده از وان آب داغ و رفتن به استخر جایز نمی‌باشد.

بعد از اینکه دوش گرفتید محل جراحی شده را خشک کنید و بدون اینکه به آن پماد بزنید پانسمان کنید.

بعد از جراحی کردن شانه اثرات عمل جراحی خودش ممکن است زمان خواب را بر هم بریزد و شما نتوانید به راحتی بخوابید؛ اما علاوه بر آن درد شانه هم  باعث می‌شود شما به راحتی نتوانید بخوابید. در این صورت پیشنهاد پزشک این است که شما بهتر است به صورت لمیده بخوابید.

نتیجه گیری

آرتروسکوپی همواره می‌تواند کمک شایانی در تشخیص بیماری و مشکلات موجود در مفاصل داشته باشد و به طور کلی نتیجه درمان با آرتروسکوپی بستگی به نوع بیماری مفصل دارد و برای انجام فعالیت‌های بدنی سنگین باید مدت زمان بیشتری را جهت بازسازی مفاصل سپری کرد تا نتیجه مطلوب از انجام جراحی آرتروسکوپی را مشاهده نمود.

1 دیدگاه

  • مهران, ۱۹ مهر, ۱۴۰۲ @ ۱۲:۲۰ ب٫ظ پاسخ

    ممنون مطلب جالبی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *