به اطلاع شما سروران گرامی می رسانیم مرکز درمانی ابن سینا نوروز 1403 همانند سالهای گذشته در کنار شما می باشد.

به اطلاع شما سروران گرامی می رسانیم مرکز درمانی ابن سینا نوروز 1403 همانند سالهای گذشته در کنار شما می باشد.

مطالب پزشکی  / .  آزمایش DFI مفیدترین تست در تشخیص ناباروری مردان
ناباروری مردان

آزمایش DFI مفیدترین تست در تشخیص ناباروری مردان

ناباروری مردان حدود ۵۰ درصد از کل موارد ناباروری را شامل می‌شود که عمدتاً ناشی از کمبود مایع منی، جهش‌های ژنتیکی یا اختلالات مادرزادی، مشکلات آناتومی و عملکردی، اختلالات غدد درون ریز و یا بیماری‌های مزمن است.

در حقیقت تست DFI مایع منی را از لحاظ ژنتیکی یا به عبارت دیگر از نظر کیفیت DNA اسپرم ارزیابی و بررسی می‌نماید و به عنوان یکی از مفیدترین تست‌های پانل تشخیص ناباروری مردان و حتی سقط مکرر محسوب می‌گردد.

DFI  (DNA Fragmentation Index) چیست ؟

جهت اندازه گیری میزان آسیب وارده به ماده ژنتیکی DNA  داخل اسپرم از تست DFI با نام دیگر  Sperm DNA Fragmentation Assay (SDFA) استفاده می‌شود. در این آزمایش اسپرم را از نظر میزان شکستگی‌های موجود در داخل DNA بررسی می‌کنند تا مشخص شود چه درصدی از اسپرم‌ها دارای DNA سالم و چه درصدی دارای DNA شکسته شده و یا معیوب هستند. در حقیقت شکسته و  تکه‌تکه‌شدن  DNA اسپرم یکی از دلایل مرتبط با ناباروری مردان است، چرا که یکپارچگی و عدم وجود شکستگی در DNA  اسپرم برای لقاح موفق و رشد طبیعی جنین ضروری است. نکته‌ بسیار مهم این است که بر خلاف بسیاری از مشکلات ژنتیکی، شکسته شدن DNA اسپرم به روش دارو درمانی قابل بهبود است.

آزمایش DFI

دلایل شکسته و تکه‌تکه‌شدن DNA اسپرم که باعث ناباروری مردان می‌شود چیست؟

دلایل مختلفی وجود دارد که مولکول DNA اسپرم قطعه‌قطعه‌شده و یکپارچگی خود را از دست می‌دهد و منجر به ناباروری مردان و یا سقط جنین می‌شود. این دلایل را می‌توان به عوامل داخلی یا خارجی طبقه بندی کرد:

  • مکانیسم مرگ سلولی
  • بسته بندی نامناسب ماده ژنتیکی DNA طی فرایند تولید اسپرم
  • حضور رادیکال‌های آزاد
  • سن بالا
  • تب بالا
  • دمای بالای بیضه
  • مصرف مواد مخدر
  • واریکوسل
  • آلودگی هوا یا بیماری مرتبط با درمان‌های خاص مانند شیمی درمانی یا رادیوتراپی
  • گرما نیز می‌تواند باعث شکست DNA شود، لذا استفاده از لباس مناسب و خنک کردن بیضه‌ها با استفاده از شستشو با آب سرد باعث کاهش شکست DNA اسپرم می‌گردد.

تست DFI در چه مواردی توصیه می‌شود؟

نحوه انجام آزمایش DFI

این تست از طریق یک آزمایش ساده قابل انجام است، به‌طوری‌که از لحاظ نمونه گیری مشابه آزمایش روتین آنالیز مایع منی بوده با این تفاوت که در تست DFI میزان شکستDNA  اسپرم (ژنتیک اسپرم) بررسی می‌گردد که نتیجه تست DFI ‌ در تشخیص بالینی، مدیریت و درمان ناباروری مردان گره گشا خواهد بود.  نکته بسیار مهم آن است که این تست با متدهای متعددی در مراکز مختلف قابل انجام است که در این بین متد فلوسایتومتری به‌عنوان روش استاندارد طلائی (Gold Standard Method) در سطح دنیا مورد قبول است که مرکز ژنتیک درمانگاه ابن سینا هم با دارا بودن پیش نیازهای لازم از متد فلوسایتومتری جهت جواب‌دهی در این تست بهره می‌برد.

آزمایش DFI

تفسیر نتایج آزمایش DFI چگونه انجام می‌شود؟

قابلیت باروری خوب (Good fertility potential)

قابلیت باروری متوسط (Average fertility potential)

قابلیت باروری کم (Fair or poor fertility potential)

آزمایشگاه ژنتیک درمانگاه ابن سینا با راه اندازی پانل جامع آزمایش‌های اندرولوژی مردان، در تلاش است بسیاری از موارد ناباروری و سقط مکرر را با دقت و سرعت بیشتری تشخیص دهد. اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که برای درمان ناباروری خود با شکست مواجه شده‌اید برای تشخیص دقیق این مسئله از مشکل خود مطلع شوید و هر چه سریع‌تر مراحل تشخیص و درمان را آغاز نمایید.

خواندن مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *