به اطلاع شما سروران گرامی می رسانیم مرکز درمانی ابن سینا نوروز 1403 همانند سالهای گذشته در کنار شما می باشد.

به اطلاع شما سروران گرامی می رسانیم مرکز درمانی ابن سینا نوروز 1403 همانند سالهای گذشته در کنار شما می باشد.

سوند دبل جی

استنت حالبی یا سوند دبل جی چیست؟

مراقبت های آن چطور می باشد؟

سوند دبل جی Double-J  یا استنت حالب، نوعی وسیله لوله‌ای ارولوژیک هستند با طول حدودی ٢٠ سانتیمتر که به دلیل خمی که در دو انتها دارند و شبیه دم خوک هستند به آن‌ها دابل جی (Double J) یا JJ گفته می‌شود. در صورت نیاز و استفاده از سوند حالب، یک انتها در داخل لگنچه کلیه و انتهای دیگر در داخل مثانه کار گذاشته می‌شود. دلیل استفاده از سوند حالب این است که جریان ادراری از کلیه به درون مثانه، از طریق حالب (مجرای بین کلیه و مثانه) ادامه یابد و قطع نشود.

نحوه کارگذاری استنت حالبی (DJ) به‌وسیله سیستوسکوپ (آندوسکوپی از طریق مجرای ادراری) است؛ بنابراین حین کار گذاری استنت هیچ برشی در سطح بدن داده نمی‌شود و تعبیه آن کاملاً به وسیله آندوسکوپی و از طریق مجرا است.

عملکرد این استنت این است که حالب را باز نگه می‌دارد تا سنگ‌ها و یا بقایای آنها بتوانند بدون آسیب رساندن به حالب و با راحتی بیشتری عبور کنند. از طرف دیگر، چون جراحی سنگ کلیه ممکن است سبب آسیب به مجرای حالب و در نتیجه تورم و تنگ ‌شدن آن شود، دبل جی کار گذاشته می‌شود تا این مجرا را باز نگه داشته و ادرار و سنگ‌ها را به راحتی عبور دهد.

دبل جی از طریق مجرای ادرار و به وسیله اورولوژیست کار گذاشته می‌شود و پس از مدتی برداشته می‌شود. در طول زمانی که استنت دارید و در حال نقاهت جراحی سنگ کلیه هستید، باید مراقبت‌هایی را انجام دهید.

در چه کسانی استنت حالبی (Double-J) استفاده شود؟

کار گذاشتن وسیله فوق به روش آندوسکوپی (از طریق مجرای ادراری) و بدون نیاز به برش/شکاف بدن است. در جریان کارگذاری stent، یک سر آن داخل لگنچه کلیه و سر دیگر ان داخل مثانه گذاشته می شود تا مسیر ادراری باز نگه داشته شود.

سوند دبل جی

آمادگی قبل از قراردادن سوند حالب

مراقبت از سوند دبل جی Double-J

پس از قرار دادن سوند دبل جی، بیمار باید به نکات زیر توجه داشته باشد:

  • از آسیب دیدن سوند دبل جی خودداری کند.
  • در صورت سوزش یا درد در ناحیه آلت تناسلی یا شکم، به پزشک خود اطلاع دهد.
  • هر روز سوند دبل جی خود را با آب و صابون تمیز کند.
  • در صورت بروز عفونت، سوند دبل جی را تعویض کند.

درباره ی دستورالعمل‌های لازم برای قرار گیری سوند دبل جی از پزشک خود سؤال کنید؛ زیرا این موارد با توجه به نظر پزشک شما تعیین می‌شود.

دستورالعمل های لازم  شامل موارد زیر می باشد:

  • چه وقت داروهای خاص مانند داروهای رقیق کننده خون را متوقف کنید.
  • چه موقع خوردن و آشامیدن را قبل از عمل برای آماده سازی برای بیهوشی متوقف کنید.
  • چه موقع مثانه را قبل از عمل تخلیه کنید.
  • در صورت لزوم، چه زمانی می‌توانید داروی ضد درد استفاده کنید.

هفته اول بعد از جراحی استنت گذاری حالب چه کاری می‌توانم انجام دهم؟

چه زمانی استنت Double-J برداشته می‌شود؟

 پزشک شما به شما می‌گوید که چه زمانی باید استنت Double-J برداشته شود. می‌تواند چند روز یا چند هفته سوند دبل جی در بدن بماند.

چه زمانی باید با پزشک خود تماس بگیرم؟

در کلینیک جراحی کلیه و مجاری ادراری بیمارستان ابن سینا طیف وسیعی از خدمات تشخیصی و درمانی برای بیماری‌های بزرگسالان و اطفال مانند بی اختیاری ادرار، سرطان‌های پروستات و کلیه، سنگ کلیه، ناباروری مردان، اختلال عملکرد کلیه و … به بیماران ارائه می‌شود.

هر کدام از جراحان و اعضای تیم ما در حوزه تخصص خود از پزشکان پیشرو هستند که با ترکیب تجربه و دانش بامهارت‌های درمانی و توانایی استفاده از روش‌های مختلف آماده خدمت رسانی به مراجعین هستند.

خواندن مطالب مرتبط

سیستوسکوپی

سیستوسکوپی چیست؟

سیستوسکوپی، ترکیبی از سیستو و اسکوپی، اسکوپی یعنی بررسی با دوربین و سیستو هم به معنای مثانه است. پس معنی لغوی این روش دیدن مثانه با دوربین می باشد. اورولوژیست‌ها از سیستوسکوپی برای تشخیص مشکلات دستگاه ادراری استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید
خون در ادرار

درصورت مشاهده خون در ادرار باید نگران باشم؟

خون در ادرار (هماچوری) اصطلاح پزشکی برای گلبول های قرمز در ادرار است. گلبول های قرمز در ادرار می توانند از کلیه یا هر جایی در دستگاه ادراری  ایجاد شوند.

بیشتر بخوانید
فتق کشاله ران

علائم و درمان عفونت دستگاه ادراری

تعریف عفونت دستگاه ادراری (UTI Urinary tract infection) عبارتست از وجود میکرو ارگانیسم های در حال تکثیر در کلیه ها، مجرای ادراری کلیه ها تا مثانه، مثانه و مجرای ادراری مثانه به خارج از بدن.

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *