مطالب پزشکی  / .  تلقیح داخل رحمی یا IUI
تلقیح داخل رحمی

تلقیح داخل رحمی یا IUI نوعی تلقیح مصنوعی است که به‌منظور درمان ناباروری استفاده می‌شود.

تلقیح داخل رحمی یا روش IUI چیست؟

تلقیح داخل رحمی یا IUI نوعی تلقیح مصنوعی است که به‌منظور درمان ناباروری استفاده می‌شود.

در این روش اسپرم یا نطفه شسته شده و تغلیظ شده به‌صورت مستقیم در داخل رحم قرار داده می‌شود، این عمل در هنگام آزاد سازی تخمک توسط تخمدان صورت می‌گیرد تا بارورسازی صورت گیرد. در روش‌های قدیمی‌تر تلقیح مصنوعی، اسپرم را در واژن قرار می‌دادند. این روش به‌مراتب آسان‌تر از IUI بود اما درصد موفقیت آن کمتر بود.

نتیجه مورد نظر در تلقیح داخل رحمی این است که اسپرم به داخل لوله رحم حرکت کند و تخمک را بارور کند و در نتیجه بارداری معمولی حاصل شود. بسته به دلایل ناباروری، IUI می‌تواند به شکل عادی و یا همراه با داروهای باروری به کار گرفته شود.

چرا روش IUI؟

توانایی زوج در باروری به عوامل مختلفی بستگی دارد. تلقیح داخل رحمی اغلب در زوج‌هایی که دارای شرایط زیر باشند استفاده می‌شود.

  • اهدای اسپرم. در زنانی که برای بارداری و حاملگی باید از اسپرم اهدایی استفاده کنند، IUI رایج‌ترین روش به‌منظور باردار شدن است. نمونه‌های اسپرم اهدایی منجمد از آزمایشگاه‌های معتبر تهیه می‌شود و قبل از انجام IUI از انجماد خارج می‌شوند. لازم به ذکر است که اهدای اسپرم در ایران انجام نمی پذیرد.
  • ناباروری ناشناخته. از IUI همراه با داروهای تحریک کننده تخمک گذاری اغلب به‌عنوان اولین درمان در مواردی که علت ناباروری ناشناخته است استفاده می‌شود.
  • ناباروری مربوط به اندومتریوز. در مواردی که ناباروری مربوط به اندومتریوز است، استفاده از دارو به‌منظور ایجاد تخمک باکیفیت مناسب و انجام IUI اغلب به‌عنوان اولین روش درمانی به کار برده می شود.
  • ناباروری خفیف مرد. در شرایطی که نتیجه آزمایش اسپرم، یکی از اولین اقدامات در ارزیابی ناباروری، نشان دهنده غلظت کمتر از متوسط اسپرم، جنبش ضعیف اسپرم و یا وجود ناهنجاری در اندازه و شکل اسپرم (مورفولوژی) باشد، IUI می‌تواند بر برخی از این مشکلات غلبه کند چرا که به‌منظور آماده سازی اسپرم در این روش اسپرم‌های با بیشترین تحرک و باکیفیت مناسب از دیگر اسپرم‌ها جدا می شود.
  • ناباروری مربوط به گردن رحم. گردن رحم که در انتهای پایین رحم قرار دارد، ارتباط بین واژن و رحم را برقرار می‌کند. مخاطی که توسط گردن رحم در زمان تخمک گذاری ایجاد می‌شود، محیطی ایده آل برای اسپرم ایجاد می‌کند تا از واژن به سمت لوله رحم حرکت کند. در شرایطی که مخاط گردن رحم ضخیم باشد ممکن است مانع حرکت و انتقال اسپرم شود. IUI گردن رحم را دور می‌زند و اسپرم را به‌صورت مستقیم داخل رحم قرار می دهد و تعداد اسپرم‌های در دسترس به‌منظور ترکیب با تخمک را افزایش می‌دهد.
  • آلرژی به اسپرم. به‌ندرت در بعضی موارد زنان ممکن است به پروتئین‌های موجود در اسپرم زوج حساسیت داشته باشند. انزال منی به داخل واژن باعث قرمز شدن، سوزش و التهاب در مکان‌هایی که اسپرم با پوست تماس پیدا کند می‌شود. استفاده از کاندوم می‌تواند از وقوع این موارد جلوگیری کند اما در عین حال از بارداری نیز جلوگیری می‌کند. در صورتی که حساسیت فرد شدید باشد می‌توان از IUI استفاده کرد، چرا که پروتئین‌ها در این روش از اسپرم جدا می‌شوند.

بیمارستان ابن سینا

بیمارستان ابن سینا با برخورداری از بخش زنان و زایمان و کلینیک های تخصصی و بهره گیری از پزشکان فوق تخصص آماده ارائه خدمات به مراجعین محترم است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و نوبت دهی با شماره ۴۷۹۰۰ – ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *