مطالب پزشکی  / .  اختلالات بلع یا دیسفاژی چیست؟
ebnesinahospital dysphagia 1

اختلالات بلع (دیسفاژی) مشکل در بلع است. زمان و تلاش بیشتری برای انتقال غذا یا مایعات از دهان به معده صرف می شود. دیسفاژی می تواند دردناک باشد. در برخی موارد، بلع غیرممکن است. مشکلات گهگاهی در بلع، مانند زمانی که خیلی سریع غذا می خورید یا غذای خود را به اندازه کافی خوب نمی جوید، معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست. اما اختلالات بلع مداوم می تواند یک وضعیت پزشکی جدی باشد که نیاز به درمان دارد. اختلالات بلع (دیسفاژی) در هر سنی ممکن است رخ دهد، اما در افراد مسن شایع تر است. علل مشکلات بلع متفاوت است

علائم

علائم و نشانه های مرتبط با دیسفاژی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • درد هنگام بلعیدن
 • ناتوانی در بلع
 • احساس گیر کردن غذا در گلو یا قفسه سینه یا پشت استخوان سینه (استرنوم)
 • آب دهان
 • گرفتگی صدا
 • برگشت غذا
 • دل درد مکرر
 • برگشت غذا یا اسید معده به گلو
 • کاهش وزن
 • سرفه یا دهان در هنگام بلعیدن

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر به طور منظم در بلع مشکل دارید یا اگر کاهش وزن، بازگشت مجدد یا استفراغ همراه با دیسفاژی شما است، به پزشک مراجعه کنید.

اگر انسداد در تنفس اختلال ایجاد کرد، فوراً با کمک اورژانس تماس بگیرید. اگر نمی توانید قورت دهید زیرا احساس می کنید غذا در گلو یا سینه شما گیر کرده است، به نزدیکترین بخش اورژانس مراجعه کنید.

علل

بلع پیچیده است و ماهیچه ها و اعصاب زیادی را درگیر می کند. هر شرایطی که عضلات و اعصاب مورد استفاده برای بلع را ضعیف یا آسیب برساند یا منجر به باریک شدن پشت گلو یا مری شود، می‌تواند باعث دیسفاژی شود.

دیسفاژی به طور کلی در یکی از دسته های زیر قرار می گیرد.

دیسفاژی مری

دیسفاژی مری به احساس چسبیدن غذا یا گیرکردن در قاعده گلو یا در قفسه سینه پس از شروع به بلع اشاره دارد. برخی از علل دیسفاژی مری عبارتند از:

آشالازی. هنگامی که عضله تحتانی مری (اسفنکتر) به درستی شل نمی شود تا غذا وارد معده شود، می تواند باعث برگشت غذا به داخل گلو شود. عضلات دیواره مری نیز ممکن است ضعیف باشند، وضعیتی که به مرور زمان بدتر می شود.

اسپاسم منتشر این وضعیت باعث انقباضات پرفشار و ناهماهنگ مری می شود که معمولاً پس از بلعیدن انجام می شود. اسپاسم منتشر بر عضلات غیر ارادی دیواره های مری تحتانی تأثیر می گذارد.

تنگی مری. یک مری باریک (سفتی) می تواند قطعات بزرگ غذا را به دام بیندازد. تومورها یا بافت اسکار که اغلب به دلیل بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) ایجاد می شوند، می توانند باعث باریک شدن شوند.

تومورهای مری هنگامی که تومورهای مری به دلیل باریک شدن مری وجود دارند، مشکل در بلع به تدریج بدتر می شود.

اجسام خارجی گاهی اوقات غذا یا جسم دیگری می تواند تا حدی گلو یا مری را مسدود کند. افراد مسن دارای دندان مصنوعی و افرادی که در جویدن غذای خود مشکل دارند، ممکن است بیشتر در معرض خطر گیر کردن تکه‌ای غذا در گلو یا مری باشند.

حلقه مری. یک ناحیه نازک از باریک شدن در قسمت تحتانی مری می تواند باعث مشکل در بلعیدن غذاهای جامد شود.

GERD.  آسیب به بافت های مری ناشی از برگشت اسید معده به مری می تواند منجر به اسپاسم یا اسکار و باریک شدن قسمت تحتانی مری شود.

ازوفاژیت ائوزینوفیلیک. این وضعیت، که ممکن است مربوط به آلرژی غذایی باشد، توسط سلول های بیش از حد به نام ائوزینوفیل در مری ایجاد می شود.

اسکلرودرمی. ایجاد بافت اسکار مانند که باعث سفت شدن و سفت شدن بافت ها می شود، می تواند اسفنکتر تحتانی مری را ضعیف کند. در نتیجه اسید به مری برگشته و باعث سوزش سر دل مکرر می شود.

پرتو درمانی. این درمان سرطان می تواند منجر به التهاب و زخم شدن مری شود.

دیسفاژی اوروفارنکس

برخی از شرایط می‌توانند ماهیچه‌های گلو را ضعیف کنند و در هنگام شروع بلع، حرکت غذا از دهان به داخل گلو و مری دشوار شود. هنگامی که می خواهید قورت دهید یا احساس می کنید غذا یا مایعات از نای شما یا بالای بینی شما پایین می رود، ممکن است خفگی، تهوع یا سرفه کنید. این می تواند منجر به ذات الریه شود.

علل دیسفاژی اوروفارنکس عبارتند از:

اختلالات عصبی. برخی از اختلالات – مانند مولتیپل اسکلروزیس، دیستروفی عضلانی و بیماری پارکینسون – می توانند باعث دیسفاژی شوند.

آسیب عصبی آسیب عصبی ناگهانی، مانند سکته مغزی یا آسیب مغزی یا نخاعی، می تواند بر توانایی بلع تأثیر بگذارد.

دیورتیکول حلقی مری (دیورتیکول زنکر). کیسه کوچکی که ذرات غذا را در گلو، اغلب درست بالای مری، تشکیل می‌دهد و جمع‌آوری می‌کند، منجر به مشکل در بلع، بوی بد دهان، و دفع مکرر گلو یا سرفه می‌شود.

سرطان. برخی از سرطان‌ها و برخی درمان‌های سرطان، مانند پرتودرمانی، می‌توانند باعث مشکل در بلع شوند.

عوامل خطر

عوامل زیر عوامل خطر دیسفاژی هستند:

سن.  به دلیل پیری طبیعی و ساییدگی و پارگی طبیعی مری و همچنین خطر بیشتر برخی بیماری‌ها، مانند سکته مغزی یا بیماری پارکینسون، افراد مسن در معرض خطر بیشتری برای مشکلات بلع هستند. اما دیسفاژی به عنوان نشانه طبیعی پیری در نظر گرفته نمی شود.

برخی از شرایط سلامتی افراد مبتلا به برخی اختلالات عصبی یا سیستم عصبی بیشتر در بلع مشکل دارند.

عوارض

 • دشواری در بلع می تواند منجر به موارد زیر شود:
 • سوء تغذیه، کاهش وزن و کم آبی بدن
 • پنومونی آسپیراسیون
 • خفگی

جلوگیری

اگرچه نمی توان از مشکلات بلع پیشگیری کرد، اما می توانید با آهسته غذا خوردن و خوب جویدن غذا، خطر ابتلا به مشکلات گاه به گاه در بلع را کاهش دهید. با این حال، اگر علائم یا علائم دیسفاژی دارید، به پزشک خود مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *