مطالب پزشکی  / .  ماسکنه را بشناسید:
بیمارستان ابن سینا.سرطان77

گرچه امروزه به دلیل ضعیف شدن ویروس کرونا استفاده از ماسک کاهش یافته است امااز زمان همه‌گیری COVID-19، بروز آکنه‌های مکانیکی ناشی از استفاده طولانی مدت از ماسک‌های محافظ افزایش چشمگیری داشته است.ماسکنه (یک نوع آکنه) که اکنه میکانیکا نیز نامیده میشود،در اثر آسیب مکانیکی ناشی از ماسک (فشار، اصطکاک و مالش) و انسداد ایجاد می‌شود. هدف این بررسی ارائه دیدگاهی جامع از دانش فعلی در مورد شیوع، پاتوژنز، پیشگیری و درمان ماسکنه می باشد.

قابل ذکر است که تا هنوز هم  استفاده از ماسک موثرترین روش برای پیشگیری از ابتلا به کرونا و سایر بیماری‌های ویروسی میباشد.

ماسکنه (acne mechanica) چیست

آکنه میکانیکا یا ماسکنه در اثر اصطکاک یا فشار روی پوست ایجاد می شود. اصطکاک و فشار می تواند منافذپوست شما را مسدود کند و منجر به تجمع سبوم (چربی)، عرق و باکتری شود.متعاقب افزایش مصرف ماسک در پاندیمی کرونا بروز این نوع آکنه اصطلاح جدیدی است که برای توصیف ضایعات آکنه موضعی محدود به نواحی صورت پوشیده شده توسط ماسک معرفی شد، با این حال، COVID-19 یک چالش قابل توجه را ایجاد می کند زیرا استفاده از ماسک برای محدود کردن قرار گرفتن در معرض ویروس بسیار مهم است.

بیمارستان ابن سینا.سرطان 1 4

پاتوفیزیولوژی

فرآیند پاتوفیزیولوژیک را میتوان به علت ضخیم شدن اپیدرم، انسداد فولیکول ها، افزایش ترشح سبوم، کاهش مقاومت پوست در برابر نیروهای فشاری روی پوست دانست.ماسک‌ها باعث ایجاد استرس مکانیکی (فشار، اصطکاک، و مالش) به پوست می‌شوند که منجر به تکثیر کراتینوسیت‌ها و متعاقب آن هیپرکراتوزیس می‌شود که با تغییر لایه شاخی پوست، تحریک و واز بین رفتن سد پوستی مشخص می‌شود.

علائم آکنه میکانیکا

در نگاه اول، مکانیک آکنه بسیار شبیه به هر نوع آکنه دیگری است. با این حال بسیاری از آکنه ها به هورمون ها، میزان تولید چربی در پوست و استعدادهای ژنتیکی مربوط می شود.آکنه مکانیکا به طور خاص به تحریک پوستی اشاره دارد که در اثر فشار، گرما و مالش و فشرده شدن بیش از حد روی پوست ایجاد می شود.اگر پوست برای مدت طولانی تری تحریک شود،ممکن است جوش ها به صورت پاپول ظاهر شوند،این ضایعات برجستگی های کوچک و قرمز روی پوست  ایجاد میکنند که ممکن است در لمس حساس باشند. پوسچول ها نیز ممکن است ایجاد شوند که شبیه پاپول هستند اما حاوی چرک هستند. در برخی موارد، آنها می توانند به اشکال عمیق تر آکنه مانند ندول ها و کیست ها تبدیل شوند.علائم ممکن است بسته به نوع پوست فرد نیز متفاوت باشدبرخلاف آکنه ولگاریس که معمولاً به دلیل تغییرات هورمونی زمینه ای ایجاد می شود، آکنه مکانیک مستقیماً توسطا فشار روی پوست ایجاد می شود.

علت ایجاد آکنه مکانیکا:

دلایل مختلفی برای مکانیک آکنه وجود دارد، از جمله:

اصطکاک

ماسک‌ها باعث ایجاد استرس مکانیکی (فشار، اصطکاک و مالش) به پوست می‌شوند که منجر به تکثیر کراتینوسیت‌ها و متعاقب آن هیپرکراتوزیس می‌شود که با تغییر لایه شاخی، کاهش محتوای آب، تحریک و اختلال در پوست مشخص می‌شود.

بیمارستان ابن سینا.سرطان 1 5

فشار

 هرعاملی که به پوست فشار وارد کند می تواند در ایجاد جوش نقش داشته باشد.

بیمارستان ابن سینا.سرطان77 1 2

گرما و عرق

 نفس کشیدن ما در زیر ماسک باعث ایجاد فضایی مرطوب و گرم شده و به این ترتیب بستری مناسب برای رشد وتکثیر باکتری ها و ایجاد  اکنه میشود.

بیمارستان ابن سینا.سرطان77 1 5

چربی پوست و آرایش

 عدم شستشوی صورت پس از تعریق یا استفاده از آرایش روغنی باعث مسدود شدن منافذ پوست می شود. در ترکیب با اصطکاک یا فشار پوست، احتمال ایجاد آکنه مکانیکا در شما افزایش می‌یابد.

همانطور که گفته شد، مکانیک آکنه می‌تواند در هر جایی از بدن رخ دهد، اما بیشتر در صورت، گردن، شانه‌ها و پشت – نواحی که پوست توسط عوامل خارجی مانند لباس، وسایل یا کیف پول تحریک می‌شود، دیده می‌شود.

بیمارستان ابن سینا.سرطان77 1 4

تشخیص

مکانیک آکنه را می توان توسط متخصص پوست از طریق معاینه فیزیکی تشخیص داد. در موارد شدیدتر، بیوپسی پوست برای بررسی آسیب شناسی انجام می شود.

آکنه مکانیکا چگونه درمان می شود؟

درمان آکنه اغلب به شدت بیماری شما بستگی دارد. در بسیاری از موارد، مکانیک آکنه به خودی خود پس از رفع علت اصلی (فشار یا اصطکاک) از بین می رود.هنگامی که نیاز به درمان است، گزینه های بدون نسخه (OTC) معمولاً برای موارد خفیف به اندازه کافی موثر هستند. شامل پاک کننده ها، لوسیون ها، ژل ها، کرم ها، پدها و لایه بردارها هستند.موارد شدیدتر ممکن است نیاز به تجویز دارو از یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مانند یک متخصص پوست داشته باشد.

درمان های معمول OTC برای آکنه مکانیکا عبارتند از:

 • گوگرد
 • رتینوئیدها
 • آزلاییک اسید
 • بنزوئیل پراکسید
 • سالیسیلیک اسید
 • آلفا هیدروکسی اسیدها
بیمارستان ابن سینا.سرطان77 1 7

هنگامی که درمان های OTC برای پاک کردن آکنه شما کافی نیست،ممکن است داروی خوراکی یا موضعی قوی تری را نیاز به تجویز باشد.درمان‌های تجویزی رایج برای مکانیک آکنه عبارتند از:

 • آنتی بیوتیک های موضعی و خوراکی
 • درمان های هورمونی
بیمارستان ابن سینا.سرطان77 1 6

آکنه یک وضعیت خسته کننده و ناراحت کننده است، اما کارهایی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از بروز آن انجام دهید:

 • بعد از ورزش دوش بگیرید
 • پوست خود را مرتب بشویید
 • از فشردن جوش ها خودداری کنید
 • از دست زدن به صورت خودداری کنید
 • به موقع ماسک خود را تعویض نمایید
 • یک روند مراقبت از پوست سالم را دنبال کنید
 • محصولات آرایشی و مراقبت از پوست غیر کومدون زا را انتخاب کنید
 •  لمس یا مالیدن صورت می تواند باکتری ها را به منافذ شما منتقل کند.
 • پاکسازی ملایم به از بین بردن کثیفی، چربی و عرق از روی پوست شما کمک می کند.
 •  ایجاد عادت پاکسازی، لایه برداری و مرطوب کردن، مانع طبیعی پوست شما را در برابر متجاوزان محیطی محافظت می کند.

ویتامین تراپی کنید

ویتامین ها،ویتامین های موضعی مانند رتینوئیدها و نیکوتین آمید را می توان برای کاهش التهاب و تقویت رشد پوست جدید استفاده کرد. این محصولات به دو صورت نسخه و بدون نسخه در دسترس هستند.

بیمارستان ابن سینا.سرطان77 1 8

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

در بیشتر موارد، مکانیسم آکنه خفیف را می توان در خانه با درمان های موضعی بدون نسخه درمان کرد. با این حال، گاهی اوقات آکنه مکانیکا،مانند انواع دیگرآکنه ها ،ممکن است به درمان‌های آکنه بدون نسخه پاسخ ندهند، مانند:

 • کراتوز
 • درماتیت
 • آکنه روزاسه
 • آکنه ولگاریس
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

خلاصه:

ماسکنه به عنوان یک اختلال پوستی شایع در دوران همه‌گیری COVID-19 شناخته شده است. مهمترین جنبه درمان و پیشگیری مکانیکی آکنه، شناسایی و حذف (یا حداقل به حداقل رساندن) عوامل محرک است. فعالیت های حمایتی شامل حفظ پاکیزگی، مراقبت مناسب از پوست و استفاده از درمان های موضعی آکنه است. برخی از بیماران نیاز به درمان دارویی خوراکی دارند. جلوگیری از عود آکنه مکانیکی مهم است زیرا می تواند اسکارها و پوست ناخوشایندی به جا بگذارد.ماسک را از داروخانه و مغازه‌های معتبر تهیه کنیدو ماسک مرغوب لایه داخلی پنبه یا پارچه خالص دارد. اما اگر پوست حساسی دارید که به همه انواع ماسک حساسیت دارید از یک لایه دستمال کاغذی درون ماسک خود استفاده کنید.

کلنیک پوست،مو و زیبایی بیمارستات ابن سینا:

بیمارستان ابن سینا.سرطان77 1 9

کلینیک پوست، مو، زیبایی و لیزر بیمارستان ابن سینا یک مرکز جامع به منظور ارائه خدمات مراقبت های پوستی است. پزشکان و متخصصین این کلینیک آماده هستند تا به بیماران کمک کنند بر مشکلات عمومی مربوط به پوست غلبه کنند. در این کلینیک خدماتی همچون جراحی سرطان پوست، خدمات زیبایی پوست به منظور ضد پیری و ارتقاء سلامت پوست ارائه می شود.

جهت اخذ نوبت با شماره ۴۷۹۰۰ – ۰۲۱ تماس حاصل نمایید و یا از سیستم نوبت دهی اینترنتی موجود در سایت استفاده فرمایید.

منابع:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9333340/

https://scholar.google.com/scholar?hl=en&as_sdt=0%2C5&q=Mechanical+acne&btnG=

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *