مطالب پزشکی  / .  عمل جراحی پروستات بدون برش جراحی
جراحی پروستات

عمل جراحی پروستات بدون برش جراحی TURP

برداشتن کامل و یا بخشی از پروستات در مردان، عمل جراحی پروستات یا پروستاتکتومی نام دارد.

پروستات غده‌ای است که در زیر مثانه و در مقابل انتهای دستگاه گوارش (رکتوم) قرار دارد و نقش کلیدی در بخشی از سیستم باروری مردانه که وظیفه تولید مایع حامل اسپرم را دارد، ایفا می‌کند. با افزایش سن، اندازه آن رفته‌رفته بزرگ شده و در نتیجه مجرا از طرفین فشار وارد می کند و خالی شدن ادرار از مثانه را با مشکل مواجه می‌سازد.

بزرگ‌تر شدن پروستات دو نوع است

٩٠ درصد بزرگ شدن پروستات خوش‌خیم می‌باشد.

١٠ درصد موارد بزرگ شدن پروستات بدخیم است.

عمل پروستات به چه منظور انجام می‌گیرد؟

عمل جراحی مربوط به برداشتن کامل و یا بخشی از پروستات در مردان را پروستاتکتومی می‌نامند. دلایل اصلی و متداول برای انجام این عمل می‌توانند سرطان پروستات، بزرگی پروستات و یا هایپرپلازیای خوش‌خیم پروستات (BPH) باشند.

جراحی پروستات

انواع روش‌های پروستاتکتومی

جراحی باز پروستات، به منظور درمان، برشی روی پوست بیمار ایجاد کرده تا بتواند غده ی پروستات و بافت‌های اضافی اطراف آن را خارج کند. این نوع عمل معمولاً برای پروستات‌های خیلی بزرگ و سرطان پروستات به کار می‌رود. نیاز به سه تا پنج روز بستری دارد و دوره نقاهت طولانی دارد.

امروزه با پیشرفت تجهیزات پزشکی، کم‌کم روش‌های نوین و کم تهاجمی در حال جایگزینی روش جراحی باز پروستات هستند. این روش‌ها درد و ناراحتی کمتری برای بیمار ایجاد می‌کنند و دوره نقاهت و بستری را کاهش می‌دهند.

برش پروستات از طریق مجرا (TURP)

TURP (Trans Uretral Resection of the prostate) یک عمل جراحی استاندارد برای درمان بزرگی (خوش‌خیم) پروستات است. هدف این جراحی، برداشتن بخشی از پروستات است که موجب بروز علائم شده است. این روش جراحی، نوعی درمان “کم تهاجمی” تلقی می‌شود. این عمل با رویت پروستات و دسترسی به آن از داخل مسیر مجرای ادراری انجام می‌شود و در طی آن، قسمتی از بافت پروستات با روش الکتروکوتری یا برش با تیغ جراحی برداشته می‌شود. این عمل جراحی، معمولاً به عنوان مؤثرترین روش برای درمان BPH در نظر گرفته می‌شود. نتیجه این عمل برای ۸۰-۹۰% بیماران BPH، عالی ارزیابی می‌شود.

ارجحیت این عمل در بستری کوتاه‌تر بیماران در بیمارستان و بازگشت سریع‌تر به فعالیت روزمره  و درد کمتر است که به‌ویژه در بیماران در سنین بالا زمان ریکاوری را کوتاه‌تر می‌کند.

جراحی پروستات

چه زمانی عمل جراحی (TURP) ضروری است؟

به طور کلی عمل جراحی برداشتن پروستات از راه مجرای ادراری یا TURP می‌تواند علائم ادراری مربوط به پروستات را رفع نماید. این علائم شامل موارد زیر است:

انسداد ادراری می‌تواند عوارض جدی و شدیدی ایجاد کند. در صورت انسداد ادراری، در ابتدا کلیه‌ها و مثانه آسیب می‌بیند یا بی اختیاری ادراری ایجاد می‌شود. در طولانی مدت موجب ایجاد سنگ مثانه یا خون در ادرار می‌گردد.

جراحی پروستات

توصیه‌های قبل از عمل (TURP)

عمل جراحی برداشتن پروستات از راه مجاری ادراری یا (TURP) چقدر زمان می‌برد؟

برای انجام عمل جراحی برداشتن پروستات از راه مجاری ادراری یا (TURP) حدود ۶۰ تا ۹۰ دقیقه طول می کشد. قبل از عمل، بیماران تحت بی هوشی عمومی یا بی حسی نخاعی قرار خواهند گرفت.

مراقبت‌های پس از عمل (TURP)

مراقبت در خانه پس از (TURP)

در صورت مشاهده علائم زیر به پزشک مراجعه کنید

در کلینیک جراحی کلیه و مجاری ادراری بیمارستان ابن سینا طیف وسیعی از خدمات تشخیصی و درمانی برای بیماری‌های بزرگسالان و اطفال مانند بی اختیاری ادرار، سرطان‌های پروستات و کلیه، سنگ کلیه، ناباروری مردان، اختلال عملکرد کلیه به بیماران ارائه می‌شود. هر کدام از جراحان و اعضای تیم ما در حوزه تخصص خود از پزشکان پیشرو هستند که با ترکیب تجربه و دانش با مهارت‌های درمانی و توانایی استفاده از روش‌های مختلف آماده خدمت رسانی به مراجعین هستند.

خواندن مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *