به اطلاع شما سروران گرامی می رسانیم مرکز درمانی ابن سینا نوروز 1403 همانند سالهای گذشته در کنار شما می باشد.

به اطلاع شما سروران گرامی می رسانیم مرکز درمانی ابن سینا نوروز 1403 همانند سالهای گذشته در کنار شما می باشد.

مطالب پزشکی  / .  توصیه برای افراد دیابتی در ایام عید
افراد دیابتی در ایام عید

توصیه به افراد دیابتی در ایام عید

در روزهای عید بسیاری از مبتلایان به دیابت به علت عدم رعایت نکات تغذیه‌ای، مجبور به مراجعه اورژانسی به مراکز درمانی می‌شوند در صورتی که با رعایت رژیم غذایی بسیار ساده، می‌توانند این ایام را به کام خود و دیگران تلخ نکنند.

هر ساله با ورود به سال جدید و عید، با وجود دید و بازدید، تعطیلات و سفر در الگوی غذایی و عادات و رفتارهای تغذیه‌ای تغییرات گسترده و مهمی پیش آید که این تغییرات می‌توانند بر سلامتی‌مان اثر گذار باشند. افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های متابولیکی همچون چاقی،  اختلالات قلبی عروقی، مشکلات کبدی، فشار خون، چربی خون و دیابت را از مواردی است که می‌توان به آنها اشاره کرد.

انواع دیابت

دیابت شامل دیابت نوع یک و دیابت نوع دو است:

مرکز درمانی ابن سینا در نوروز ۱۴۰۳ همانند سالهای گذشته در کنار شما می باشد.

طبق آمارهای جهانی ۹۰ درصد بیماران دیابتی جهان مبتلا به دیابت نوع دو هستند.

همچنین دیابت حاملگی نیز به طور ناگهانی در زمان بارداری بروز می‌کند که طبق آمارها بین ۲ تا ۷ درصد زنان باردار در جهان به این نوع از دیابت مبتلا می ‏شوند.

در طول تعطیلات یک برنامه غذایی منظم داشته باشید

یک برنامه غذایی منظم از سه وعده غذایی اصلی (صبحانه، ناهار و شام) و سه میان‌وعده (میان‌وعده‌های صبح، عصرانه و قبل از خواب) تشکیل شده است. در طول تعطیلات ممکن است تغییراتی در ساعت مصرف وعده‌های غذایی اتفاق بیفتد و یا وعده یا میان‌وعده‌ای حذف شود. افراد دیابتی باید سعی کنند تا حد امکان از یک برنامه غذایی منظم پیروی کنند و در صورت جابه‌جایی یا حذف وعده‌ها با دفعات بیشتر تست قند خون، توجه بیشتری به کنترل قند داشته باشند تا از افت قند پیشگیری کنند.

انتخاب‌های غذایی سالم داشته باشید

در وعده‌های غذایی بخش زیادی از بشقاب خود را از سبزیجات آزاد پر کنید و مصرف فیبر کافی داشته باشید. مصرف فیبر کافی علاوه بر اینکه به کنترل بهتر قند خون بعد از غذا کمک می‌کند، می‌تواند باعث مدیریت اشتها و کاهش مقدار غذای مصرفی شود. بنابراین سعی کنید علاوه بر اینکه در وعده‌های غذایی فیبر کافی دریافت می‌کنید، حتی در میان‌وعده‌ها خوراکی‌هایی با فیبر بیشتر و کربوهیدرات کمتر را جایگزین میان‌وعده‌های پر کربوهیدرات کنید.

چون پذیرایی در دید و بازدیدها چندین بار در روز انجام می‌گیرد و در این نشست‌ها، تنقلات و شیرینی‌های زیادی میل می‌شود، شایسته است انتخاب‌هایمان را به گونه‌ای مدیریت کنیم که  دریافت‌های غذایی‌مان همراه با کنترل و در محدوده هرم مناسب برنامه غذایی قرار داشته باشد و موجب برهم‌خوردن تعادل قند خون نشود.

برای غذا خوردن در رستوران ها از غذاهایی مانند کوبیده که با گوشت چرخ شده طبخ  ارائه می‌شود خودداری نمایید؛ زیرا این کباب‌ها به دلیل بهره گرفتن از چربی حیوانی بیشتر و افزودنی‌های دیگر علاوه بر مشکلات بهداشتی که ممکن است داشته باشد قند خون فرد دیابتی را افزایش می‌دهند، بنابراین در این رستوران ها استفاده از گوشت سفید و ماهی تازه توصیه می‌شود

فراموش نکنید در این دوران کالری بیشتری دریافت می‌کنید، پس آب بیشتر مصرف کنید؛ چون آب غلظت خون را پایین می‌آورد و از مصرف نوشابه‌های گازدار و ماءالشعیر به شدت پرهیز کنید؛ چون به سرعت جذب می‌شوند و قند خون را سریع بالا می‌برند.

بر سر سفره‌ها برنجی را انتخاب کنید که همراه با سبزیجات و حبوبات بوده و کمتر چرب باشد، چون غذاهای چرب و سنگین قند خون را بیشتر افزایش می‌دهد.

حتماً دستگاه گلوکومتر و انسولین خود را در میهمانی‌ها با خود همراه داشته باشید.

بیماران مبتلا به دیابت که مبتلا به فشارخون بالا نیز هستند، باید از مصرف آجیل‌های شور پرهیز کنند.

در مهمانی‌ها در صورت امکان به جای مصرف پلوی ساده از پلوهای مخلوط با سبزی‌ها مثل سبزی پلو یا شوید پلو استفاده کنید.

به جای استفاده از نوشابه‌های گازدار از نوشیدنی‌های طبیعی پاستوریزه و کم‌نمک؛ چون دوغ مصرف کنید.

تاحدامکان از مصرف سمنو به دلیل داشتن قند بسیار بالا پرهیز کنید.

کلام آخر

بیماران دیابتی که قند خونشان در حد طبیعی کنترل می‌شود، می‌توانند به‌صورت محدود همانند سایر افراد از شیرینی‌ها و مواد غذایی مرسوم ایام عید استفاده کنند. در مجموع استفاده از این مواد به‌شرط آنکه کمتر از ۵۰ درصد کالری روزانه بوده و همراه با غذاهای دیگر مصرف شود، اشکالی ندارد. بیماران دیابتی که قند خون آن‌ها مرتب بالای ۱۸۰ است و یا از وضعیت قند خونشان در طی روز خبر ندارند، نباید مواد غذایی مرسوم عید را استفاده کنند. دیابتی‌ها باید به صورت روزانه قند خونشان را کنترل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *